Müftünün yılbaşı cevabı kapak olacak

  • Konbuyu başlatan samimi
  • Başlangıç tarihi
S

samimi

Guest


Kurban kesenleri eleştirenleri “Hindilere niye tepki göstermiyorsunuz” diye eleştiren Müftü Okutan, “çam fidanını kesip gölgesinde içmek dine aykırı” dedi

Tekirdağ Müftüsü Ahmet Okutan, Kurban Bayramı’nda ’Hayvan kıyımı yapılıyor’deyip de yılbaşında kesilen hindilere tepki göstermeyenleri eleştirdi.

Müftü Okutan ayrıca çam fidanlarını kesip gölgesinde içki ile kendinden geçmenin din kuralları ile bağdaşmadığını söyledi.

Müftü Ahmet Okutan, yılbaşı nedeniyle yayınlanması için yerel gazetelere yazı gönderdi. Dini ve milli geleneklerle çatışmamak kaydıyla yılbaşını kutlamakta sakınca olmadığını belirten Okutan, çam fidanlarını kesip gölgesinde içki ile kendinden geçmenin din kuralları ile bağdaşmadığını anlattı.

Yılbaşında kesilen hindilerin yenip yenilemeyeceği hususuna değinen Okutan, şunları yazdı: “Yılbaşı gecesinde kesilen hindiler yenir mi gibi sorularla karşılaştığımız oluyor. Usulüne uygun kesilip yenilmesi halinde bunda sakınca yoktur. Ancak, yılbaşında kesilen hindiler nedeniyle hep aklıma takılan bir şey oluyor. Kurban Bayramı’nda Allah’a yakınlaşmak ve O’nun emrinin gereği olarak kesilen kurbanlar için ’Hayvan kıyımı oluyor’diye yaygara koparanlar, yılbaşında kesilen hindiler için neden hiçbir şey söylemiyor?”

Bu tepkiyi göstermeyenlerin kurban kesmeyip hindi kesenler olduğunu belirten Okutan, “Acaba kendileri hindi kesip kurban kesmedikleri için mi kurban kesenlerin din adına kestikleri için mi, yoksa ineğin, koyunun taşıdığı can da, hindinin taşıdığı can olmadığı için mi? Bunun sebebini bilen biri olur da bizleri bilgilendirirse inanın çok sevineceğim” dedi.

Vatan
 

[TB] Benzer konular

Ynt: Müftünün yılbaşı cevabı kapak olacak

Kurban bayramı kısmını anladık da şu kısım ve onun doğrultusunda olanları anlayabilmiş değilim...

" Dini ve milli geleneklerle çatışmamak kaydıyla yılbaşını kutlamakta sakınca olmadığını belirten Okutan, çam fidanlarını kesip gölgesinde içki ile kendinden geçmenin din kuralları ile bağdaşmadığını anlattı."
 
S

samimi

Guest
Ynt: Müftünün yılbaşı cevabı kapak olacak

çok dikkatlisin :)
kaçmaz...
hakikaten o fetvanın doğruluğu tartışılır...
 
Ynt: Müftünün yılbaşı cevabı kapak olacak

Başlık ilgimi çekmişti, hatta aferin, kim bu vs. dedim ama sonrasında aferinimi askıya aldım... :)

Hocam konunun fetvasının fetvası bile o raddeye dayanır mı bilmiyorum... Müsait olunan bir vakitte siz veya diğer -konuya vakıf- kardeşlerimiz bizi aydınlatırsa durum daha faydalı olur kanımca...
 
B

banabirnickbulun

Guest
Ynt: Müftünün yılbaşı cevabı kapak olacak

bizde kutlayalım efendim... :) neyimiz eksik bizim... :) illa ki onlar gibi kutlamamız gerekmez... kuranımızı okuyalım, ibadetimizi yapalım, toplayalım ev ahalisini peygamber efendimizin(s.a.v) hayatını okuyalım... yeni yılda rabbimizin bize verdiği nimetlerle dolu bir ömür daha geçmiş oluyor... Rabbimizin bize verdiği nimetlere ve onun bize bahsettiği ömrün kıymetini bilip şükredelim... :)


sanırım sayın müftüde böyle olmasını isterdi... :)
 
S

samimi

Guest
Ynt: Müftünün yılbaşı cevabı kapak olacak

aynı gün Mekke'nin fethi var tabi kutlamak lazım...
 
Ynt: Müftünün yılbaşı cevabı kapak olacak

Yani niyetimizi Mekke'nin fethi doğrultusunda yaparız o zaman öyle mi..? Ama üstteki sorumun cevabı hala askıda... ???
 
S

samimi

Guest
Ynt: Müftünün yılbaşı cevabı kapak olacak

ameller niyetlere göredir
 
Üst