Meçhul Bir Set

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Meçhul Bir Set

Cenab-ı Hak buyuruyor:

“Birinin suyu tatlı ve susuzluğu giderici, diğerininki tuzlu ve acı iki denizi salıveren ve aralarına bir engel, aşılmaz bir sınır koyan O'dur.” (Furkan, 53)

Rasulullah (sav) buyuruyor:

“Denizin suyu temiz, ölüsü helaldir.” (Ebu Davud, Tahare, 41; Tirmizi, Tahare, 52)

Son keşiflerde Akdeniz ile Atlas Okyanusu’nun birleştiği Cebel-i Tarık Boğazı’nda, sanki suların birbirine karışmasına mani olan meçhul bir set, görünmeyen bir perde olduğu tespit edilmiştir. Böylece iki denizin suyu birbirine karışmamakta, her iki taraf da asli karakterini muhafaza etmektedir. Kaptan Cousteau, daha sonra, farklı yapıdaki bütün denizlerin birleşme noktalarında aynı su perdesinin bulunduğunu tespit etmiştir.

Mr. A. Brawn, denizlerle ilgili bu ve benzeri ayetlerle karşılaşmıştı. Hem tuzlu hem tatlı sudan taze et, inci ve mercan çıkarıldığını; iki denizin birbirine kavuştukları halde hususiyetlerinin birbirine karışmadığını; yelkenli gemilerin rüzgar ile yürüdüğünü… İfade eden ayetleri tefekkür eden bu İngiliz, Hint kıyı şehirlerinden birine varınca oradaki bir müslümana:

“–Sizin peygamberiniz Muhammed, denizlerde seyahat etti mi?” diye sordu. O da:

“–Hayır, bildiğimize göre o denizlerde seyahat etmemiştir” dedi.

Bu cevap üzerine İngiliz gemici, Kur’an’ın vahiyden başka bir yolla Peygamber Efendimiz’e gelemeyeceğine kanaat getirdi. Kur’an’ın tevhid ve hukuka dair ayetlerini tefekkür edip bunları Tevrat ve İncil’deki sözlerden daha doğru ve anlamlı bularak kendi kendine müslüman oldu. Daha sonra Mısır’a gidip alimlerle görüştü.
(Dr. Murat Kaya, Ebedi Yol Haritası İslam, Erkam Yay.)
 

[TB] Benzer konular

Üst