Kendine güven...

• Konbuyu başlatan melllekk
  • Başlangıç tarihi
M

melllekk

Guest
Bazı insanlara karşı kendimizi bağımlı hissederiz. Bu sevgilimiz olabilir. Ya da arkadaşımız olabilir. Kendimizi o kişiyle öylesine özdeştiririz ki sanki onsuz asla yaşayamayız. Sanki hayatımızda o olmazsa sorunların altından kalkamayız sanki o olmazsa sevinçleri bu kadar güzel yaşayamayız sanki o olmazsa kendimizi yarım hissederiz sanki o olmazsa sinemaya gidemeyiz sanki olmazsa alışverişlerimize karar veremeyiz sanki o olmazsa toplum içinde kendimizi iyi ifade edemeyiz. Aslında işin bu boyutu bağımlılıktır. Kurtulmak isteriz ama bir türlü başaramayız. Oturup bir düşünsek onun bana katkısı nedir? Hangi noktada kendimi ona bağımlı hissediyorum? Neleri ben tek başıma yapamam? Hele karşımızdaki kişi bu bağımlılığımızı hissederse bizi daha da bağımlı hale getirebilir. Bütün bunlardan kurtulmak için kendimizi iyi tanımamız gerekli. Ondan vazgeçemememizin altında yatan korkular nelerdir? Belki de yalnızlık korkusudur. Belki de kendine güven korkusudur. Bunları bilince bu korkulardan kurtulmak daha kolaydır.

Hayatta her şeyin bir riski vardır önemli olan o riski karşılayabilecek gücümüzün olabilmesi ve taşıyamayacağımız sonuçları olabilecek riskleri almamaktır. Evde oturmak depreme karşı bir risktir sokağa çıkmak olası tehlikeler karşı risktir bir şey yiyip içmek de bir risktir. Gerçek bu ise evlenmek de bir risktir olası olumsuz sonuçları tabii ki vardır. İleri yaşlarda evlenen insanlarda da korku kaynaklı risk alamama gibi durumlarla karşılaşıyoruz. İnsanları uzun vade de tanımak da aslında bir çok riski ortadan kaldırmıyor. Önemli olan ileride karşılaşılan durumlarda bu kişinin nasıl davranacağıdır ve bu da bilinmeyen bir şeydir.

Duygusal anlamda risk almamanın riski mutsuzluktur. Çünkü olumsuz duygular yaşayabileceğini ayrılık durumda çok kötü olabileceğini düşünmek insanların önüne çıkabilecek ve ona büyük mutluluklar verebilecek ilişkilere girmemeye yol açabiliyor. Bunun yanı sıra duygusal anlamda risk almamak tüm duyguların bloke olmasına yol açabilir. Kişi sevdiği halde korkuları nedeniyle adım atamıyorsa diğer alanlarda da tüm duygusal korkularında dolayı içe dönük mutsuz bir hayat yaşayabilir.

[TB] Benzer konular

H

hattab_sehadete_sevdali

Guest
Ynt: Kendine güven...

YÜREĞİNE SAĞLIK BACIM OKUDUM VE SANA KATILIYORUM. ALLAH RAZI OLSUN.