Kontörden TL'ye Geçerken Bilmeniz Gerekenler

Cepte bundan böyle para konuşacak

Kontörden TL'ye geçerken bilmeniz gerekenler

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, ''Kontörden para birimine geçiş çok önemli bir tüketici hakkı ve tüketici menfaati. Tüketici görüşmesinin tutarını ve kalan konuşma süresini TL olarak bilecek'' dedi.

AA muhabirine açıklama yapan Acarer, cep telefonu operatörlerinin 1 Nisana kadar ''ön ödemeli görüşmelerde kontör yerine para birimi uygulaması''na geçeceklerini hatırlattı. Kontör uygulamasının ''muamma'' olarak nitelendiren Acarer, hiç kimsenin kontörü tam olarak tarif edemediğini söyledi. Yapılan düzenlemeyle cep telefonu ile yapılan görüşmelerin 1 Nisandan itibaren kontör olarak değil TL olarak tanımlanacağını dile getiren Acarer, şunları kaydetti:

''Kontörden para birimine geçiş çok önemli bir tüketici hakkı ve tüketici menfaati. Tüketici görüşmesinin tutarını ve kalan konuşma süresini TL olarak bilecek. İstenirse, görüşme bedellerinin detayı 6 ay öncesine dönecek kadar verilecek. Faturalı hatlarda bu mümkündü, ön ödemeli hatlarda bu yoktu. Ön ödemeli hatlara da bunun getirilmesi son derece önemli.''

HATLARA EN AZ 5 TL YÜKLENECEK

Ön ödemeli hatların 3 ay içinde 100 kontör yüklenmemesi durumunda 1 ay süre ile aramaya kapatıldığını, 1 aylık sürede yükleme yapılmaması durumunda ise kullanıma kapatıldığını hatırlatan Acarer, vatandaşlardan gelen talep üzerine bu konuda bir düzenleme yaptıklarını söyledi. Operatörlerin aboneleri, en az yaklaşık 20 TL tutarında 100 kontör almaya zorladıklarını anlatan Acarer, şöyle konuştu:

''Aldığımız Kurul kararına göre, 1 Nisandan itibaren ön ödemeli hat kullananların 3 ay içinde yükleme yapmaları gereken miktar 5 TL olacak. Abonelerin 10 TL ve üzeri yükleme yapmaları veya bu abonelere 10 TL ve üzeri transfer edilmesi durumunda hatların aktif kullanılabildiği süre 6 ay olacak.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Kullanıcılar ön ödemeli hatlara yükleme yapmasının ardından, işletmeci tarafından ücretsiz olarak gönderilecek mesajla, şebeke içi ya da şebeke dışı yapılacak görüşmelerin tarife dakika ücretleri ile SMS ve MMS birim ücretleri hakkında bilgilendirilecek.

Ön ödemeli hat kullanıcıları, her bir hizmeti kullanmalarının ardından aldıkları hizmete yönelik olarak kullanım miktarına (saniye ve adet), kullanım tutarına (TL/Kr) ve kalan tutara (TL/Kr) ilişkin bilgilendirme mesajını ücretsiz alabilecek.

Abonelerin en az son altı aylık kullanım detayı bilgilerini alabilmelerine ve ön ödemeli hat abonelerinin aylık kullanım detayı bilgilerini SMS, çağrı merkezi gibi yollarla talep edebilmelerine imkan sağlanacak. Ayrıca abonenin talep etmesi halinde posta yoluyla bu kullanım detayları gönderilebilecek. Aboneler, kullanım detayı bilgilerine, gerekli güvenlik tedbirleri sağlanarak, internet üzerinden de ücretsiz olarak erişebilecek.

AA
 

[TB] Benzer konular

Ynt: Kontörden TL'ye Geçerken Bilmeniz Gerekenler

Kontörden kuruşa geçişteki oyun


Hamit Varol'un haberi

Türkiye 1 Nisan itibariyle ön ödemeli hatlarda kontör yerine TL ile tanıştı. Artık GMS şirketleri kontör yerine TL tarifeleri ile tüketicinin karşısına çıkmaya başladı. Ancak 50 milyonu bulan kontörlü hat kullanıcısının kafası, tarifelerin havada uçuştuğu bugünlerde oldukça karışık. Yaklaşık 26 milyon kontörlü hatta sahip Turkcell, 13 milyon 700 bin abonesi bulunan Vadofane ve 7 milyon 900 bin abonesi olan Avea, yeni tarifeleri ile dikkat çekiyor.

TARİFELER SADELEŞSİN

Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya ise vatandaşa uyarı niteliğinde açıklamalar yaptı. Kaya, kontör yerine TL uygulamasına geçilmesinin ardından GSM şirketlerinden bilgi almak için görüşmelere başladıklarını söyledi. Önce Avea yetkilileri ile bir araya geldiklerini kaydeden Kaya, önümüzdeki hafta da Turkcell ve Vodafone ile görüşeceklerini bildirdi. GSM şirketlerinden “tarifeler havada uçuşuyor, bunları sadeleştirin” talebinde bulunduklarını ifade eden Kaya, “Şu anda bir tarife kargaşası yaşanıyor. Bir abone farklı bir operatöre geçerse şebeke için görüşme ucuz ama şebeke dışı görüşmelerde ciddi paralar ödeniyor” dedi. % 50 ZAM MI YAPTILAR? Yeni TL uygulaması ile 6 saniye konuşan ile 54 saniye konuşanın aynı ücreti ödediğini 2 dakikadan sonra ödenen ücretin 65 kuruş olduğunu hatırlatan Kaya, şunları söyledi: “Eskiden 1 dakika konuşma ücreti için 20 kuruş karşılığı kontör gidiyordu. Bugün ise bu rakam 30 kuruşa çıktı. Anladığımız kadarıyla 3 şirket bir araya gelip konuşma ücretine yüzde 50 zam yapmış. Tek tek firmalarla görüşüp konuyu araştırıyoruz. Eğer araştırmamızın sonucu doğru çıkarsa konuyu Rekabet Kurumu’na taşıyıp firmaları şikayet edeceğiz.”

20 TL’LiK KART 22 LiRA

Yeni dönemde, firmaların 4 liradan başlayan fiyatlarla kart satışı da yaptığını hatırlatan Kaya ancak bazı kartların yüksek bedelle satıldığı yönünde duyumlar aldıklarını bildirdi. Kaya, “Eskiden 100 kontörlük kart için kenar mahallelerde 25 lira, kontör merkezlerinde 22 lira ödeniyordu. Ancak, bugün 20 TL’lik kartların bazı yerlerde 22 liradan satıldığını duyuyoruz” şeklinde konuştu. Bu arada, bazı tüketiciler, 1 Nisan’dan önce 250 kontör 51 lira ödediklerini, TL’ye geçişte 180 kontörün 29 liraya çevrildiğini iddia etti.

Bugün
 
Ynt: Kontörden TL'ye Geçerken Bilmeniz Gerekenler

Kontörden liraya geçişle birlikte birçok tüketicinin şikayette bulunduğu bildirildi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, yaptığı açıklamada, cep telefonlarında kontör uygulamasına 1 Nisan'dan itibaren son verildiğini, yerine lirayla ön ödemeli konuşmanın başladığını anımsattı.

Geçişle birlikte tüketicinin bazı beklentiler içine girdiğini dile getiren Kaya, şöyle konuştu:

''Tüketiciler, kontör atış periyotlarının saniye bazında yapılması, fiyat ve tarife karmaşalarından kurtulmayı, piyasaya 5 liralık kartların sunulmasını bekledi. Ancak bugün daha da karmaşık hale gelindi. Özellikle 1 Nisan öncesi 20 kuruşa yapılabilen görüşmenin bugün 30 kuruşa yapılabilmesi, hatlarında yüklü olan kontörlerin yüzde 33 eksiltilerek liraya çevrilmesi, birçok tüketicinin başvuru merkezimize ilettiği şikayetlerden anlaşılmaktadır. Yapılan gizli ve anlaşmalı zam, zam yapabilmek için kontörden kuruşa geçiş operasyonu yapıldığını göstermektedir.''

Ülkedeki 65 milyon cep telefonu kullanıcısının 46 milyonunun ön ödemeli kartlarla görüştüğünü ifade eden Kaya, ''Yapılan gizli zam acilen geri çekilmeli, 1 Nisan şakası yapmaktan vazgeçilmelidir. Aksi takdirde gerek Rekabet Kurumu ve diğer ilgili kurumlara şikayetlerimizi iletip, GSM sektörü ile davalarımıza bir yenisini ekleyeceğiz'' dedi.

KONTÖRLERİN LİRA OLARAK YÜKLENMESİ

Sektör firmalarının kontörden kuruşa geçtiklerini belirten sloganlarına rağmen, ücretlendirmede kontör atış periyotlarının süresini uzun tutmaları nedeniyle 10 saniyelik görüşme için 60 saniye ücreti ödendiğini ileri süren Kaya, şunları kaydetti:

''Yine cazip görünen birçok tarife ve kampanyada 2 dakika, 3 dakika gibi süreler için düşük fiyat belirtilmektedir. Tüketiciler, bu gibi tarifelerde 10 saniye görüşseler bile 3 dakika ücreti ödeyeceklerini bilmeli ve tarifesini buna göre seçmelidir. Ancak piyasaya sunulan kartların üzerindeki fiyattan yüksek fiyata satıldığı yönünde ciddi şikayetler de alınmaktadır. BTİK'in bu konuda gerekli müdahalede bulunması gerekmektedir.''

Kaya, piyasada halen 100 kontörlük kartların 21 liradan satıldığını belirterek, ''Yükleme yapıldığında hatta 20 lira görünüyor. Yani tüketici 20 lirayı 21 lira karşılığında satın alabiliyor'' dedi.

AA
 
Üst