Mısır Eski Müftüsü'nden Gazze Fetvası...

Mısır Eski Müftüsü'nden Gazze Fetvası

Mısır Eski Müftüsü Şeyh Vasıl, Gazze halkının can damarı olan tünelleri yıkmanın haram olduğunu söyledi.

Mısır eski müftüsü Şeyh Nasr Ferid Vasıl üç yıldır Gazze sınır kapısını kapalı tutan Mısır yönetimini şiddetle eleştirerek, kuşatmayı daha sıkı hale getirmek için çalışmanın Müslüman bir ülkeye savaş açma ve düşmana yardım etme anlamına geldiğini belirtti.

Şeyh Vasıl, El-Kudsu'l-Arabi gazetesinde bugün (25 Mayıs Pazartesi) yayınlanan açıklamasında şöyle dedi: “1,5 milyonluk Gazze halkına yardım etmekten geri duran hiçbir Arap ülkesinin özür beyan etmesi doğru değildir. Hiçbiri böyle bir özre sahip olamaz. Şayet Allah kedisine yaptığı işkenceden dolayı bir kadını ateşe koyacaksa; 1,5 milyon insanı hapseden, tedavi olmalarına mani olan, kendilerine gıda ulaşılmasını engelleyen ve ilim öğrenmelerine mani olanların durumu ne olacaktır?”

Bu konuda hiçbir özrün kabul edilmeyeceğini belirten Şeyh Vasıl açıklamasını şöyle sürdürdü: “Kendinden zararı defetmekten bahsedenler, imanın ancak kişinin kendisi için isteğini kardeşi için istemesiyle kemale erebileceğini bilmiyorlar. Biri kendisinin ve ailesinin yıllarca baskı, korku, açlık, ihmal, haksızlık ve zulüm altında yaşamasını ister mi? Gazze ile Mısır arasındaki tünellerin yıkılması gerektiğini söyleyenlerin mazeretlerine, bahanelerine ve gerekçelerine de katılmıyorum.”

Tünellerin Gazze'deki Filistin halkının hayatta kalması için can damarı durumunda olduğuna dikkat çeken Mısır eski müftüsü Vasıl, bu tünellerin yıkılmasının Filistin halkına zarar vermesinden dolayı haram olduğunu belirterek, “Bu tünelleri kullananlara yönelik yapılan suçlamaların türü ne olursa olsun hiçbir yetkilinin bu tünelleri yıkması helal ve caiz değildir” dedi.

Amerika ve işgal devletinin emirlerine uymanın, kardeşe karşı düşmana yardım etmek anlamına geldiğini belirten Şeyh Vasıl, böyle bir uygulamayı caiz gören bir nass bulunmadığını ifade etti.

Filistin halkının çıkarına uygun hareket etmediklerini gerekçe göstererek direniş gruplarına destek vermeyen Arap devletlerini de eleştiren Şeyh Vasıl, “Gücü yetenlerin Hamas ve diğer direniş gruplarını desteklemeleri farzdır. Aynı şekilde bunlara yardım etmek ve desteklemek Müslüman yöneticilerin üzerine de vaciptir. Özür ve bahaneleri ne olursa olsun bu sorumluluktan kurtulmaları mümkün değildir” şeklinde konuştu.

Kendilerine neye mal olursa olsun Müslüman âlimlerin de ümmetin uyumayan gözleri olmaları gerektiğini belirten Şeyh Vasıl şöyle devam etti: “Kudüs'ü, mukaddesatı, halkı ve ırzı savunmadıktan sonra, başka hangi onurlu konuyu savunabilirler ki?”

FİEM

[TB] Benzer konular