Kontörün DEŞİL Paran Kadar KONUŞ!

Kontörün DEĞİL paran kadar KONUŞ

Cep telefonunda kontör dönemi bitiyor. Sistem nasıl işleyecek?


TİMUR SIRT'ın haberi

Cep telefonunda kontör hesaplama dönemi bitiyor. Tıpkı taksimetre gibi işleyecek telefonlarda aboneler ne kadar harcama yaptığını kalan parasından anlayacak. Taksiye paranızı peşin verip indiğiniz yerde üstünü alır gibi sistem işleyecek. Hediye kontörler ve kampanyalar TL veya kuruşa çevrilerek devam edecek.

Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu'nun (BTK) tarifeleri basitleştirmek amacıyla aldığı karar abonelerin karmaşık hesaplardan kurtulmasını hedefliyor. Kararla en geç 1 Nisan 2010 tarihine kadar tüm operatörlerin kontör sisteminden TL sistemine geçmesi gerekiyor.

SMS İLE UYARI

Yapılan değişiklikle, artık aboneler hatlarına kontör değil lira yükleyecek, harcadıkları zaman ise kontör değil kuruş harcayacaklar. Böylece, artık kontör hesabı yapmakla uğraşmayacak. Yapılan yüklemeler ve harcalamalar daha net olacak. Faturasız hat kullanan abonelere 3 operatörden de mesajlar ulaşmaya başladı. Mesajlarda BTK'nın aldığı kararla 1 Nisan'dan itibaren TL'ye geçileceği, abonelerin kontör değerini kaybetmeden geçiş yapacağı hatırlatılıyor.

KONTÖR SATIŞI SÜRECEK

Daha önce alınmış olan ve halen piyasada satılmakta olan kontör kartları da sistem değişikliğinde geçerliliğini yitirmeyecek, sistemle uyumlu hale getirilerek bir süre daha kullanılmaya devam edecek. Bayiler kontör kartlarını satmaya devam edecek. Yeni sistemle beraber kontör yükleme kartlarımızın yerine lira yükleme kartları üretilecek, piyasadaki kontör yükleme kartları tüketilene kadar her iki kart da geçerli olacak.

EN ÇOK SORULAN SORULAR VE YANITLARI

Hatlara nasıl yükleme yapılacak?

Örneğin, şu an 100 kontör yüklemek istediğiniz zaman 20 TL verip 100 kontör yükleme kartı alarak yükleme yapılıyorken, yeni sistemde 20 TL verince hatlara aynen yüklenecek.

TL sisteminde harcama nasıl yapılacak?

Yeni sistemde her şey açık ve net olacak. Abonelerimiz hesaplarına lira yükleyecek ve kuruş harcayacaklar. Hesabımdan 1 kontör düştü, ben ne kadar para vermiş oldum demek yerine, hiç düşünmeden hesaplarından kaç kuruş harcadıklarını ve kalan lira bakiyelerini görebilecekler..

Kontörler TL'ye nasıl çevrilecek?

Kontörler liraya çevrilirken yapılacak olan şey çok basit. 1 Nisan itibariyle 1 kontörün birim fiyatı baz alınacak ve tüm kontörler bu fiyatla çarpılarak liraya çevrilecek, bunun dışında değişen bir şey olmayacak. Böylece artık kontör değil lira kullanılacak.

Abonelerin daha önce yüklemiş olduğu kontörler ne olacak?

Abonelerimizin daha önce yüklemiş olduğu mevcut kontörler geçiş anında geçerli olan 1 kontörün birim fiyatı olarak belirlenen kuruşla çarpılarak liraya çevrilecek ve hiçbir kayıp yaşanmadan kontörleri liraya çevrilmiş olacak.

Tarifeler nasıl olacak?

Yeni sistemde tarifelerimiz artık kontör olarak değil lira olarak ücretlendirilecek. Yapılacak olan değişiklikle tarifelerimizin kontöre dayalı fiyatlandırması lira sistemine uyum sağlayacak şekilde güncellenecek.

Tarife değiştirmeye gerek var mı?

Tarife ve kampanyalarda bugün kontör yükleyerek aldığınız avantajlardan 1 Nisan sonrası TL kartları yükleyerek yararlanmaya devam edebilirsiniz, tarife değişikliği yapmanıza ya da yeni bir tarife için başvurmanıza ve aboneliğiniz olan diğer servisler için ek bir işlem yapmanıza gerek olmayacak.

Artık kontör kartları kullanılmayacak mı?

Yeni yükleme kartları ile artık kontör değil lira yüklenecek, ya da sistemlerimizde kontör değil lira yüklemesi yapılacak. Ama sistem değişikliğinden önce alınmış kontör kartlar bir süre daha kullanılabilecek. Örneğin elimizde 100 kontörlük yükleme kartı kalmışsa ve 100 kontörün fiyatı 20 TL ise bu kart kullanılarak 20 TL yükleme yapılabilecek. Ancak değişiklikle beraber artık kontör kart yerine lira yükleme kartları üretilecek, piyasada bulunan kontör kartları tükenene kadar bir süre 2 kart da geçerli olacak.

Operatörler kampanya yapacaklar mı?

1 Nisan tarihini beklemeden tüm operatörler abonelerini bilgilendirmeye başladı. Hatta çeşitli pazarlama taktikleri ile reklamlar yayımlamaya başladı. Tüm operatörler abonelerin yakıp yaşamadan kontörlerini ve hediyelerini lira sistemine taşıyacaklarını açıkladı.

Kısa mesaj, konuşma ve internet hesabımdan nasıl düşecek?

Konuştukça, SMS arttıkça ya da başka bir hizmet ile bu TL bakiyesinden harcama yapacak ve kalan tutarı her hizmet sonrası ekranınızda görebilecek. BTK kurul kararı gereği bu bilgileri tüm müşterilere iletilecek. Bu bilgileri almak istemeyen müşteriler çağrı merkezi kanalı ile bu bilgilendirmeyi iptal edebilecek.

Vergiler peşin ödenecek mi?

Evet. TL ile belirtilen tarife ve kampanya fiyatlarına KDV ve ÖİV dahil olacak. İnternet kullanımında peşin ödeme devam etteği için yüzde 5'lik mobil internet vergisi faturasız hatlarda yüzde 25 olarak devam edecek.


Sabah
 

[TB] Benzer konular

Ã

Þehadete Vurgunum

Guest
Ynt: Kontörün DEĞİL Paran Kadar KONUŞ!

benim hattim zaten kapıo kontürümde yok okudum ama bişeyde anlmadım
şimdi karlımı cıkıyoz karsızmı :)
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: Kontörün DEĞİL Paran Kadar KONUŞ!

bu sistem arabistanda uygulanıyordu. bana bayağı sarmıştı orda. bayağı bir bereketli oluyor. ama benim hattım burda faturalı. hiçbir sıkıntım yok elhamdülillah. size de tavsiye ederim.

eskiden 250 kontör yetmezdi ayda. yani elli tl'den fazla...
ama şimdi her ay sadece 16-17 tl. ödüyorum ayda, bol bol da konuşuyorum. hatta dakikakalım bile fazlasıyla artıyor.
 
Üst