Japonlar Dokunmatik Ekranı da Geliştirdi

Japonlar Dokunmatik Ekranı da Geliştirdi

Tokyo Üniversitesi'nden bilim adamları geliştirdikleri yeni teknoloji ile dokunmatik ekranlarda yaşanan sorunları çözdüklerini belirttiler. Japonların soruna getirdiği çözüm hayli basit; dokunmamak.

Dokunmatik ekranlı ürünler son dönemde iyice yaygınlaşmaya başladı. Tüm dünyada birçok insan bu teknolojiyi, kullanım kolaylığı sağladığı için, kısa bir süre içerisinde benimsedi.

Ancak bu ekranların bazı sorunları da yok değil. Algılama sorunları, ekranların çizilmesi, üzerinde leke kalması ya da elimizde eldiven gibi bir şey oluğu zaman kullanılmaması bu sorunların arasında yer alıyor.

Çözüm: Dokunmamak

Bu sorunu aşmak için Japon bilim adamlarının bulduğu çözüm ise çok ilginç, ekrana dokunmamak. Geliştirilen sistemde, yüksek çözünürlüklü bir kamera, parmağınızın olduğu yeri üç boyutlu bir alanda tespit ediyor ve buna göre tepki veriyor.

Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net'in haberine göre, parmağınızı oynatmanızın haricinde, hareketleri de belirleyen cihaz, böylece tıklama benzeri bir etkiyi de algılayabiliyor.

Tokyo Üniversitesi'ndeki bilim adamlarının geliştirdiği bu teknoloji henüz konsept tasarım aşamasında. Bu üniversitedeki araştırmacılar daha önce dokunabilir hologram* geliştirmeyi başarmışlardı.

*Dokunulabilir Hologram

Dokunulabilir Hologram 13 Ağustos 2009 14:00 Sanal görüntülere dokunabilmek ve onlara müdahale edebilmek artık gerçek oldu. Önceden sadece filmlerde görebildiğiniz teknolojinin gerçeğini burada bulabilirsiniz.

Tokyo Üniversitesinden araştırmacılar, bilgisayar destekli grafik teknolojileriyle ilgilenen herkesi bir araya getiren Siggraph 2009 konferansında dokunulabilir hologram projelerini tanıttılar. Bu proje gerçekten de oluşturulan görüntüye dokunurmuş gibi hissetmenizi sağlıyor.

İki adet Wiimote, ultrasonik bir cihaz ve iç bükey bir ekrandan oluşan sistemde, ekranda oluşan görüntüye müdahale edip, elinizle hissedebiliyorsunuz. Aşağıdaki videoda izleyebileceğiniz gibi elinizi ekranın önüne koyduğunuzda, düşen damlaların elinize çaprtığını hissedebiliyorsunuz.

Bu teknoloji daha da geliştirilirse bize kalırsa yapılacak şeylerin bir sınırı yok.

Yazan: Emre Demiray
SDN - http://shiftdelete.net


 

[TB] Benzer konular

Üst