NASA: Ay'da Bol Miktarda Su Var...

NASA: Ay'da bol miktarda su var

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Ay'da su bulunup bulunmadığını belirlemek üzere geçen ay yapılan deneyin büyük bir başarıyla sonuçlandığını açıkladı.

Kurum, uyduda su bulma umuduyla yüzeyi incelemeye karar vermişti.

Bunun için geçen ay, Ay'ın genellikle karanlık ve gözden uzak olan güney kutbunda büyük bir kratere iki insansız uzay aracı çarptırıldı.

Elde edilen verileri inceleyen uzmanlar, çarpma anında önemli miktarda su buharının çevreye yayıldığını açıkladı.
Yayılan buhar kovalar dolusu suya denk

Hatta uzmanlardan biri bu buhar miktarının dörder litrelik bir düzine bidonun içereceği miktarda suya denk geldiğini söyledi.

Ekibin başkanı Anthony Colaprete de "az bir miktar değil, önemli miktarda su bulduk" diyor.

Çarpmanın etkisiyle oluşan buhar ve toz bulutu yaklaşık 1,5 kilometre yüksekliğe erişti. Deney öncesindeki 10 kilometre tahminlerinin altında kalmasına rağmen, bu bulut uzmanlara istedikleri verileri sundu.

NASA'nın Ay araştırmaları sorumlusu Michael Wargo, düzenlenen basın toplantısında "En yakın komşumuzun, dolayısıyla da Güneş Sisteminin gizlerini çözüyoruz" dedi.

Bilim adamları uzun zamandır Ay'ın kutuplarındaki kraterlerde buz halinde su olabileceğine inanıyor. Ancak bunun varlığı daha önce hiç verilerle kanıtlanmamamıştı.

Kısa adı LCROSS olan Ay Krateri Gözlem ve Algılama Uydusu projesi 79 milyon dolara mal oldu.

Ekim ayı başında, atılan 2.200 kilogram ağırlığındaki bir roket, saatte 8.000 kilometre hızla Ay'ın güney kutbundaki Cabeus Krateri'ne bırakıldı.

Çeşitli kameralar ve cihazlar taşıyan bir uydu da, çarpmanın etkisiyle saçılan maddeleri inceleyerek içlerinde su buharı olup olmadığını araştırdı.

Dört dakika süren gözlem işlevini tamamlayıp verilerini Dünya'ya geçtikten sonra, araştırma uydusu da Ay yüzeyine düştü.

Ay'da su varlığı, insanların uyduyu daha yakından keşfi ve kalıcı üsler kurulması için hayati bir kaynak olabilir.

LCROSS projesi uzmanları ellerindeki verilerin henüz ilk bulguları içerdiğini söylüyor; ancak çalışmalarının ilerleyen aşamalarında Ay'da ne kadar su bulunabileceği konusunda daha net veriler elde etmeyi umuyor.

Projede yer alan Brown Üniversitesi'nden Peter Schultz, "Asıl heyecan verici olan, sadece bir noktada çarpışma yapmış olmamız. Bu petrol için sondaj yapmak gibi. Bir yerde kaynak bulursanız, yakınlarda başkalarını da bulma olasılığınız artar" diyor.
 

[TB] Benzer konular

Üst