Kertenkelenin Bir Sırrı Daha Çözüldü...

Kertenkelenin bir sırrı daha çözüldü

Avustralya'da, daha fazla dişi yavru için ''anne kertenkele''nin, yumurtasının sarısının büyüklüğünü değiştirdiği ortaya çıktı.

Sydney Üniversitesi'nden Richard Shine, birkaç yıl önce, bir çizgili kertenkele türünün (bassiana duperreyi) yavrularının cinsiyetinin kromozomların yanısıra, ısıya göre değişebildiğini de keşfetmişti.

Metabolizmalarının ayarlanması gibi, birçok sürüngende yavruların cinsiyetinin belirlenmesinde de sıcaklığın rolünün çok büyük olduğu böylece kesinleşmişti. Ancak Shine ve ekibi başka ilginç bir olayı daha farketti.

Bilim adamları, Avustralya'nın güneydoğusunda dağda yaşayan bir kertenkele türünün yavrusunun erkek mi dişi mi olacağının, hem kromozomlara, hem ısıya hem de yumurtanın sarısının büyüklüğüne bağlı olduğunu belirlediler. Erkek yavruların çıktığı yumurtaların sarısının payı dişilerinkine göre daha azdı.

Bu ilginç olayı doğrulamak üzere bilim adamları, yumurtalardan kimilerini laboratuvarda 16 derecede, diğerlerini 22 derecede ''kuluçkaya yatırdı''. 22 derecede yumurta sarısının payını azaltmak ya da eklemek cinsiyeti değiştirmedi. Ancak 16 derecede sarısının payı artırılan yumurtalardan daha fazla dişi yavru çıktığı görüldü.

Bilim adamlarının araştırması, ''Current Biology'' dergisinde ve konuya ilişkin makale Fransız ''Nouvel Observateur'' dergisinde yayımlandı.

Sıcaklığın cinsiyeti belirleyici olabileceği düşüncesi, bundan 30 yıl önce Charnov-Bull kuramıyla öne sürülmüştü.

AA

[TB] Benzer konular

B

Bevadih

Guest
Ynt: Kertenkelenin Bir Sırrı Daha Çözüldü...

Himmm..İlginç demek istemiyorum...! Ya hak...

Rabb'im herşeyi yerli yerinde yarattı..

Akılları ,idrakleri olmayan bu yaratıklara doğarken yerleştirien rahmani chip'le gayet normal ve doğal...

Önemli olan hikmeti görebilmek...

Teşekkürler...

D

DAMRAM

Guest

BİZİM BAHCEDEDE VAR DUVARLARDA GEZIYOR DAMRANIN ÖDÜ KOPUYOR GÖRÜNCE

Y

yeþeren

Guest

Bu yaratığın adını duyunca bile tüylerim diken diken oluyor...Bütün sürüngenler için gecerli bu durumum :) ayrıca b,rde adını anmak istemdiğim A ile başlayıp P ile başlayn diğer bir yaratık içinde gecerli :)))

B

Bevadih

Guest

Yeşeren pek sevimli duruyor elde bakarmısın yahu:)

Ben seviyorum...Bu ve buna benzer sürüngenlerin Üzerlerindeki renk armonisine hayranım..:)

Güya eski evimizden taşındık... Balkon kapısını açtığımız an burnumuzun dibinde olmaması sevindirici... :) Çok da zor yakalanıyor... Kuyruğu kopmuş gördüğümü hatırlıyorum ufakken... Ölmemesine şaşardık... :)

Gördüğümüz an ufaklığı salarım hemen arayıp atsın diye... :) O da kovalar sağolsun... Eğlence çıkıyor ona da... :)

*O renk armonisiyle pek sıkı fıkıysanız normaldir DahLia abla...

Y

yeþeren

Guest

IYYYYYYYYYY...
Damram yok et onları yoksa asla gelmem sana ...

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

liprade buralarda mısın, dua edeyim de göresin abim...
merak ettim, bu bölüm, pc/internet başlığını taşıyor.
iyi de peki kurbağanın burda ne işi var?
yoksa ben mi yanlış görüyorum acaba?

R

Rusenim

Guest

Çok tatlı bir yaratık oy oy.. ben de besliyeceğim yeseren sana hediye edeceğim büyütüp ister misin ?

Y

yeþeren

Guest

Yok ben almiyim
IYYYYYYYY bana bşyler oluyor

MiM' Alıntı:
liprade buralarda mısın, dua edeyim de göresin abim...
merak ettim, bu bölüm, pc/internet başlığını taşıyor.
iyi de peki kurbağanın burda ne işi var?
yoksa ben mi yanlış görüyorum acaba?
Hocam, şu an buradayım... :)

Hocam dediğiniz doğru... Pc/İnternet ana bölümünün Bilim/Teknik alt başlığının Bilim kısmına diye düşünmüştüm... İşin içinde bilim adamlarını görünce buraya açtım konuyu... Ama yanlışsa hangi alan uygunsa oraya alabiliriz hocam...

Rahmana emanet olun...