Oruçlu İken Alışverişin Zararları

?

,,,

Guest
Ramazan ayıyla birlikte vatandaşlar alışveriş merkezlerine akın etmeye başladı. Fakat tuttuğunuz oruç bu alış verişlerde cebinizdeki parayı yiyor. Nasıl mı?

Uzmanlar, aç karınla alışveriş yapmanın tüketiciyi ihtiyacından fazla ürün almaya sevk ettiğini belirterek, tok karınla alışverişe çıkılması tavsiyesinde bulundu.

Uzmanlar, alışverişin sabah saatlerinde yapılması veya iftardan sonraya bırakılması önerisinde bulundu.

Aç karınla kan şekerinin düştüğünü belirten uzmanlar, bu durumun fazla ürün almakla birlikte doğru tercihi de olumsuz yönde etkilediğinin altını çizdi.

Psikoloji uzmanları ise insanların oruçlu ve açken doymayacağını, aldıklarının hepsini tüketebileceğini zannettiği için ihtiyacından fazla alış veriş eğilimi olduğunu ifade etti.

Aç karınla yapılan alışverişin sağlığa zararlı gıdaya yönelttiğini vurgulayan psikologlar, tüketicinin aldıklarını atmak istememesi ve yemesi sonucu rahatsızlanmaların meydana geldiğini kaydetti.

Uzmanlar, bunların önlenmesi için, alışverişin erken saatlerde veya iftardan sonra yapılması, alış veriş sürelerinin kısa tutulması veya gündüz mutlaka alış veriş yapması gerekiyorsa akşamdan liste hazırlayıp bu listenin dışına çıkılmamasını tavsiye etti.

Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, açlığın kan şekerini düşürerek sağlıklı düşünmeyi engellediğini dile getirerek, "Örneğin 1 kilogram domates ihtiyacınızı giderirken aç karınla alışveriş yaptığınızda bir de bakmışsınız iki veya üç kilogram domates almışsınız." dedi.

Açıkta satılan peynir, zeytin, süt ve kıyma gibi gıdaların tercih edilmemesini tavsiye eden Göktaş, yaz sıcağında bakterilerin çok çabuk geliştiğini hatırlattı.

Bu tür gıdaların insan sağlığını önemli ölçüde tehdit ettiğinin altını çizen Göktaş, Ramazan ayının sağlıklı ve problemsiz geçirilmesi için tüketicinin alışverişini güvenilir ve tescilli firmalardan. alış veriş merkezlerinden yapmasını önerdi.

Ramazan ayının girmesi ile birlikte kimi tüccarın fırsatçılık yaptığı uyarısında da bulunan Göktaş, Ramazan'dan önce fiyatı belli olan bir ürüne Ramazan girdikten sonra artış uygulayan yerlerin [email protected] Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız adresine bildirilmesini istedi.

Bu tür iş yerleri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Göktaş, vatandaşların bu konuda duyarlı olmalarını fakat şikayetler yapılırken kimsenin gereksiz yere mağdur edilmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Haber7
 

[TB] Benzer konular

M

melekkiz

Guest
Ynt: Oruçlu İken Alışverişin Zararları

aynen öyle oluyor ya. normalde beğenmeyip yemediğim yiyecekleri markette açken görünce dayanamayıp hemen alıyorum.ama iftardan sonrada kendime kızıyorum neden boşu boşuna bukadar para verdim diye.. :)
 
Üst