Liçi-4000 yıllık meyve: Lychee

• Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi
S

senarist081

Guest
Liçi 4000 yıl önce keşfedilmiş , mükemmel bir renk ve tada sahip tropikal/subtropikal bir meyve..Dünyanın birçok bölgesinde bilinen bir meyve olmasına rağmen, ne yazık ki ülkemizde ne üretimi ne de tüketimi vardır.

Son yıllarda nadir meyveleri yetiştirmek bir trend halini aldı. Feijoa ülkemizin iklimine uygun olduğu için bu trendin öncüsü oldu. Daha sonra Naşi bunu takip etti.

Liçi Nedir?

Liçi kabartmalı bir kabuğa sahip, çok sıradışı bir tad ve kıvama sahip, güzel kokulu, sulu, yarı saydam, nadir bir tropik/yarı tropik bir meyvedir. Liçi' nin orijini Çin' in Kwangtung ve Fukien eyaletleridir. Şu anda 1000 yaşın üzerinde Liçi ağaçlarına bu bölgede rastlanmaktadır. Liçi yetiştiriciliği Çin'den komşu ülkelere, Güneydoğu Asya uzak adalara, Madagaskara oradan da Fransa ve İngiltereye kadar yayılmıştır. 1800 lerin sonlarında ise Havai ve oradan da Amerika' ya. Amerika'da ise başarılı Liçi yetiştiriciliği 1900 lerde başlamıştır.

Bilinen botanik ismi ile Litchi chinensis,Sapindaceae veya Soapberry ailesindendir. Liçi değişik isimlerle bilinir, bunlar; lychee nut, litchi, litchee, lichee, lichi , laichi ve leechee. En popüler türler ise Güney Florida'da yetişen Brewster, Hak Ip, ve Mauritius' dir. Şu anda Amerika'da yetişen 33 değişik Liçi türü vardır. Bunlardan en çok yetiştirilenler ise Brewster ve Mauritius'dur. Bunlar dışında da nadide türler bulunmaktadır..

[TB] Benzer konular

B

Bevadih

Guest
Ynt: Liçi

Durusu,endamı rengi hoş..Tadını bilmem ..Nedir ki bu?

Koca yemiş diye bir meyve var ona benziyor...Açıklayıcı Bilgide isteriz..

A

adid

Guest
Ynt: Liçi-4000 yıllık meyve: Lychee

Sayın site yönetimi,
Benim sitemden (www.tropikmeyveci.com) yarım bir alıntı yapıp, üstelik kaynak göstermemişsiniz.
Yazılarımı sitenizde kısmen alıp yayınlayabilirsiniz ama lütfen kaynak gösterin.
teşekkürler

M

Mercan

Guest
Ynt: Liçi-4000 yıllık meyve: Lychee

adid' Alıntı:
Sayın site yönetimi,
Benim sitemden (www.tropikmeyveci.com) yarım bir alıntı yapıp, üstelik kaynak göstermemişsiniz.
Yazılarımı sitenizde kısmen alıp yayınlayabilirsiniz ama lütfen kaynak gösterin.
teşekkürler
Sizin siteyide inceledim sizin siteden alıntı yapıldığını sanmıyorum ...