Kalpleri Ney'iyle Birleştiren Bilge Müzisyen: Ömer Faruk Tekbilek

  • Konbuyu başlatan KARANFÝL
  • Başlangıç tarihi
K

KARANFÝL

Guest
Kalpleri Ney'iyle Birleştiren Bilge Müzisyen: Ömer Faruk Tekbilek


Ruhun müziğini yapan, çalmayı ibadet sayan bir neyzen Ömer Faruk Tekbilek… Tasavvuf müziğinin müthiş hipnotik etkisiyle kalbi terapi eden bir müzisyen… Bağlama, kaval, davul, zurna, bendir, ud, darbuka, def, cura gibi pek çok enstrüman çalıyor. Ama hepsinden önce onunla en çok bütünleşen, ney…

Ömer Faruk Tekbilek, 1951 yılında Adana'da doğdu. Küçük yaşlarda Sufizm'le ilgilenmeye başladı, Türk müziği ritim ve makamlarını öğrendi. 1967'de 16 yaşındayken İstanbul'a geldi, burada Mevlevi dervişleriyle tanıştı. Onların dünyaya bakışlarından, müziği yorumlayışlarından ve ruhlarından çok etkilendi.
Mevlevi Şeyhi Neyzen Aka Gündüz Kutbay hayatında çok önemli bir yer edindi. Sufi müziği, müziğinin temel taşı oldu.
Daha sonra müziğe karşı alternatif bakış açılarıyla tanınmış müzisyenlerle çalıştı. Farklı tarzda soundlarla tanışarak zihninde sürekli olarak büyüttüğü ve adına "Sabır Ağacı" dediği müziğini zenginleştirmeye ve gelecekte dünya çapında saygın bir müzisyen ve virtüöz olarak tanınmasını sağlayacak olan soundunu yaratmaya başladı. 1971'de 20 yaşındayken Türk Klasik Folklor grubunun bir üyesi olarak ilk defa Amerika'ya adım attı ve "Sabır Ağacı" da bambaşka bir yönde gelişme yoluna girdi. Sultans adlı müzik grubuyla çalıştı. Ortadoğu kökenli müzisyenlerle beraber kurduğu orkestra ile çeşitli kulüplerde çaldı. 1988'de ünlü prodüktör Brian Keane ile tanıştıktan sonra dünya çapında tanınmasını sağlayan albümlere imza attı. Doğu ve batı ezgilerini tasavvuf müziğiyle sentezleyerek oluşturduğu özgün tarz, büyük beğeni topladı.
New York Metropolitan Museum of Art'ta sergilenecek olan "Muhteşem Süleyman" sergisi ve filmi için Keane ile çalışmaya başlayan Tekbilek, bu dönemin ardından yayınlayacağı birbirinden başarılı, kendisini dünya çapında tanınan ve adı saygı ile anılır bir müzisyen olmasını sağlayan on üç muhteşem albümü için önemli ve büyük bir adım atmış oldu.
Bağlama, ney, darbuka, zurna, bendir, def gibi enstrümanları virtüöz derecesinde kullanabilen, toplumların kardeşliğini ve sadeliğin en yüce hayat felsefesi olduğunu insanlara duyurmayı kendisine misyon edinen Tekbilek, bu hayat felsefesini müziğine de taşıyarak geniş kitlelere ulaştı. Albümlerinde Yunanistan, İsrail, Bulgaristan, İran ve İspanya gibi birçok farklı ülke ve medeniyetten müzisyenlerle çalıştı; Amerika dışında, Avustralya, Fransa, İspanya, İngiltere, İsrail ve Yunanistan başta olmak üzere birçok kıta ve ülkede verdiği konserlerle hayran kitlesini her gün genişletti. Bugüne kadar "Spy Game (R. Redford, B. Pitt)" gibi birçok filmde müziklerine yer verilmesi ile çok daha geniş bir müziksever kitlesi; Ömer Faruk Tekbilek'in müziğiyle tanışma şansını elde etti.
Kaynak:
www.omarfaruktekbilek.comhttp://
www.edebistan.comhttp://
 

[TB] Benzer konular

Üst