OSMAN GÂZÎ’NIN EMÂNETI

K

KARTAL

Guest
Yüzyillarca dünyânin en büyük, en güçlü devleti olan Osmanli Imparatorlugu’nun temeli 704 yil önce bugün atilmisti. Sultan Osman’in babasi Ertugrul Gâzî, Selçuklular’a büyük hizmetlerde bulundugu için, Bizans sinirindaki Sögüt ve Domaniç’e uç (sinir) beyi olmustu. Onun oglu bu topraklarda Osmanli Devleti’ni kurdu.
Ertugrul Gâzî’nin oglu ve Osmanli Devleti’nin kurucusu olan Osman Gâzî 1326 yilinda Sögüt’te vefat etti. Ömrü, Devletin temelini te’sîsle geçti. Milletini rahata, huzura kavusturmak için çalisti. Vefât edecegi zaman, oglu Orhan Bey’e vasiyyetnâmesi, Türk Milleti’nin rahat ve huzûrunu düsündügünü ve insan haklarina olan gönülden bagliligini açikça bildirmektedir. Vasiyyeti söyledir:
“Allâhü Teâlâ’nin buyrugundan gayri is islemeyesin! Bilmedigini âlimlerden sorup anlayasin. Iyice bilmeyince bir ise baslamayasin. Sana itâat edenleri hos tutasin! Ve askerine hediye ve ihsâni eksik etmeyesin! Zâlim olma! Âlemi adâletle senlendir! Cihadi terketmeyerek beni sâd et! Âlimlere riâyet eyle ki devlet isleri nizâm bulsun! Nerede bir ilim ehli duyarsan ona ragbet, ikbâl ve yumusaklik göster! Askerine ve malina gurûr getirip mü’minlerden uzaklastirma! Bizim meslegimiz Allah yolu ve maksadimiz Allah’in dînini yaymaktir. Yoksa kuru kavga ve cihangirlik dâvâsi degildir... Sana da bunlar yarasir... Dâimâ herkese ihsânda bulun. Memleket islerini noksansiz gör!”
 

[TB] Benzer konular

Üst