Oyuncaklar, Çocuğun Yaşına Uygun Seçilmeli...

Oyuncaklar, çocuğun yaşına uygun seçilmeli


Çocukların düşünme ve keşfetme güçlerini ortaya çıkartıp gelişimlerini sağlayan oyuncakların, çocuk yaşına uygun seçilmesi gerektiği belirtildi.


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı ıÜüDr.Turgay Baz, oyuncağın, çocuğun fiziksel becerilerinin gelişmesi, güven kazanması ve sosyalleşmesi açısından çok önemli olduğunu söyledi. Çocuğun hareketlerine düzen getiren, zihinsel ve bedensel gelişimine yardımcı olan, hayal gücünü geliştiren oyuncakların seçimi konusunda ailelere uyarılarda bulunan Dr. Turgay Baz, boş kibrik kutusu, makara gibi malzemelerin oyuncak olmadığına dikkat çekti.

Oyuncakların, çocuğun doğal yeteneklerini kolaylaştırdığını anımsatan Dr. Baz, "Çocukta seçme ve değerlendirme duygusunu geliştiren oyuncaklar, çocuğun kendi kendine karar verebilmesine ve beceri kazanmasına yardımcı olurlar" dedi.


"SU ÇOCUKLARI SAKİNLEŞTİRİR"

Çocuk oyuncakları arasında suyun önemine işaret eden Baz, şu bilgileri verdi: "Su çok önemli bir oyun malzemesidir. Dokunma duyusunu geliştirir. Keşif olanakları sağlayan su, utangaç çocukları uyarır, saldırgan çocukları sakinleştirir. Su ayrıca, çocuğun dikkatini bir konu üzerinde toplamasına da yardımcı olur. Su ve kum, 2 yaşından sonra çocuklar için çok önemli birer oyun malzemesidir. Bu malzemeden onları mahrum bırakmamak gerekir. Çocukların güven kazanması ve fiziksel gelişimleri için bu çok önemlidir."

Oyuncakların eğlence yaşatması yanında çocuklarda öğrenme potansiyelini de geliştirmesi gerektiğini ifade eden Baz, oyuncaklar doğru şekilde kullanıldığında ve yeterli derecede verildiğinde çocukta tatmin duygusunun oluşacağını kaydetti. Dr. Baz, çocuk için seçilecek oyuncağın, onun yaşına ve ilgilerine uygun olmasının büyük önem taşıdığını belirterek, "Oyuncağın yapısı önemli. En başta, kullanışlı ve dayanıklı oyuncaklar tercih edilmeli.Keskin ve sivri köşeli oyuncaklardan uzak durulmalı." diye konuştu.


(CİHAN)
 

[TB] Benzer konular

Üst