Kendine Nasıl davranılmasın İstiyorsan-Başkasına da Öyle Davran

T

toqraq

Guest

Eğer bir kişi de kusur varsa, bu onun da bir beşer olmasındandır. O kişi ya hatasını kendi düzeltir yada birileri yardım eder.

Bazı hata ve kusurlar zararsız, fakat düzeltilirse İnsan-ı Kamil noktasına atılan büyük bir adımdır.

Peki, bu kusurlar nasıl anlaşılır veya nasıl düzeltilir?

Şöyle ki;
Kişi başkalarının hatalarını görüp kendisini o işi yapmamaya erdem ve gayreti göstermesidir ki bu çok kaliteli bir olaydır…

İkinci seçenek ise kusurunu göremeyenler içindir ki, bu işe adım atmaya niyetli kişiler ilk önce şu soruları kendilerine sorması lazım gelir

BEN Hata düzeltme adı altında:

Bir üstünlük, bir zeka göstergesi, ne kadar da Cahilsin veya Bakın ben ne kadar bilgiliyim mi demek istiyorsun…!?
O zaman bir başarı beklememek lazım çünkü sunuş çok önemlidir.
Hepimizce malum bir hadise: Peygamber Efendimiz(s.a.v) torunları bir kişinin yanlış abdest aldığını görünce yanına yaklaşmış ve o kişiye bizler abdest alacağız ama hangimiz yanlış yapıyoruz kararsız kaldık, bize bakın da hangimiz hatalıysak düzeltelim demişler. Ardından ikisinin de tas tamam eksiksiz abdest aldığını gören şahıs, asıl hatalı kendisi olduğunun farkına varıp onlara teşekkür etmiştir… Ne de olsa peygamber terbiyesi görmüş örnek şahıs Hasan ile Hüseyin di onlar..

Bizler de o Nebi(s.a.v) yolundan gitmeye kararlı isek, benim işim düzeltmek Egomu tatmin etmeme gerek yok diyorsan, o zaman üslup en önemli faktör olur…

OLUMLU ELEŞTİRİLERİMİZ DÜZELTİR.

İNSAFSIZ ELEŞTİRİLERİMİZ BOZAR TAHRİP EDER…!

Hangi makam da hangi görevde olursanız olun Yapıcı, olumlu hatta empati kurarak

Emri bil maruf nehyi anil münker yapınız

Yazıyı ilk önce kendime sonra siz değerli arkadaşlarımıza arz ederim..

[TB] Benzer konular

A

AZERBAYCAN QIZI

Guest
Ynt: Kendine Nasıl davranılmasın İstiyorsan-Başkasına da Öyle Davran

EGER INSANLARDA SUREKLI OLARAK KUSUR ARARSAK ONLARI SEVMEYE ZAMANIMIZ QALMAZ..