Peygamber Efendimiz Orucunu Neyle Açardı?

  • Konbuyu başlatan DAMRAM
  • Başlangıç tarihi
D

DAMRAM

Guest
Selman İbn-i mir (r.a.), Resul-i Ekrem Efendimiz’in (s.a.v.) şöyle buyurduğunu rivayet ediyor: "Sizden biriniz orucunu açacağı zaman hurma ile açsın. Çünkü hurmada bereket vardır. Eğer hurma bulamazsa, su ile açsın. Zira su temizleyicidir." (İbni Mace, Sıyam: 24; Ebu Davud, Savm: 21)

Hurma bulamazsa su

Hadiste de ifade edildiği gibi Peygamber Efendimiz (s.a.v.) orucunu hurma ile açardı. Hurma bulunmazsa su içerdi.

- Oruç açarken hurma ile suyun tercihinde pek çok hikmetler vardır. Hurma, meyve oluşuyla birlikte aynı zamanda bir katıktır.

- Bunun için ilk olarak hurma ile karşılaşan mide onunla bir süre gıda ihtiyacını giderir. Hurmanın bağırsakları çalıştırmasında, harekete getirmesinde de rolü vardır.

- Su da maddi-manevi temizliği sağlar. Susuzluğu giderir, mideyi ferahlatır, rahatlatır.

- Hurma ve suyun faydaları sadece bunlardan ibaret değildir. Daha bilmediğimiz pek çok fayda ve hikmetleri vardır. Peygamberimizin bizzat uygulamasını da farklı bir rivayette Hz. Enes (r.a.) şöyle anlatıyor: "Resulullah (s.a.v.) akşam namazını kılmazdan önce birkaç tane taze hurma ile orucunu açardı. Eğer taze hurma yoksa kuru hurma ile açardı. Kuru hurma bulamazsa da bir kaç yudum su yudumlardı." (Ebu Davud, Savm: 22, (2556); Tirmizi, Savm: 10)

Ateş dokunmamış bir şey

Her yerde her zaman hurma bulunmayabilir, belki su da olmayabilir.
Çünkü dünyanın her tarafında oruç tutan insanlar olabileceği gibi, her ülkenin ve bölgenin de kendine göre şartları vardır.
Bunun için orucu başka bir yolla açmak da sünnette yer almaktadır.
Bu konuyu da Peygamberimiz açıklıyor: "Peygamber (s.a.v.) üç hurma ile veya ateş dokunmamış bir şeyle iftar etmeyi severdi." (et-Tergib ve’t-Terhib 2:142)

Ramazanı kolaylaştıran 4 şey

Deylemi’nin Enes ibni Malik (r.a.)’tan rivayet ettiği bir hadiste ise Resulullah (s.a.v.) orucun rahat yolunu tavsiye ederek şöyle buyururlar: "Dört şey yapan kişi orucu gayet rahat tutar:

1-)İftarı su ile açması,
2-)sahuru terk etmemesi,
3-)öğle istirahatını terk etmemesi,
4-)güzel koku kullanması."
(Ramuzu’l-Ehadiş Hadis no: 957)
 

[TB] Benzer konular

Ã

Þehadete Vurgunum

Guest
Ynt: Peygamber Efendimiz Orucunu Neyle Açardı?

ALLAH RAZI OLSUN ...
 
Üst