OGS ve KGS devri bitiyor, EGS geliyor

  • Konbuyu başlatan hamza
  • Başlangıç tarihi
H

hamza

Guest
OGS ve KGS devri bitiyor, EGS geliyor

İSTANBUL (İHA)
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, otoyol geçişlerinde OGS ve KGS'nin kalkacağını söyledi. Bakan Yıldırım, "Hepsi tek sistem olacak. Yeni sistemin adı EGS" dedi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Akıllı Ulaşım Sistemleri Çalıştayı"nda konuştu. Bakan Yıldırım, Akıllı Ulaşım Sistemlerini bilim adamlarının, 'İnsanları hizaya getiremedik bari araçları akıllı hale getirelim' diyerek hazırlandığını belirtti.
Trafik kazalarının büyük çoğunluğunun kuralları ihlalden kaynaklandığını belirten Bakan Yıldırım "İnsan unsurunu mümkün olduğu kadar devreden çıkararak bari ulaşımı akıllı hale getirelim. İnsan canından daha önemli bir şey var mı? O yüzden bu alanda çalışmak önemlidir" dedi.
Metrobüsün de akıllı ulaşım sistemi olduğuna dikkat çeken Bakan Yıldırım "Metrobüsü kendiliğinden oldu sanıyor millet. İstanbullu bunun farkında değil. Günlük olarak 700 bin insanı iki kıta arasında 20-30 dakikada götüren bir sistem yok, dünya bunun farkında. Ama bu bile yetmiyor, daha iyi bir düzenlemeye ihtiyaç var. Yollar etkin kullanılmıyor. Öğlen de sabah da kırmızı ışıkta 67 saniye duruyorsunuz. Bunların değişerek dinamikleşmesi lazım. Akıllı sistemin en önemli amaçlarından biri budur" diye konuştu.
Akıllı Ulaşım Sistemlerinin yaşam koçu gibi olduğunu belirten Bakan Yıldırım, "Herhangi bir güzergahla ilgili en erken bilgiler cep telefonunuza gelse, bir kaza varsa size hemen raporlansa, seyahat daha kısa ve emniyetli olur, eziyetten keyfe dönüşür" dedi.
Gayrisafi Milli Hasıla arttıkça otomobil sayısının da arttığına dikkat çeken Bakan Yıldırım "Otomobil sayısı 3-4 katı arttığında İstanbul'un hali ne olacak. Son dokuz on senedir ülke büyüyor, bir milyar yatırımdan 18 milyar yatırıma erişen bir Türkiye var, milli gelir arttıkça otomobil sayısı artıyor. Bunlar ortadaysa 2023 hedefleri çerçevesinde bugünkü yol ağını en az 3 kat artırmamız gerekir" dedi.
9 yıl önce 6 bin kilometre otoyol, bölünmüş yolu konuşurken bugün rakamın 21 bin 500 kilometreyi bulduğunu belirten Yıldırım "Bu Cumhuriyet tarihinden bu yana büyük bir gelişme fakat yetmiyor, dünya nüfusu 2040 yılında 8 buçuk milyar olacak ve dünyadaki gelir iki katına çıkacak ama önemli bir değişiklik olacak. Artık servet, çok gelişmiş ülkelerin elinden gelişmekte olan ülkelerin eline geçiyor, küresel kriz bunun başlangıcıdır. Bu bakımdan Türkiye konum olarak çok önemli bir yerde" şeklinde konuştu.
Otoyol geçişlerinde OGS ve KGS'nin kalkacağını duyuran Bakan Yıldırım, "Otoyollarımızda KGS ve OGS var. OGS hadi diyelim, biraz daha zaman tasarrufu sağlıyor. Ama KGS maalesef ciddi anlamda bir zaman kaybına sebep oluyor. Şimdi bunları kaldırıyoruz. Hepsi tek sistem olacak. EGS sistemin adı. Temmuz-Ağustos aylarında devreye sokuyoruz. Direkt aracınız algılayacak ve geçecek ve onlar bedava dağıtılacak, belki de çok cüzi bir paraya bilmiyorum" dedi.
YAYIN TARİHİ: 25.05.2012
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı haberin tüm hakları Diyalog Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Source: OGS ve KGS devri bitiyor, EGS geliyor
 

[TB] Benzer konular

Üst