Mutlu olmak elimizde...

  • Konbuyu başlatan melllekk
  • Başlangıç tarihi
M

melllekk

Guest
Olumlu insan olmak pozitif zihni yapıya sahip olmak ve her şeyi "kendi gerçekliği içinde kabullenmek" mutlu olmayı sağlayan önemli unsurlardandır. Kendisiyle barışık olmayan hiç kimse ile barışık yaşayamaz. Olumlu insan her şeyi olumlu yapıcı ve güzel tarafından görür. Yetinmesini bilir. Gerçekleri kendi kabullerine uydurmaya çalışmak yerine kabullerini gerçeklere uydurmaya çalışır. Mutlu olması kolaydır. Olumsuz olan negatif zihni yapıya sahip olan ve kabullenmesini bilmeyen insan ise her şeyi olumsuz tarafından görür her şeye olumsuz tarafından bakar; kendisiyle kavga hallindedir bencildir bu nedenle mutlu olması oldukça zordur. İyi insan genellikle kolay mutlu olur ve daha çok mutlu olmak için daha çok iyilik yapmaya çalışır. Kötü insan genellikle mutsuz olur. Öyle ki mutlu olmak için daha çok kötülük yapar. Olumlu insan çok kolay hoşnut olur ve hoşnutluk onu mutlu eder. Olumsuz insanın ise hoşnut olması oldukça zordur ve hoşnut olmadığı için kolay kolay mutlu da olmaz.
Olumlu insan sahip olduğu şeylerin varlığıyla mutlu olur. Olumsuz insan ise sahip olamadıklarının yokluğunu düşünerek mutsuz olur. Çünkü mutlu veya mutsuz olmak; büyük oranda insanın sahip olduklarını veya sahip olamadıklarını dikkate almasına bağlıdır: Olumlu insan mutlu olmak için sahip olduğu iyi şeyleri sayar; sağlıklı olmasını kör veya topal olmamasını eşinin evinin ve işinin olmasını aç ve çıplak olmamasını mutluluğu için neden olarak görür; olumsuz insan ise sahip olamadıklarını sayar; zengin olduğu halde neden daha çok zengin olmadığına evi olduğu halde neden sarayı olmadığına sağlıklı olduğu halde neden çok güzel veya yakışıklı olmadığına neden en iyi arabaya en yüksek makama en güzel/yakışıklı eşe ... kısacası ne kadar sahip olamadığı şey varsa onları sayar ve "yoklarla" mutsuz olur. Oysa ki bir insan sahip olduklarıyla mutlu olamıyorsa sahip olacakları da onu mutlu etmeyecektir...
 

[TB] Benzer konular

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Tema üyesi
Ynt: Mutlu olmak elimizde...

Oysa ki bir insan sahip olduklarıyla mutlu olamıyorsa sahip olacakları da onu mutlu etmeyecektir...
melek kardeşim, o kadar güzel yazılar yazıyorsunuz ki gönüllerimizde bir iz bırakıyor hepsi... keza bu yazınızda öyle... farklı bir tat, farklı bir güzellik... çok hoş ve ibretamiz gerçekten.

çok teşekkür ediyorum ablam, Rabbim razı olsun, yüreğiniz varolsun.
 
S

sukut

Guest
Ynt: Mutlu olmak elimizde...

dünyadaki insanların mutluluk nerede diye arayışlarına güzel bir cevap niteliğinde bir yazı
ellerinize emeğinize sağlık
 
Üst