Kabe'nin İçi

  • Konbuyu başlatan umitergun
  • Başlangıç tarihi
U

umitergun

Guest


Her Müslümanın ”Nasıldır Acaba?” diye merak ettiği Allah’ın evi, mü’minlerin kıblesi KABE’nin içinden ilk kez yayınlanan fotoğraflar..
Senede bir defa kralın hac zamanında Kabe içini süpürdüğü ve gül suyu ile yıkadığı zamanda çekilmiş bir resim…
Müşerref’e Kabe’nin içi gezdirildiği anda çekilen resim…Kabe’yi ilk inşa ettirenin Hz.İbrahim olduğu bilinmektedir. Yapı olarak 145 metrekarelik bir alana sahiptir. Yüksekliği 16 metredir. 630 yılında yüksekliğinin bundan daha az olduğunu Mekke’nin fetih günü Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV), damadı Hz. Ali’yi omuzlarına çıkarıp onun da Kâbe’nin üzerindeki putları aşağı indirip kırdığına dair rivayet edilen hadisten anlıyoruz.

İslamiyetten önce de Araplar tarafından kutsal sayılan Kabe’de putlar bulunmaktaydı. Mekke’nin fethinden sonra (630) putlar atılmıştır. Yezid ve İbn-i Zübeyr savaşında Kâbe mancınık atışından isabet alarak yıkılmış ve yanmıştı. İbn-i Zübeyr Kâbe’yi yıkıp yeniden inşa etti. Mervan döneminde ise Kâbe eski haline döndürüldü.

Kanuni tarafından onarılan Kabe, 5. onarımını I. Ahmed döneminde görmüş, IV. Murad döneminde yine sel baskını sonucu yıkılmış ve hemen onarılmıştır. Kabe’nin içinde 9 adet oyma, 1 adet altın kabartma Ayet, işlemeli tahta bir sandık, oymalı ve içinde tütsü yakılan tarihi bir ocak, metal zemzem testileri ve kandiller bulunuyor.


Alıntı
SAMANYOLUHABER.COM

Ve Kabe'nin İçinin planı 

[TB] Benzer konular

D

denge

Guest
Ynt: Kabe'nin İçi

Allah razı olsun bende merak ediyordum çok güzel
 
E

EsengüL

Guest
Ynt: Kabe'nin İçi

cok güzeL bir payLa$im merakimi giderdigin icin tesekkürLer ;)
aLLah razi oLsun degerLi umitergun karde$im
 
Üst