makyajla gelen gunahlar

  • Konbuyu başlatan DAMRAM
  • Başlangıç tarihi
D

DAMRAM

Guest
Makyajla gelen günahlarKadının dışarıda süslü ve koku sürünmüş halde bulunması, beraberinde bazı günahlara yol açar:Birincisi, başkalarını kendisine baktırarak günaha sokma,İkincisi, olduğundan başka görünerek insanları aldatma,

Üçüncüsü, 'ın verdiği sureti ve vücudu beğenmeme manasına gelen şekil değişikliklerine girme.Evet, İslam, süslenip güzel görünmeye karşı değildir. Sadece insandaki bu duyguyu, günah işlemeye, duyguların bulanmasına ve insanlar arası kargaşaya sebebiyet vermeyecek şekilde sınırlandırmıştır. İslamiyet'in hoş görmediği nokta, keyfe kâfi olan meşru dairenin dışına çıkarak sadece kendisini değil başka insanları da günaha sevk edecek ve onların içerisinde bazı olumsuz fikirleri harekete geçirecek şekilde süslenmektir.Asrı saadette bu konuda bazı tedbirler alınmış ve namaz gibi önemli bir ibadette dahi süslenme ve koku sürünme, bir engel olarak görülmüştür. Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır: Kendisine buhur (koku) değen kadın sakın bizimle yatsı namazına katılmasın." (Müslim, Salat, 143; Ebu Davud, Tereccül, 7)Bir kadının kokular sürünerek dışarıya çıkmasının ne manaya geleceğini şu ikaz edici beyanlarıyla Peygamber Efendimiz'den (sallu aleyhi ve sellem) öğreniyoruz: "Her göz zina eder. Kadın koku sürünür, sonra da erkeklerin bulunduğu bir topluluğa uğrarsa o da zina işlemiş olur." (Tirmizi, Edeb, 35; Ebu Davud, Tereccül, 7)Bu konuda insan, "Başkasının benim yüzümden günaha girmesi beni ilgilendirmez. Ben güzel görünmeyi seviyorum ve süsleniyorum. Herkesin günahı kendine" diyemez. Zira, bir günaha sebep olan, o günahı işlemiş gibi olur.Bugün, yapılan masraflı süslemelere göre insanlara değer verilebilmektedir. İnsanlık adına çok acı olan bu durum, insanı insan yapan vasıfların bir tarafa bırakılmasına ve neticede değerlerin alt üst olmasına sebebiyet vermiştir.İnsanların şehevi duygularını tahrik etmek, haram olan usullerle insanların teveccühünü kazanmaya çalışmak, kendini güzel bir vasıfla ve fikirle değil de şekille ifade etmeye çalışmak, insanların bizi sağlıklı şekilde değerlendirmelerine mani olmak yani onları aldatmak vs. hepsi başlı başına birer günahtır ve işte makyaj bu tür günahları içinde barındırmaktadır.Bu arada, makyajda kullanılan boyaların, parfümlerin ne içerdiği de ayrı bir mesele. Maalesef, çoğunun hangi maddeden ve nasıl yapıldığını, içinde ne gibi katkılar barındırdığını bilmiyoruz. Fakat bilmediğimiz şeyleri kullanmakta da mahzur görmüyoruz!Aslında Kur'an'ı rehber edinen ve O'nun emrine amade olan cennete talip kadınlar için şu ayet ne kadar güzel bir uyarıcı ve mürşiddir

"Mümin kadınlara da bakışlarını kısmalarını ve edep yerlerini açmaktan ve günahtan korumalarını söyle. Yine söyle ki mecburen görünen kısımları müstesna olmak üzere, ziynetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini yakalarının üzerini kapatacak şekilde örtsünler. Zinet takılan yerlerini kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, üvey oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, mümin kadınlar, ellerinin altında bulunanlar (köleler), erkeklikten kesilip kadınlara ihtiyaç duymayan hizmetçileri veya henüz kadınların mahrem yerlerini anlamayan çocuklar dışında kimseye göstermesinler. Saklı zinetlerine dikkat çekmek için, ayaklarını da vurmasınlar! Ey müminler! Hepiniz toptan 'a tövbe ediniz ki felaha eresiniz! "

(Nur Suresi, 24/31)Bu ayet-i kerime bir Müslüman bayanın 'ın kendisine vermiş olduğu ziynetleri ve ziynet takılan yerleri, hangi sınırlar içerisinde ve kimlere karşı muhafaza etmesi gerektiğini açık ve seçik olarak belirtmiştir.


Bir kadının kokular sürünerek dışarıya çıkmasının ne manaya geleceğini şu ikaz edici beyanlarıyla Peygamber Efendimiz'den (sallu aleyhi ve sellem) öğreniyoruz: "Her göz zina eder. Kadın koku sürünür, sonra da erkeklerin bulunduğu bir topluluğa uğrarsa o da zina işlemiş olur." (Tirmizi, Edeb, 35; Ebu Davud, Tereccül, 7)Ne yazık ki bu hadisi söylüyor fakat bir türlü inandırıcı olamıyoruz. Bir boşvermişlik var.

Ben kokuları seviyorum diye bir cvp alıyoruz.

bizde seviyoruz sevmeyen varmı ki? Her sevdiğimizi hoşumuza gideni yapamıyoruz malum.

İslami çerçeve de evinde sür sürüştür. Dışarıya çıkamazsın! Bu kadar basit.Rabbim böyle dünyalık sevdiklerimizden feragat edebilecek kadar bizde ki İSLAM SEVGİSİni arttırsın. Amin...Bu hadisi gördükten sonra varmı gerisi?

 

[TB] Benzer konular

Y

Yara ßenim

Guest
Ynt: makyajla gelen gunahlar

Bu konuda insan, "Başkasının benim yüzümden günaha girmesi beni ilgilendirmez. Ben güzel görünmeyi seviyorum ve süsleniyorum. Herkesin günahı kendine" diyemez. Zira, bir günaha sebep olan, o günahı işlemiş gibi olur.
çok faydalı öenmli şeyler ablam alıntı yapcam inşALlah iznin olursa
 
G

GRAFÝKER

Guest
Ynt: makyajla gelen gunahlar

allah razı olsun değerli kardeşim en güzel ve en anlamlı konuydu bu.yeri geliyor her daim zamanımızda yaşanan bu durumu yazıda daha açık belirtilmiş zaten.teşekkürler yüreğinize sağlık....
 
A

aa123

Guest
Ynt: makyajla gelen gunahlar

Çok faydalı ve gerekli bir paylaşım

İnşallah ;dinimizin kadının süslenmesi konusundaki bu emirlerini , bu tür konuları tasdik eder, faydalı bulur anlamında
yorum yapan ve foruma taşıyan üyeler okurda daha faydalı konular açarlar, bilinçlenirler
 
Z

zerafet

Guest
Ynt: makyajla gelen gunahlar

rabbim bildiklerimizle amel etmeyi nasip etsin çok güzel paylaşımallah razı olsun
rabbim hayata geçirmemizi nasip etsin
 
Üst