'O' an!

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: 'O' an!Endonezya...Başkent Jakarta...Güney Asya'da genellikle lüks yaşantıyla gecekondu hayatı içiçe. Modern Jakarta'nın yeni konutlarının gölgesinde gecekondu mahallesindeki çocuk yıkanıyor. Ama kompozisyonuyla, çocuğun gözlerindeki karamsarlıkla 'o' an, gelir adaletsizliğinden umutsuz arınma çabasının fotoğrafı oluyor.
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: 'O' an!Pakistan'ın başkenti İslamabad...Kerbela'da şehit edilen Hazreti Peygamber'in (S.A.V.) torunu imam hüseyin ve yakınları için yapılacak muharrem ayini öncesinde çekilmiş bir fotoğraf. Birazdan ayin başlayacak ve bu şii,iyice bilenmiş bıçaklarla kendini yaralayacak. 'O' an, 1400 yıllık acının sadece muharrem törenlerinde değil hep var olduğunu gösteriyor. Zira 'o' ana sinen dingin beyazlığı şii'nin eli kesiyor.
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: 'O' an!Afganistan'da güneyde Taliban'la çok şiddetli çatışmalar oluyor.sonbahar aylarından bu yana Afganistan ulusal ordusu askerleri de NATO birliklerinin yanında savaşa katılıyor. Cepheye giden AP foto-muhabiri Rafiq Maqbool, gün batımında bir afgan ordusu askerini gökyüzüyle birlikte fotoğraflıyor. Bölgedeki savaşta ateşin nereden ne zaman geleceği belli değil. Bu nedenle Afgan asker tetikte...Adeta gökyüzü de tetikte..
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: 'O' an!Amerika Birleşik Devletleri'nin lüks yaşantısıyla ünlü Miami Kenti'nin öteki yüzü. Umoja adı verilen evsizler bölgesinde 56 yaşındaki Joan Fair kartondan barınağının önünde ağlıyor. Ama sanki ağlamıyor...İncinmekten öylesine yorulmuş ve güçsüzleşmiş ki kaderine hüzünlendiğinde son darbeyi yemiş de kırılıp dökülmek üzereyken 'o' anda fotoğraflanıyor.
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: 'O' an!Peygamber Efendimiz'in (S.A.V) torunu İmam Hüseyin ve 72 takipçisinin katledilişini anma törenlerinden biri.Ama farklı bir aşure töreni. Burası, İran'ın güney batısında Bijar...Bölgede İmam Hüseyin ve diğer Kerbela şehitlerinin yası için düzenlenen aşure töreninde Şiiler kendilerini çamura bulayıp dövünüyorlar ve ateşin etrafında dansediyorlar. Bu törenlerin hepsinde yüzyılların yasının ne kadar benimsendiği ve içselleştirildiği belli oluyor. Çamur bile bu duy****u görmeye engel olamıyor
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: 'O' an!Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Şii camii...Hazreti Muhammed'in torunu İmam Hüseyin ve yoldaşlarının şehadetlerini anma töreni...AP Ajansı'ndan Musadeq Sadeq, yası yakından görüntülemiş. Yaşlı adamın yüzündeki gölgeler dışarda oluşmuyor da içinden geliyor sanki.
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: 'O' an!Irak'ın başkenti Bağdat'ın doğusundaki Şii mahallesinde biraz önce bombalı saldırı olmuş.1 kişi ölmüş 6 kişi de yaralanmış.Foto-muhabir Halit Muhammet, işgalden sonda bu ülke tarihindeki paramparça bir kesiti çerçeveleyip 'o' ana asmış.
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: 'O' an!John Muhammet, Afganistan'ın başkenti Kabil'de balon satarak rızkını çıkarıyor. Günde Yeni Türk parasıyla 3 Lira kazanıyor. Buna şükrediyor. Bir sokaktan geçerken kare içinde bir de kız çocuğu varken AP Foto-muhabir Rafeeq Maqbool deklanşöre basıyor. Öyle bir anda yapıyor ki bunu, o sırada baloncu da çocuk da başlarını öne eğerek sokağın hüznüne katılıyor. Sonuçta balonların taşıdığı yaşama sevincinin orada yalnız kalışının 'o' anı görüntülenmiş oluyor.
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: 'O' an!Renklerin zıtlığından gidiyoruz bu akşam. Bu kez Endonezya... Ülkede şiddetli yağışlar yüzünden binlerce kişi evinden uzaklaşmak zorunda kaldı. Fotoğrafsa başkent Jakarta'da çekildi. İki genç bir caddenin orta kaldırımında suların biraz çekilmesini bekliyor. Rengarenk şemsiye, 'o' anda biraz iyimserlik için ayrılan yeri dolduruyor.
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: 'O' an!Hindistan'da Haydarabad kenti. Renkli cıvıl cıvıl ve de esprili, ''O kadar plastik testiyi nasıl biraraya getirdi?'' sorusunu sorduran; ''O kadar testi yetmezmiş gibi bir de yolcu almış!'' dedirten bir fotoğraf. Ancak Hindistan bu renk , espri, şaşkınlık ve ünlem hengamesinin içinde Haydarabad'ın yaşadığı ağır su sıkıntısı da var.
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: 'O' an!
Irak'ta başkent Bağdat'taki Şii bölgesinde bulunan pazar yerine yapılan ve 132 kişinin canverdiği bombalı saldırıda öldü kocası... Jassim Talib 26 yaşında... Necef kentindeki cenazede yasına gömüldüğü yetmemiş; gömülmek istediğini vurgulamak istercesine başından aşağı toprak döküyor. Ve 'o' anda sımsıkı yummasına rağ**** yası gözlerinden taşıyor.
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: 'O' an!Şiddetli yağışlar yüzünden 25 kişinin öldüğü, yaklaşık 350 bin kişinin evsiz kaldığı Endonezya... Başkent Jakarta'da ana caddelerden birinde iki genç salın üzerinde. Gençler karamsar, öfkeli ve dalgın... Ne cadde kalmış ne de trafik... Ama işareti kara mizah örneği 'o' anda kendisini oraya koyanlara sadakatini sürdürüyor.
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: 'O' an!Birleşik Devletler'in Teksas eyaletindeki 58'inci yıllık San Antonio rodeolarından bir enstantane. yarışmacılardan Chris Harris atın sırtında biraz daha fazla kalabilmek için konsantrasyonunun, dikkat toplaşımının en derinlerinde. Silkelenmenin şiddetinden başından uçan şapkası da 'o' anla eşgüdüm halinde.
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: 'O' an!Şii inancında Aşure gününe, islam dininin genelinin atfettiği önemin dışında bir önem verilir. Zira muharrem ayının onuncu günü, yani aşure günü, Hazreti Muhammed'in torunu Hüseyin Kerbelâ'da şehit edildiği için bu günü matem günü sayarlar. Şiiler Muharrem ayının birinci ve onuncu günleri arasında gülmez, eğlenmez, yeni bir işe başlamaz... Muharrem ayının onuncu günü olan aşure günü ise dövünme ve yas günüdür... Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir grup Şii kadın ve çocuk da işte sokaktaki bu törenleri izliyor... Kadınlar geleneksel kıyafetleri burkanın altından görmeye çalışıyor... Çocuklarsa ağlamaklı bakıyor... Ama bilinen şu ki, Muharrem ayı bitse de bu hüzün Afganlılar için devam edecek ne yazık ki... Onlar yine gülüp eğlenemeyecek...
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: 'O' an!Endonezya'yı yine yağmur ve sel vurdu... Başkent Cakarta'da 4 gündür aralıksız yağan yağmur sonucu birçok nehir taştı. 30'a yakın insan öldü... Yaklaşık 340 bin kişi evsiz kaldı. Halk okul ve ****ilere sığındı... Evi su altında kalan bu kadın da hiç olmazsa bazı eşyasını kurtarmaya çalışıyor... Boyun mesafesindeki suda yürümeye çalışan kadının bakışlarında korkunun yansıması var... 12 milyon nüfuslu Cakarta'da, yağışlar bir hafta daha devam edecek.
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: 'O' an!Net değil... Anadolu Ajansı'ndan Reşit Dağ'ın çektiği bu değerli fotoğrafı bilgilerle netleştirelim... Olay Şanlıurfa'da meydana geldi. TİGEM Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün Ceylanpınar'daki tesislerinde süt sağma işinde çalışanları taşıyan kamyon dereye uçtu. 2 kişi öldü. 8 kişi de kayıptı. 33 kişi kurtarıldı. Bu fotoğraf kurtarma operasyonu sırasında çekildi. Dereye sürüklenmeyenler devrilen kamyonun üzerinde. Kıyıdan biri soyunmuş, lastik içlerini götürmüş. İnsanlar lastik içlerine bindirilerek kıyıya çekiliyor. “Bilgilerle netleştirelim” demiştik. İnsanların yüz ifadeleriyle ve bilgiyle 'o' anın dokusuna netlik ilmekleri atalım. Soldaki genç erkeğin yüzündeki soru izleri taşıyan ifade ''44 kişi kamyonda niye taşınır?'' düşüncesini uyandırıyor. TİGEM, süt sağma işini bir özel firmaya vermiş. Sonra da o firmanın bu insanları insan yerine koyup koymadığını takip etmemiş. Öndeki başı örtülü kadının bakışı, işyerine kamyonla taşınan, hiçbir sosyal güvenceleri olmayan bu insanların insanca bir gelecek arzularının bulanıklaştırıldığını akla getiriyor. Ya sözünü ettiğimiz kadının arkasındaki başı örtülü genç kız? Bu genç, acaba 3 YTL’lik yevmiyeden olduklarını mı düşünüyor? O gün çalışmadıklarına göre verirler mi 3 Yeni Türk Lirası yevmiyelerini şeklinde bir soru da kıpırdıyor... Sunucu ''Acaba bu söylediklerimiz bu insanları ekmeğinden eder mi?'' diye endişe ediyor. Ve netlik ilmeklerinden öncelikli olanlar tamamlanıyor. Belki böylece 'o' anın biraz netleşen dokusunun , terör sorunu konusunda da bir şeyler düşündürmesi gerekiyor
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: 'O' an!18'inci yüzyılda Honduras'ta bir köylü çocuğu dağda gecelerken bir heykelin üzerinde uyuduğunu fark eder. Heykeli kaldırıp atar. Sabah uyandığında ise heykel yine yanındadır. Alıp eve götürür. Bu hikaye yıllar yıllar içinde mucize olarak kabul görür. Bulan çocuğun ailesi bir şapel yaptırmak için para toplamaya başlar. 1777'de şapelin inşası tamamlanır. O arada Suyapa Meryemi, Papa tarafından azize ilan edilir.1950 yılında da şapelin yanına bir bazilika yükseltilir. Bu heykelin Honduras'la El Salvador arasındaki savaşı bitirdiğine inanılır.her yıl 3 şubat Suyapa Meryemi Günü olarak kutlanır... 3 şubat 2007'de de AP fotoğrafçısı Edgard Garrido Suyapa Meryemi Bazilikası'nın önünde dilenen engelliyi fotoğraflar. 'O' anda Suyapa Meryemi'nin pek bir hikmeti görülmemektedir. Ama en azından ışık şefkat göstermektedir.
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: 'O' an!


Amerika Birleşik Devletleri'nde Shenandoah Ulusal Parkı'nın görevlileri ve konuklar parka gelen bir helikopterin savurduğu karlarla boğuşuyor. Ya da başka bir deyişle Birleşik Devletler Başkanı George W. Bush geliyor.
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: 'O' an!
Birleşik Devletler'in pırıltılı kenti Miami'nin ‘öteki’ yüzünden bir fotoğraf... Evsizlerin birarada bulunduğu yerde bir insan... 40 kadarı burada üstü açık ve kartonlarla çevrili alanlarda yaşıyorlar. Işık, renkler ve kompozisyon uygun düşmüş. 'O' anda kimi bakış açısıyla döküntü diye tanımlabilecek eşya arasındaki evsiz pek fark edilmiyor. Zaten Amerika'daki evsizler sorunuyla oluşmuş 'o' andaki tırnak içinde ‘döküntü’lü dokuya insan yakışmıyor.
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: 'O' an!Afganistan'da gezici bir sirk var. Adı Afgan Gezici Mini Çocuk Sirki.ülkede gittikleri yerlere becerikli çocukların yarattığı iyimserlik buğusunu götürüyorlar. Ön planda yer alan Feriha 6 yaşında. Bir gösteri sırasında tabağı değil de dünyayı elinde çevirebil****in çocuksu olgunluğu ile gülümsüyor.
 
Üst