Karni Mata Fareler Tapınağı

  • Konbuyu başlatan simuzer47
  • Başlangıç tarihi
S

simuzer47

Guest
Karni Mata Fareler Tapınağı - Hindistan: 600 Yıldır İnsanlar Farelere Tapıyor

Hindistan'da insanların korktukları ve sevdikleri her şeye tapınmaları önde gelen geleneklerden biri. Bu gelenek ülkenin her kentinde farklı bir uygulama olarak ortaya çıkıyor. Bunlardan en ilginci Bikaner?de yaşanıyor. Kentte bulunan Karni Mata tapınağında son 600 yıldır insanlar farelere tapıyor. Halihazırda ülkede 5 milyon Hintli farelere tapıyor.

Tapınakta bulunan rahipler, buradaki farelerin gelecek hayatta bir kutsal kimse olacağına inanıyor. Tapınağa mensup Hintliler de farelere çok saygı gösterip, onların artıklarını yemeği bir ibadet olarak görüyor. Cemaat fare salyası ile ıslanmış bir yemeğin kutsal olduğuna inanıyor.

Farelerin kutsal kabul edildiği ve onlar için birtakım törenler yapıldığı Karni Mata Tapınağı'nda, bütün ziyaretçilere ayakkabıları çıkartılıyor. Farelere büyük bir saygı ile sunulan yemeklerin artanları da farelere tapanlara veriliyor. Onlar için fare salyası ile ıslanmış yemek oldukça kutsal.
Tapınakta yaşayan farelerin gelecek yaşamlarında çok önemli dini kişiler olarak doğacaklarına inanılıyor. Onlara ibadet edenlere göre bu ruhlar günümüzde fare olmayı tercih etti.

Özellikle turistlerin görmeden ülkeden ayrılmadığı bir mekan olarak bilinen Karni Mata, çöl ortasında ıssız bir mekan. Tapınak Hindistan'ın Bikaner şehrinin Deshnok kasabasında bulunuyor. Tapınağın adı 15. yüzyılda yaşadığına inanılan ve Hindu tanrıçası Durga'nın yeryüzünde vücut bulması olarak kabul edilen bir mistik kimse; Karni Mata'dan geliyor.

Hint tarihine göre Karni Mata 27 yaşında evlenmiş ve evliliğinin ayrılıkla son bulması neticesinde hayattan elini eteğini çekip kendini fakirlere adamış bir kadın. Karni Mata'nın müridleri mekan ve mekanda yaşayan fareleri 600 yıl boyunca korumuş. Tapınağın rahipleri, buradaki farelerin bedenlerinde ruhlarını barındırdıklarına inanır. İnanışa göre tapınakdaki fareler yapılan ibadetleri kabul ediyor. Farelere tapanlar bu hayvanların gelecek yaşantılarında kutsal Sadhu -Hindu Rahip-olacaklarına inanıyor.

Fareler nasıl kutsal olmuş?
İnanışa göre Karni Mata, üstün güçleri ile bir masalcının ölmüş olan çocuğunu tekrar hayata getirmeye çalışıyordu. Ama ölüm tanrısı Yama buna izin vermedi. Yama çocuğun ruhunu zaten almıştı ve tekrar başka bir insan olarak yeniden hayata dönmesine izin vermemekteydi. Öfkesi ile meşhur olan Karni Mata, çocuğun hayatını koruyamamasından dolayı çok sinirlenmiş ve oracıkta ?Bu kabileden hiç kimse sonsuza dek Yama'nın eline düşmeyecek.? demiş. Bunun yerine bu kabile mensupları öldüğünde, onların ruhları geçici bir süreliğine, kabilesinde bir rahip olarak tekrar hayata dönmek üzere bir farenin bedeninde bekleyecek. Böylelikle fareler, Karni Mata'nın kabilesinin mensuplarının tekrar hayvan şeklinde vücut bulması olarak kutsal kabul edilmiş.

Karni Mata inancına göre, tapınakta ibadet eden talebelerin ruhları, mabette bulunan her bir farenin içinde yaşıyor. Bundan dolayı fareler ibadet edenlere göre kutsal.

Tapınağın tarihçesi ve mimarisi
Karni Mata Tapınağı, Deshnok kasabasının güneydoğusunda güzel bir bahçenin tam orta yerine kurulmuş. Dış cephesi güzel bir kale duvarı gibi inşa edilen Karni Mata'nın girişteki kemerli yol tamamen mermerden. İç duvarlar ise çok değişik türlü Karni Mata ve fare kabartmaları ve çizimlerle süslenmiş.


Tapınağa girenler tavana asılmış bir çanı çalıyor ve birkaç kısa dua edip büyük tevazu ve edep ile yerlere dokunuyor. Böylece tapınağa, resimlere ve heykellere saygılarını göstermiş oluyor.
Tapınağı ziyaret eden turistler peşine takılan ve korkusuzca üzerlerine zıplayan farelerden oldukça korkarken, onlara ibadet eden Hindular farelerin bu hareketlerini bir manevi ödül olarak değerlendiriyor. Onlara göre bu sırnaşma insanlara şans getiriyor. Ancak asıl kazanç tapınakta yaşayan beyaz fare ile irtibata girmekte yatıyor. Farelere inananlar onlara, büyük kaselerde süt, tatlı ve tahıl ikram ediyor.

Mabetdeki fareleri kuş ve diğer yırtıcılardan korumak için inşa edilen gümüş kapısı yetmeyince, tapınağın her yeri ızgara tel örgülerle çevrilmiş. Farelerden herhangi birini tapınak içinde incitirseniz, tapınağa hemen bir altın yada gümüş ?diyet? hediye vermeniz bir zorunluluk. İnanışa göre aksi takdirde bu size kötü şans getirir.

Tapınakta farelerin yemeklerinde sorumlu bir de rahip bulunuyor. Bu rahip yerlerde bulunan artık şeker ve yemek parçalarını süpürüp, ardından farelerin yeni yemeklerini düzgün bir çizgi halinde yere seriyor. Mabetdeki fareler bunun üzerine bulundukları yerden yemeğe doğru akın ediyor. Bu sırada tapınakta en çok saygı gösterilen yaratık olan beyaz fare yerinden çıkınca herkes büyük bir sessizliğe giriyor. Tapınak fareleri sayısız denecek kadar çok ve kontrolü zor olmasına rağmen hiçbir fare tapınak avlusunun sınırları dışına çıkmıyor.

Tapınak her sabah saat 04:00 yapılan ?Mangla-ki-Aarti? ibadeti ile açılıyor. Ardından tanrının olduğu iddia edilen ?bhog? yemeği ikram edilir. Farelere inananlar ?dwar-bhent? (rahip ve çalışanlara ithafen verilen) ve ?klash-bhent? (tapınağın bakımı ve geliştirilmesi ) olmak üzere iki çeşit bağışta bulunabiliyor.

Karni Mata Festivali
Deshnok'ta heryıl iki kez Karni Mata festivali yapılıyor. İlki Mart-Nisan aylarında, ikincisi Eylül-Ekim aylarında yapılan bu festivallerde Hindular yeni doğmuş çocuklarını buraya getirerek, çocuklarının ilk saçlarını kesip tanrıçanın ayaklarına bırakıyor. Bu gelenek inanışlara göre çocuklarının talihini açıyor.
 

[TB] Benzer konular

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: Karni Mata Fareler Tapınağı

vallahi midem kaldırmasa da, aslında insanoğlunun Allah ve Resulunden uzak kaldıkça nasıl rezalet bir duruma geldiğinin en güzel kanıtlarından biri olması hasebiyle faydalı bir yazıydı diyebilirim.
teşekkürler sevgili ablam... Rabbim razı olsun.
 
Ü

Üye silindi

Guest
Купить игру с рулевым симулятором xbox и стань гонщиком виртуально + Buy ✅Dead by Daylight: Standart Edition Xbox One Key and download
xbox купить игру лицензию+ Buy ✅ World War Z - Game of the Year Edition XBOX/ КЛЮЧ and download
xbox +one игры купить +в россии+ Buy ✅ Fallout 4: Game of the Year Edition XBOX ONE Ключ and download
Grand Theft Auto V / GTA 5 XBOX ONE Цифровой Ключ
Mafia Definitive Edition XBOX CD KEY
Watch Dogs 2 - Xbox Live Key - +подарок
METRO: LAST LIGHT REDUX +подарок
The Crew 2, F1 XBOX/PC+present
Diablo III: Eternal Collection Xbox One
Wolfenstein II: The New Colossus
?Assassin?s Creed Одиссея XBOX ключ +подарок ??
The Division 2
DARK SOULS™ III Xbox
MORTAL KOMBAT 11 XBOX ONE X/S
Dying Light:The Following - Enhanced XBOX ONE
GOOGLE PLAY US 15$ [/url ]
[url=https://plati.market/itm/3116494] iTUNES GIFT CARD - $10 (USA)+подарок

Steam Turkey 50 TL Gift Card Code(FOR TURKEY ACCOUNTS)
Call of Duty: COLD War XBOX
Avast! internet security/ Premium Security
Red Dead Redemption 2 XBOX ONE Key+present
Vampyr XBOX ONE ключ+подарок
Serious Sam Collection XBOX ONE ключ+ПОДАРОК
Project CARS 2 XBOX KEY (XBOX ONE) КЛЮЧ
Netflix Турция Подарочный код 75 TL
The Elder Scrolls Online (XBOX ONE)
World War Z - Game of the Year Edition XBOX/ КЛЮЧ
Sniper Elite 3 ULTIMATE EDITION Xbox One ключ
DiRT Rally 2.0 - Game of the Year Edition (XBOX ONE)
Откройте дебетовую карту Польза онлайн, Сделайте покупки от 10 000 р в месяц по вашей карте Польза,Получите +1%на остаток по карте HOME BANK
 
Üst