Kamuya 70 Bin Yeni Memur..!

Kamuya 70 bin yeni memur

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, kamuya 2009 yılında 65-70 bin civarında personel alınacağını bildirdi.

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, 2009 yılında kamuya emeklilik, ölüm gibi boşalmaların yerini doldurmak için yaklaşık 70 bin personel alınacağını belirtti. Başesgioğlu, “Bu rakama istifa, emeklilik, ölüm gibi boşalmalar ile büyük miktarda sözleşmeli personel çalıştıran Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı gibi kurumları da katarsak 2009 yılında 65-70 bin civarında asli, sözleşmeli ve diğer boşalan unvanların yerine yeni personel alınacaktır” dedi.

Başesgioğlu, 4 yılda kamu personeli içindeki ücret adaletsizliğini gidermeyi hedeflediklerini belirterek, “Ama 2009 bütçe göstergeleri nelerdir, 2009’da olabilir mi, olursa ne kadar olur? Toplu görüşme aşamasında olacak ama nihayetinde 4 yıl içinde bu aradaki farkı gidereceğiz. Ek ödeme alan ile almayan personel arasında ücret farkı kalmayacak. Temmuz ayında yaptığımız düzenlemeyle zaten o farkı biraz daha kapattık. Şu anda yaklaşık 35-40 puan falan bir fark kaldı” diye konuştu.

Bütün dünyada da artık ‘tam istihdam’ denilen olgunun kaybolmak üzere olduğunu iddia eden Başesgioğlu, şunları kaydetti: “Bir iş yerine başlayıp, o iş yerinde 25 yıl çalışma ve emekli olma durumu gün geçtikçe değişiyor. İnsanlar birbirine yakın sektörlerde 5 yıl bir yerde, 5 yıl da başka bir yerde çalışmak zorunda kalıyor. Bu geçişgenliği sağlamak lazım. Bizde birçok kurum özelleştirildi. Biz ne yapıyoruz? O özelleşen personeli ihtiyaç duyulan diğer kurumlara naklediyoruz. Ama burada tam verimli transferden bahsetmek pek mümkün değil. Ne giden personel açısından, ne de onu çalıştıran kamu idaresi açısından tam verimli bir entegrasyonu sağlanmış, uyumu sağlanmış bir personel politikasından bahsedemiyoruz. Bu bir yerde atıl kapasite yaratıyor.”
 

[TB] Benzer konular

Üst