Kozmetik Test Ürünlerine Dikkat..!

Kozmetik test ürünlerine dikkat

Kozmetiklerin birden fazla kişi tarafından ortak kullanılması mikropların ve bu yolla ortaya çıkacak hastalıkların yayılmasında ciddi bir sorun oluşturduğu uzmanlar tarafından ortaya çıkarıldı.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, Kozmetiklerin birden fazla kişi tarafından ortak kullanılmasının, mikropların ve bu yolla hastalıkların yayılmasına yol açan çok ciddi bir sorun olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Yorulmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, alışveriş merkezlerinde müşterilerin denemesi için üretilen kozmetik ürünlerini birden fazla kişinin kullandığını söyledi.

Deneme ürünlerinin bedava olması nedeniyle bazen abartılı şekilde de kullanılabildiğini ifade eden Prof. Dr. Yorulmaz, bunların birçok cilt ve alerjik hastalıklar ile enfeksiyonlara neden olabildiğini belirtti.

Prof. Dr. Yorulmaz, kozmetiklerin yapımında 5 binin üzerinde madde kullanıldığını, bunların insanların cildini temizlemek, vücut veya yüzün görünümü, kokusu, yumuşaklığı, parlaklığı gibi çeşitli özelliklerini değiştirmek amacıyla kullanıldığını belirtti.

Kozmetiklerin içine daha uzun süre kullanılabilmesi amacıyla koruyucu maddeler de katıldığına dikkati çeken Prof. Dr. Yorulmaz, bu koruyucuların da en sık sağlık sorunlarına yol açan maddelerden olduğunu, markasız, nerede ve kim tarafından üretildiği belli olmayan çok ucuz kozmetiklerde bu maddelerin kullanıldığını kaydetti.

Kaliteli kozmetiklerin ciddi sağlık sorunlarına yol açma riskinin düşük olduğunu belirten Prof. Dr. Yorulmaz, şöyle dedi:

''Ancak bazen en kaliteli kozmetikler de duyarlı kişilerde bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu sorunlar arasında alerji, dermatit, enfeksiyon, gözlerde tahriş, çizilme, bu çizilmeye bağlı olarak enfeksiyon gelişebiliyor. Eğer bu enfeksiyonlar tedavi edilmezse ülser, hatta körlük bile ortaya çıkabilmektedir.''

Prof. Dr. Yorulmaz, sprey kozmetik ürünlerinin solunmasının da akciğerlerde hasara yol açabileceğine dikkati çekti.


''BEDAVA DİYE ABARTILI KULLANMAYIN''

Prof. Dr. Yorulmaz, ciltteki kozmetik ürünlerinin yatmadan önce mutlaka temizlenmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

''Kozmetiklerin ya da kozmetikleri uygulamak için kullanılan fırça, pamuk, sünger gibi araçların birden fazla kişi tarafından ortak kullanımı, kişiler arasında mikropların ve bu yolla hastalıkların yayılmasına yol açan çok ciddi bir sorundur. Eğer fırçalara tükürük, kan gibi vücut salgıları bulaşmışsa risk çok daha büyük boyutlara ulaştırmaktadır.''

Test ürünlerinin bedava olduğu için abartılı olarak kullanılmaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Yorulmaz, şöyle konuştu:

''Kozmetikler yakınlarımız dahil hiç kimse ile ortak kullanılmamalı ve kullanmadan önce eller su ve sabunla iyice yıkanmalı, kozmetiğin uygulanacağı vücut bölgesinin temizlenmiş olması ve kozmetiği uygulamak için kullanılan sünger, pamuk gibi araçlar tek kullanımlık olmalı, fırçalar ise mutlaka temizlenmiş olmalı, sık sık değiştirilmelidir.

Gözlere, göz kapaklarına ya da kirpiklere, özellikle araç kullanırken, otobüs, tren, uçak gibi taşıtlarla yolculuk sırasında kozmetik uygulamaya çalışılmamalıdır. Aksi halde gözde çizilmelere, yaralanmalara, buna bağlı olarak enfeksiyonlara, ülserlere hatta körlüğe yol açabilir. Kullandıktan sonra kozmetiklerin kapağı sıkı biçimde kapatılmış olmalı ve etiketinde önerildiği şartlarda saklanmalıdır.''

Kozmetikleri güneş ışığından ve sıcaktan korumak gerektiğini, güneş ışığı ve ısı kozmetik içindeki koruyucu maddelerin bozulmasına ve kozmetiğin ömrünün kısalmasına neden olduğunu bildiren Prof. Dr. Yorulmaz, özellikle otomobillerin içinde kozmetiklerin uzun süre sıcakta kalmamasına özen gösterilmesi ve spreylerin yaz sıcağında ısı etkisi ile patlayabileceği akıldan çıkarılmaması gerektiğini söyledi.

''KULLANILACAK BÖLGE TEMİZ OLMALI''

Kozmetiğin uygulanacağı bölgenin de sağlıklı olması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Yorulmaz, şu bilgileri verdi:

''Enfeksiyon, ciltte yara, sıyrık varlığı, hastalık tehlikesini artırmaktadır. Bir kozmetik kullanıldıktan sonra herhangi bir sağlık sorununa yol açmışsa tekrar kullanılmamalıdır. Eğer etiketinde özellikle önerilmemişse kozmetiğin içine su ve bunun gibi herhangi bir madde ilave edilmelidir. Bir kozmetiğin rengi, kokusu, kıvamı gibi görünen özellikleri değişmişse asla kullanılmamalı, derhal atılmalıdır.

Kozmetikler, etiketinde hangi vücut bölgesi için kullanımı önerilmişse o bölge için kullanılmalıdır. Etiketi mutlaka çok iyi okumak gerekir. Son kullanma tarihi, saklama koşulları, kullanım talimatı gibi çok önemli konular burada yazılıdır. Özellikle çocuklar için üretilmiş olanların dışındaki kozmetikler çocuklar için ciddi risk taşıyabilir, bu nedenle çocukların erişemeyeceği yerde saklanmalıdır. Kozmetiklere bağlı sağlık sorunları için mutlaka bir hekime muayene olup onun önerilerini uygulamak gereklidir.''


AA
 

[TB] Benzer konular

B

Bevadih

Guest
Ynt: Kozmetik Test Ürünlerine Dikkat..!

Hepsi faso fiso...

en güzel bakım...kayısı yağı ,ve hakiki gül suyu...:)

 
A

aa123

Guest
Ynt: Kozmetik Test Ürünlerine Dikkat..!

Siz bu tür yazılarla müslüman kadınlara dinimizce haram kılınmış ve yasaklanmış bir durumu ( belli dirimlar hariç )

teşvik ettiğinizin farkındamısınız

Bu konu ile ilgili; kadınların süslenerek çekici hale gelerek dışarıya çıkmasını yasaklayan sayısız Hadis vardır

Hangi müslüman erkek eşinin diğer erkeklere çekici bir hale bürünerek dışarıda arzı endam etmesini arzular ses çıkarmaz

Dini bir sitede dini anlamda faydalı öğretici bilgilerin paylaşılması dileğiyle
 
Ynt: Kozmetik Test Ürünlerine Dikkat..!

Siz bu tür yazılarla müslüman kadınlara dinimizce haram kılınmış ve yasaklanmış bir durumu ( belli durumlar hariç )
Haram kılınan nedir?

Bu konu ile ilgili; kadınların süslenerek çekici hale gelerek dışarıya çıkmasını yasaklayan sayısız Hadis vardır
Süslenip çıkın dedik mi?

Hangi müslüman erkek eşinin diğer erkeklere çekici bir hale bürünerek dışarıda arzı endam etmesini arzular ses çıkarmaz
Hangi Müslüman(!) erkek ses çıkarmaz?

Dini bir sitede dini anlamda faydalı öğretici bilgilerin paylaşılması dileğiyle
Sitemizi, geniş bir zamanda inceleyebilirsiniz.


*Hoş geldiniz aa123.
 
Üst