Obama'dan Sonra Irkçılık Arttı..!

Obama'dan sonra ırkçılık arttıABD'de ilk siyah başkan Barack Obama'nın göreve gelmesinin ardından ülkenin en eski ırkçı örgütü Ku Klux Klan'ın üye sayısında yaşanan gözle görülür artış, yetkilileri endişelendiriyor.

Son olarak amatör foto-muhabir Anthony Karen'ın görüntülediği grup üyeleri, ABD'de 19. yüzyılın ortalarında kurulan örgütün günümüzde hala faal olduğunun açık bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

Irkçı güney eyaletlerinde oldukça fazla sempatizanı bulunan örgütün polis kayıtlarına göre en son kanlı eylemi, geçtiğimiz Kasım ayında Cynthia Lynch adlı 43 yaşındaki beyaz kadının gruptan ayrılmak istemesi üzerine başından vurularak öldürülmesi.

Başkan Obama'nın Ocak ayında yemin ederek göreve başlamasından bu yana 400'den fazla ırkçı eylem ve saldırının gerçekleştiği belirtiliyor.

Resmi rakamlara göre ülke genelinde 6 bin kayıtlı üyesi bulunan örgüt ve alt gruplarının, gerçekte daha kalabalık bir kitlesi bulunduğu düşünülüyor.

20. yüzyılın başlarında yine resmi rakamlara göre her yıl 30 ila 40 kadar linç eylemi gerçekleştiren örgütün 1970'lere kadar bu eylemlerini sürdürdüğü ancak son yıllarda ölümle sonuçlanan saldırıların azaldığı vurgulanıyor.

Ancak polis dedektifleri güney eyaletlerinde siyahlara yönelik halen çözülemeyen çok sayıda cinayet vakasının bulunduğunu ve bunların bir bölümünden örgüt üyelerinin sorumlu olabileceğini düşünüyor.

Geçtiğimiz yıl Kentucky eyaletinde Ku Klux Klan bağlantılı ırkçı zanlı, 88 siyah öğrenciyi, ardından da Başkan Obama'yı öldürmeye teşebbüs suçlamasından tutuklanmıştı.
 

[TB] Benzer konular

Üst