Mimoza Çiçeği...

  • Konbuyu başlatan Resulehasret
  • Başlangıç tarihi
[TB] Benzer konular Forum Tarih
R Canlılar Dünyası 1 4K
R Canlılar Dünyası 1 3K

[TB] Benzer konular

B

Bevadih

Guest
Ynt: Mimoza Çiçeği...

Yahu Hasan..Ne zaman baksam "kim nerede"ye...

Mutlaka tıklanan bir başlık merak ettim:)

*****

bak..nasıl çicekmiş..

Küstüm Otu' nun çok ilginç bir savunma sistemi vardır. Bu bitkinin yapraklarına dokunulduğunda birkaç saniye içinde, sapla birlikte yapraklarının gövdeye doğru yaslandığı görülecektir. Eğer bitkiyi rahatsız eden etki devam ederse bu kez küstüm otu aşağıya doğru ikinci bir hareket yaparak gövdesinin üzerindeki sivri dikenleri ortaya çıkarır. Bu da böcekleri kaçırmak için yeterlidir. Bitkideki bu hareketi gerçekleştiren mekanizma elektrik akımlarıyla başlar. Bu akım aynı insan vücudundaki sinirlerden geçen akım gibidir. Bitkinin reaksiyonları bizde olduğu kadar hızlı değildir. Bununla birlikte bitki özünü taşıyan kanallar aracılığıyla iletilen elektrik sinyalleri 30 santimetrelik mesafeyi bir-iki saniye içinde geçer. Isı ne kadar yüksek olursa, reaksiyon o kadar hızlı olur. Her bir yaprağın dibi (yaprağın sapıyla birleştiği yerde), oldukça şişkindir. Buradaki hücreler sıvıyla doludur. Uyarı buraya ulaştığı zaman, yaprağın dibindeki şişkinliğin alt yarısı aniden suyunu boşaltır ve aynı anda diğer üst yarı, bu suyu kendi bünyesine alır. Ve yaprak aşağıya doğru düşer. Böylece uyarı saplar boyunca ilerlerken, yapraklar domino taşları gibi teker teker, ardı ardına kapanır. Bu şekilde bir savunma hareketinden sonra, bitkinin tekrar hücrelerini doldurup, yapraklarını açabilmesi için 20 dakika gereklidir..

****
Volkan Konak'ın "mimoza çiçeğim"diye videosu da var ..Eklemedim!...sen dinle onu olur mu:)
 
I

ilknur

Guest
Ynt: Mimoza Çiçeği...

hasan işi biliyor, googleden bu başlığa baya kişi geliyor
 
B

Bevadih

Guest
Ynt: Mimoza Çiçeği...

İşi bilenin hali başka tabiki:)

Katkı yapayım dedim bende acizane..

Herkes benim gibi acemimi sevgili İlknur:)
 
R

Resulehasret

Guest
Ynt: Mimoza Çiçeği...

Konuya gelen ziyaretçiler benimde çok dikkatimi çekiyordu gerçekten, maşaallah diyelim, inşaallah sitemizdeki her konu böyle yüksek hit'e sahip olur.

* Evet dinledim o şarkıyı güzelmiş gerçekten ablacan. Büyük ihtimalle millet o şarkıyı ararken, isim benzerliğinden dolayı buraya geliyor olabilirler abla. :))
 
Üst