Muhteşem üçlü! İşte gerçek üçü bir arada

  • Konbuyu başlatan Evvâh
  • Başlangıç tarihi
E

Evvâh

Guest
Hamd Alemlerin Rabbine, salat ve selam onun elçisi biricik Efendimiz (s.a.v.) üstüne olsun.
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla...


Tenbih (Uyarı): Değerli okuyucu, iş bu yazıyı okumak değil, esas iş bu yazıya göre amel etmektir. İnşaallah önce nefsim okur da amel eder.

Temenni (Dilek): Yüce dinimiz İslam her konuda olduğu gibi biraz sonra bahsi geçecek mevzuda da bizlere bazı ikaz ve izahlarda bulunuyor. Mevla bu izahları hakkıyla anlamayı ve ikazlara kulak verip sakınmayı nasib eylesin cümlemize.

Takdim (Sunum): Sevgilimiz s.a.v (anam babam feda olsun O'na) bir keresinde yine o mübarek fem-i muhsinlerinden dökülen kelamlar ile bize şöyle sesleniyor. "İnsanoğlu öldüğünde üç şey hariç, amel defteri kapanır. Bu üç şey: Etkisi sürekli devam eden sadaka, (sadaka-i cariye) kendisinden faydalanılan ilim (ilm-i nafia) ve kendine dua eden salih evlat (veled-i salih/a)" (Ebu Davud, Vesaya 14)
İşte bizim esas kurtarıcılarımız. İşte inananların gerçek üçlüsü. İşte sevabı baki olan üç mükemmel nimet. Ne güzel de söylemiş o güzeller güzeli habib-i zişan. Değilmi ki, bu üçüne sahip olduktan sonra malı mülkü neylesin insan. Bu üçüyle müşerref olduktan daha neyle neşelensin insan. Ey gerçek müslüman! Ey gerçek insan! Uyan, uyan, uyan! Ya aklını kullan, ya aklını kullan!

Eğer o gözlerin çatladığı, kimsenin kimseyi tanımadığı, hamile kadınların bebelerini düşürdüğü anın şiddetine; yıldızların yere serildiği, güneşin katlanıp dürüldüğü günün dehşetine; gelmişine, geçmişine, geleceğine; sırata, mizana, amel defterine inanıyorsan bu çağrıya kulak ver. Çünkü uyarı yapıldı, temenni edildi, sunulan sunuldu. Ya veyl, o sunulanın önemini kavramayana! Ya veyl, o sunulanın aksine göre yaşayana! Ya veyl, yapmıyorsan sana! Ya veyl, yapmıyorsam bana!

Hatime (Sonuç): Din kemale, yazı nihayet erdi. Söylenenler kısa ama mühimdi. Kim bildi saadete ve nimete erdi. Kim bilmedi hüsrana ve külfete girdi. Ya Rabbi! Ya Rabbi! Ya Rabbi! Dil dedi, gönül dilendi. Bizlere akl-ı selim ve iz'an nasib eyle. Bizleri de halis ve Salih kullarının zümresine ilhak eyle.

Şiirin orjinal ve fonlu hali, kaynağı: Muhteşem üçlü! İşte gerçek üçü bir arada

İlyas Uçar - Evvah - Ebu Rudeyha
05.05.2010 - 21:16
 

[TB] Benzer konular

Üst