Leyla İle Mecnun - İskender Pala

Bir bütün idim ben Leyla ile. Sense Leyla'yım diyorsun. Sen Leyla isen eğer; beni yakmaya hayalin yeter, takatim yok sana kavuşmaya. Varlığı olmayan bir zerreye aynadan ne fayda? Canım gideli hayli zamandır, cismindeki bir başka candır; bir özge candır. Sensin beni benden ayıran, uzaklaştıran. Ben yokum, senin tecellin var. Vuslatının ağır yükünü kaldıramam ki. Önceleri sen vardın, şimdi ben yok oldum. Manevi dünyamda dostum daima sensin. Dış görünüşe değer verme bahsi ortadan kalktı artık. Gönül çok önceleri sana koştu, canım seninle gitti. Şimdiki canım Leyla'ya değil, Mevla'ya yönelik. Bir'lik yolunda seninle olamam, yanarım. Şimdi, gözümün nuru, gönlümün aydınlığı!.. Ben maskaralığa nam salmışım, bari sen bu yola girme. İçinde çıkma namus perdesinin. Mecnun olan benim; bana yaraşır delilik, kınanmışlık. Şimdi git, aşk töresini, aşıklık geleneğini, maşuk gidişatını bozma. Git şimdi, ey vefalı! Açtırma kötü söz arayanların dudaklarını; sakız verme dedikodu arayanların ağızlarına Beni aramaya çıktğını aleme bildirip deliliğine ferman yazdırma. Kimse seni burada görmeden git. Ben ki varım; sen içimdesin, bunu bil!..

[TB] Benzer konular

Ynt: Leyla İle Mecnun - İskender Pala

İşte size okumak adına değil, anlamak adına bir kitap. Yani bela'yı, yani aşkı anlamak adına okunası bir kitap. Leyla ile mecnun'u birde iskender Pala'dan okuyun, daha da aşk adına tek bir kelime okumayın. Çünki bu eserin yanında yavan kalır, boş kalır. Hani Aşk anlatılmaz deniliyor ya, ki bende bu söze inanan ve tasdikleyen bir bireydim. Çünki yirmi yaşıma kadar aşkın gerçek lezzetini anlatan tek bir söz duymamıştım. Ta,ki şu kitabı okuyana kadar. Erirsiniz, bitersiniz, inanın okurken kendinizden geçirsiniz. Gönlünde en ufacık bir aşk kıpırtısı olmayan, aşka dair hiçbir his duymayan taş gönüllü insanlar varsa şayet. Onların dahi şu kitabı okuduktan sonra aşk belasının müptelası olacağını iddia ediyorum. Ve bu kitabı cümle insanlara tavsiye ediyorum.

.

Leyla vü Mecnun'u bizzat kendinden slayt eşliğinde dinlemiştik... Şu ana kadar okuduklarınızı bir kenara bırakın ve okuyun...

Kitabını da -yanlış hatırlamıyorsam- kuzenimin tavsiyesiyle okumuştum... Biraz da zoraki... Çünkü pek tarzım değildi... Klasik söylemlerin olduğunu düşünmüştüm... Ama fikrim ve bakış açım değişti...

Emeğinize sağlık sırr-ı nihan...

fussilet

Üye
Yönetici

bende mecnundan füzun aşıklık istidadı var
aşık-ı sadık benem mecnunun ancak adı var

kıl tefahür kim senin hem var ben tek aşıkın
leylanin mecnunu şirinin eğer ferhadı var

ehl-i temkinem beni benzetme ey gül bülbüle
derde sabrı yok anın her lahza bin feryadı var

öyle bed-halem ki ahvalim görende şad olur
her kimin kim dehr cevrinden dil-i naşadı var

gezme ey gönlüm kuşu gafil feza-yı aşkta
kim bu sahranın güzer-gahında çok sayyadı var

ey fuzuli aşk men'in kılma nasihten kabul
akl tedbiridir ol sanma ki bir bünyadı var

Eyvallah hocam, şiiri hatırlayıp, okumak gönlün çoşkusunu bir umman daha artırdı. Rabbim razı olsun.

Sırr-ı nihan'ın cevabından sonra aklıma "Fuzuli" geldi ama geçti Bor'un pazarı... Nasip Fussilet hocamızaymış...

Fuzuli... Onu bir tarafa itemeyiz tabii ki...:) Onun yeri ayrı...

A

ahfâ

Guest

edebiyat dersi için kitap okumamız gerekliydi ne okuyacağıma bir türlü karar verememiştim hemen aklıma bu site geldi ve kitap tanıtımlarına baktım İskender Pala okumayı düşünüyordum zaten Leyla ile Mecnun u da görünce tam oldu.bende arkadaşların tavsiyesi üzerine gittim aldım.henüz okumadım .yarın okuyup ertesi günde hocaya anlatmayı düşünüyorum. :)
şimdi benim isteğim arkadaşlar okuduğunuz kitapları burda tanıtmaya devam edin çünkü faydalı oluyor.
''Katre-i Matem''ide burdaki arkadaşların tavsiye etmesi üzerine merak edip okumuştum.

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

ahfa' Alıntı:
şimdi benim isteğim arkadaşlar okuduğunuz kitapları burda tanıtmaya devam edin çünkü faydalı oluyor.
tamam sevgili ahfa, bundan böyle bu konuya da daha bir ağırlık vereceğiz inşaallah. hatırlattığın için teşekkür ediyorum.

Paylaştığım böylesi güzel bir kitap tanıtımının birilerini fayda sağlıyor olması şahsen beni çok mutlu etti. Ahfa kardeşim iyi okumalar dilerim. Allah'a emanet olunuz.

A

ahfâ

Guest

Eyvallah vize sınavlarında çok işime yaradı geçmeme vesile oldu birde Uşak üniversitesi oluca hocanın hoşuna gidiyor tabi hava oluyor onun için İskender Pala bizim hocamız falan dedi :D
siteyide çok takip edemiyorum ama herkese hayırlı geceler...sizlerde Allah'a emanet olun.