KULAK YIKATMAK 'ÖLÜMCÜL' OLABİLİR

  • Konbuyu başlatan samimi
  • Başlangıç tarihi
S

samimi

Guest
Bayındır Hastanesi Kulak-Burun-Boğaz (KBB) Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin, ''Kemoterapi gören kanser hastaları, AIDS ve şeker hastaları, dış kulak yoluna mikrop girmesine karşı çok duyarlıdır. Yıkama suyu ile buraya girecek antibiyotik tedavisine direnç gösteren bakteriler, hastalık oluşturup yayıldığı takdirde ölümle sonuçlanabilen sorunlar yaratabilir'' dedi.

Özgirgin, yaptığı açıklamada, ''Buşon temizliği'' olarak adlandırılan kulak yıkama işleminin, hekim tarafından önerilmediği sürece yapılmasının doğru olmadığını söyledi.

Özgirgin, biriken kirlerin yanlış yapılan temizleme nedeniyle kulağı tıkayabildiğini belirterek, ''Kir, kulak pamuklarıyla temizlenmeye çalışılırsa kulak yolundaki kir biraz içeriye doğru itilmiş olur ve kulak salgısını dışarı atan tüylerin hareketi bozulur. Bu arada, salgı salgılanmaya devam eder ancak tüyler çalışmadığı için dışarı atılamaz ve salgı birikmesine yol açar. Dışarı atılamadığı için de birikerek kulak kanalını tamamen kapatır ve problem başlar. Kulak kanalını tamamen doldurana kadar şikayet yapmaz'' diye konuştu.

Kulak temizliğinde kulak çöpü yerine nemli bir pamukla, görünen yerdeki kirin alınmasının yeterli olduğunu dile getiren Özgirgin, çöplerin kulağın girişine fazla sokulmaması gerektiğini kaydetti.

Dış kulak yolunun tam tıkanması ile yaklaşık yüzde 30 oranında işitme kaybı olabileceğine dikkati çeken Özgirgin, ''Bu süreç çok yavaş gelişirse hasta tarafından hissedilmeyebilir. Ancak, denize girdikten veya banyo yaptıktan sonra, dış kulak yoluna suyun teması ile bu kir (buşon) şişer ve şişmesi ile birlikte kişi, ani bir tıkanıklık hisseder. Bu şikayet, genellikle doktora başvuru nedenidir. Bu durumda nadiren ağrı görülür ancak bazen hassas kişilerde hafif acıma ya da baskı hissedilebilir'' diye konuştu.
(Anadolu Ajansı)
 

[TB] Benzer konular

Ynt: KULAK YIKATMAK 'ÖLÜMCÜL' OLABİLİR

Mühim bir paylaşım... Çubuklarla temizlemenin zararlı olduğunu ve kulağın kendini temizlediğini öğrenmiştim ama bu yıkatma meselesi de meseleymiş hani... :)
 
G

GüL_GüZeLi

Guest
Ynt: KULAK YIKATMAK 'ÖLÜMCÜL' OLABİLİR

ıyyyyggggg yıkatmıştım bi kere bundan sonra sagırda olsam yaptırmam herhalde :( :( :(
 
G

GüL_GüZeLi

Guest
Ynt: KULAK YIKATMAK 'ÖLÜMCÜL' OLABİLİR

inşallah yıkatmam birdaha demek istemiştim :)
 
Üst