karıncaların iletişimi

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Karıncaların İletişimi
..

Derken Süleyman’ın cinlerden, insanlardan ve kuşlardan meydana gelen ordusu toplandı. Hepsi de düzenli bir şekilde sevk ediliyordu. Karınca vadisine geldiklerinde, bir dişi karınca “Yuvalarınıza girin, karıncalar,” dedi. “Tâ ki Süleyman ve ordusu, farkında olmadan sizi çiğnemesin.” (Neml, 17-18)

BU ÂYET karıncalar arasında bir “iletişim sistemi” olduğuna işaret ediyor. Yirminci yüzyılda üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar, bu küçük hayvanların çok düzenli bir sosyal yaşantıları olduğunu ve bu düzenliliğin gereği olarak aralarında çok gelişkin bir iletişim ağının var olduğunu ortaya koymuştur. National Geografic dergisinde yayınlanan bir makalede bu konudan şöyle bahsedilmektedir:

Büyük veya küçük herhangi bir karınca, başındaki karmaşık duyu organlarıyla, milyonlarca hatta daha fazla kimyasal ve görsel sinyalleri yakalar. Beyin 500 bin sinir hücresi içerir; gözler birleşiktir; antenler insandaki burun ve parmak ucu gibi hareket eder. Ağzın altındaki projeksiyonlar tadı algılar, kıllar dokunmaya karşılık verir.

Biz farkına varmasak da karıncalar, hassas duyu organları sayesinde oldukça farklı iletişim yöntemleri kullanırlar. Avlarını bulmaktan birbirlerini takip etmeye, yuvalarını kurmaktan savaşmaya kadar hayatlarının her ânında bu duyu organlarından faydalanırlar. 2-3 milimetrelik vücutlarının içerisine sığdırılmış 500 bin sinir hücresiyle, insanları hayrete düşürecek bir iletişim sistemine sahiptirler.

Karıncaların bilgi alışverişi sağlamada, kimi zaman insanların konuşarak halledemediği konularda (toplanma, paylaşma, temizleme, savunma gibi) çok daha kusursuz bir iletişim sergilerler.

Karıncalar daha çok kimyasal düzeyde bir iletişim gerçekleştirirler. İç salgı bezlerinden salgıladıkları kimyasallar, diğer karınca tarafından koku olarak algılanır. Koloninin ihtiyaçlarına göre, örneğin acil bir durum olduğunda bu kimyasallar daha yoğun salgılanır.

Çok yakın tarihte elde edilen bu bilgilere ondört asır önce işaret edilmiş olması, bir mucize değil de nedir?
 

[TB] Benzer konular

B

Bevadih

Guest
Ynt: karıncaların iletişimi


Çok yakın tarihte elde edilen bu bilgilere ondört asır önce işaret edilmiş olması, bir mucize değil de nedir?

Kesinklikle.!!..

Daha öncede bu konu hakkında yazı okumuştumm..Hayret ve hayranlık uyandıracak bir sistemleri var..

Teşekkürler mim abimm..
 
I

ilgun

Guest
Ynt: karıncaların iletişimi

sitede geziniyorum da gerçekten insanlar güzel olunca hakikaten güzel şeyler çıkıyor ortaya güzel samimi temiz insanlar inşallah her konuda durmadan Allah için hizmete devam Rabbim sen den ve inanan lardan razı olsun Amin.
 
K

KaLemin_Gözyasi

Guest
Ynt: karıncaların iletişimi

O Allah ki, yaratandır, (en güzel bir biçimde) kusursuzca var edendir, 'şekil ve suret' verendir. En güzel isimler O'nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O'nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir. (Haşr Suresi, 24)


BizimLe paylastigin bu faydaLi BiLgiLer icin tesekkür ediyorum Babam..
Rabbim razi oLsun..
Yüregine sagLik..
Ellerine sagLik..


KarincaLarin iLginc özeLLikLeri:


1.Karıncalar, termitler ile birlikte tarımı ilk kullanan canlılardır. Yuvalarının belirli alanlarında fungus (mantar) yetiştirirler.

2.Karıncaların baharda ortaya çıkan ve kanada sahip olan türleri üremek ve yeni yuva kurmak için dışarı çıkar.

3.Bir karınca kendi ağırlığının 50 katı ağırlığı kaldırabilir.

4.Ve ayrıca karıncalar insanlar gibi ordu kurup kendi kolonilerini korurlar. Bazen de koloniler arasında insanlar gibi savaşırlar.

5.Karıncalar yemek bulmak için öncü karınca yollarlar. Bu karıncalar yemek ararken koku molekülleri bırakırlar. Bunun sebebi, yemeklerin bulunduğu rotayı kaybetmek istememeleridir. Öncü karıncalar yuvaya gidip diğer karıncaları haberdar ederler. Onlar da koku moleküllerini izleyerek yemeği bulurlar.
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: karıncaların iletişimi

sevgili bevadih ablam, ilgun kardeşim ve okyanus yürekli, dünyalar güzeli biricik kızım kalemin gözyaşı... yaptığınız güzel yorum ve sağladığınız katkılar için çok teşekkür ederim. Rabbim sizlerden razı olsun, yüreğiniz var olsun.
 
O

oski

Guest
Ynt: karıncaların iletişimi

Görünürde 1 2 milimlik karınca ama Rabbim onu öyle müthiş yaratmışki .ne mutlu görebilene ,anlayana.Allah herkese ibret almayı nasip etsin.Böyle örnekler insanın imanını kuvvetlendiriyor ...Çok teşekkürler hocam Allah razı olsun ;)
 
Üst