Ortaylı: Türkler Olmasaydı Bazı Milletler Olmazdı..!

Ortaylı: Türkler olmasaydı bazı milletler olmazdı!

Etnik kimlik tartışmasına ünlü tarihçi İlber Ortaylı'dan çok ilginç bir tepki geldi. 'Mozaik olayını unutun' diyen Ortaylı bazı milletlerin Türkler sayesinde var olduğunu öne sürdü.Ersin ÇELİK'in haberi

Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü ve ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’dan Türkiye’deki etnik kimlikler üzerine çarpıcı açıklamalar. Türkiye’de etnik kimliğin olmadığını savunan Ortaylı, “Türkiye’deki mozaik lafları boştur. O dili konuşmak, yazmak edebiyat yapmak mozaik oluşturur. Herkes aklından çıkarsın. Böyle bir mozaik yoktur” dedi. Ortaylı, “Türkler olmasaydı bazı milletler olmazdı” iddiasında da bulundu.


*ATEŞLİ SİLAHLARI EN İYİ KULLANAN TÜRKLER

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 1. Kocaeli Kitap Fuarı’na konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı ülke gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 29 Mayıs’ın Türkiye tarihinde çok önemli bir gün olduğuna dikkat çeken Prof. Ortaylı, İstanbul’un fethinin, tarihte yapılan fetihler bakımından ateşli silahlara dayanan ilk galibiyet olduğunu ve ateşli silahları en iyi kullanan milletin Türkler olduğunu söyledi.


*"TÜRKİYE’DE ETNİK MOZAİK YOK"

Konuşmasında Avrupa’da Yahudilere yaşama hakkını tanınmadığını belirten Ortaylı, son günlerde Türkiye’nin bir numaralı gündemi olan "etnik kimlik" tartışmasına yeni bir boyut katarak, “Türkiye’deki mozaik lafları boştur. O dili konuşmak, yazmak edebiyat yapmak mozaik oluşturur. Herkes aklından çıkarsın. Böyle bir mozaik yoktur” dedi.

Ortaylı şöyle konuştu: İstanbul Doğu ve Batı’nın birleştiği noktadadır. Batı’dan Yahudiler göz dikmişlerdir. Avrupa’da Yahudiler için hayat hakkı yoktur. O dönemde Hıristiyan Türkler var. Yahudiler birkaç dil konuşuyorlar. Bugünkü mozaik gibi değil. Mozaik demek; ayrı dili konuşan etnik grubun o dilde iyice okuyup yazması bilimini yapması demektir. Türkiye’deki mozaik lafları boştur. O dili konuşmak, yazmak edebiyat yapmak mozaik oluşturur. Herkes aklından çıkarsın. Böyle bir mozaik yoktur”


*TÜRKLER OLMASAYDI BAZI MİLLETLER OLMAZDI

“Eğer Türkler olmasaydı Macaristan sadece Katolik olurdu” iddiasında bulunan Ortaylı, “Türkler Avrupa’daki siyasi kavgalara ve iç meselelerine karışmıştır. Macaristan’da Protestanlığı tutmuştur. Türkler olmasa Romen ulusu olmazdı. Romen grupları yaşamazdı. Eğer Osmanlılık 1. Cihan Harbi’nde yıkılmasaydı bugün başka bir Arabistan ortada olacaktı.

Osmanlı idaresinde memur ve alim sınıfı yetişecekti. Her şeye rağmen Araplar kendi dilleri ile ayaktadır. Türkiye ile çok iyi geçinirlerse istikbalde tekrar düzelirler. Türkler olmazsa Ukrayna olmazdı. Bugünkü Ermenistan olmazdı. Bunlar imparatorluğun yarattığı kalıntılardır. Bu ayrı dünyada herkesin kendine göre payı vardır” ifadesini kullandı.

8 bin metrekarelik kapalı alanda düzenlenen ve 7 Haziran Pazar gününe kadar sürecek olan 1. Kocaeli Kitap Fuarı’nın ilk günkü konuğu Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın “İstanbul’un Fethi ve Fetih Kültürü” başlıklı konferansını çoğu ayakta 500 kişi dinlerken, ünlü tarihçi konferans sonunda TİMAŞ Yayınları’ndan çıkan kitaplarını okurlara imzaladı.


(Haber 7)
 

[TB] Benzer konular

Üst