Internet Explorer'ın 14 yıllık hikayesi !

  • Konbuyu başlatan TakeOne
  • Başlangıç tarihi
T

TakeOne

Guest
İşte Internet Explorer'ın 14 yılı...

Internet Explorer'ın 8. sürümü geçen hafta indirilmeye sunuldu.

Şimdiyse web tarayıcısının geçmişine göz atma sırası geldi. Sizlere IE'nin emekleme aşamasından çıkıp geçen seneler içinde kendini nasıl geliştirdiğini kronolojik sırayla göstereceğiz. Aşağıda dünyada en yaygın kullanılan web tarayıcısının kariyerini göreceksiniz; Windows 95'ten bugüne kadar.


Microsoft Internet Explorer

Şurası kesin ki, Microsoft, internet -tarayıcısını keşfetmedi. IE'den önce Netscape Navigator en yaygın sörf programıydı. O ana kadar Microsoft internete pek önem vermiyordu ama sonradan fikrini değiştirip kendine ait ilk web tarayıcısını geliştirdi: Microsoft Internet Explorer.


1995 : Internet Explorer 1

Ağustos 1995'te "Microsoft Internet Jumpstart Kits" çerçevesinde 1.0 numaralı sürüm yayımlandı. Bu kit, içinde Windows 95'e has ek içerik sunan bir genişleme paketi olan "Microsoft Plus!" ile beraber sunuluyordu. Yaklaşık 1 MB büyüklüğüyle tarayıcı o zaman ne resim ne müzik ne de video oynatımı yapabiliyordu. Aylar sonra Windows NT için Internet Explorer 1.5 yayımlandı.


1996 : Internet Explorer 2

2. sürüm Kasım 1995'te çıktı, fakat bu sefer Windows 95'in sabit bir yapıtaşı olarak sunuldu. Mac-sürümü ise Nisan 1996'da takip etti. Tarayıcı ilk kez JavaScript, çerezler ve SSL şifreleme gibi özellikleri destekliyordu ve 16- ya da 32-bit'lik sürüm olarak elde edilebiliyordu.


1996 : Internet Explorer 2

Tarayıcının işletim sistemiyle ön yüklü olarak gelmesi çok eleştirildi ve birçok kişi tarafından rekabeti önleyici olarak görüldü. Üç sene sonra Microsoft'a karşı bir dava açıldı. Resimde Windows for Workgroups 3.11 altında IE 2.0 gözüküyor.


1996 : Internet Explorer 3

Microsoft yaklaşık bir sene sonra 3.0 sürümüne yükseltme yaptı. Geçen süre zarfında birkaç değişiklik yapıldı: Internet Explorer 3 artık resimleri gösterebiliyor ve ses izlerini aktarabiliyordu. Outlook Express selefi olan "Internet Mail and News 1.0" da bir sıçrayış gerçekleştirdi. Ek olarak CSS ve HTML desteği entegre edildi.


1996 : Internet Explorer 3

Menü çubuğu üzerindeki dalgalı çizgiler ve mavi "E" harfinin kullanılması tarayıcının belirgin görsellerindendi. "E" harfi bugüne kadar hala güncelliğini koruyor. Genel olarak tarayıcı daha derli toplu gözüküyordu.


1997 : Internet Explorer 4

Eylül 1997: Internet Explorer 4 yayımlandı ve 4.1 numaralı sürümden itibaren Windows 98'e de entegre edildi. Yayımlandıktan bir sene sonra tarayıcı yüzde 60 pazar payına ulaştı. "Outlook Express", "Microsoft Chat" ve web sayfalarını arka plan resmi olarak kullanmaya yarayan Active Desktop yenilikler arasında yer alıyordu.


1997 : Internet Explorer 4

O zamanki PC'ler için minimum sistem gereksinimleri: Windows 95 veya daha üstü, 16 MB bellek ve 11 MB boş sabit disk alanı.


1999 : Internet Explorer 5

Windows 98 SE (Second Edition) ile Internet Explorer'ın 5. sürümü de çıktı. Bu sürümde istikrar ve hız odak noktasıydı, etkileyici yenilikler yoktu. Sağdan sola yazılan ülkeler için iki katlı metin özelliği eklendi. Temmuz 2000'de Windows ME (Millenium) ile 5.5 numaralı sürüm yayımlandı.


2001 : Internet Explorer 6

IE6 Windows XP ile aynı anda 2001'de piyasaya sürüldü. Şu ana kadar işletim sistemi çıkarılmış üç hizmet paketi ile iyileştirilmeye devam edildi. XP'ye uyarlanmış bir arabirim, XML ve CSS desteği, medya ve resim sembolleri çubuğunun yanında açılır pencere engelleyicisi gibi önemli özelliklerle sürekli yenilendi. Ayrıca 64-Bit desteği veren ilk web tarayıcısı olma unvanını da elinde bulunduruyor. 6. sürüm ile Windows dışındaki işletim sistemlerine verilen destek kesildi.


2006 : Internet Explorer 7

2003'te tüm Internet Explorer sürümleri topluca yüzde 95 pazar payına ulaştı. Böylece Microsoft belli bir süreliğine tarayıcı savaşını kazanmıştı. Ekim 2006'da 7. derleme yayımlandı ve "Windows Internet Explorer" ismiyle lanse edildi. En sonunda Firefox'tan tanınan "sekmeli gezinti" özelliği sunulmuştu. RSS desteği, yemleme koruması, yakınlaştırma özelliği ve tümleşik arama çubuğu 7. sürümün öne çıkan özellikleri arasındaydı.


2006 : Internet Explorer 7

Diğer bir özellik: Tüm açık sekmeleri gösteren hızlı görünüm. Daha sonraları IE 7 Windows Vista ile beraber dağıtıldı.


2009 : Internet Explorer 8

İki beta ve bir nihai sürüm adayından sonra 19 Mart 2009'da Internet Explorer 8'in nihai sürümü çıktı. Birçok yeniliğin arasında internet sitelerinin belli bölümlerine abone olmanızı sağlayan Web Dilimleri özelliği dikkat çekiyor. Kullanıcı "Önerilen Siteler" butonunun altında gezdiği siteleri baz alan farklı sörf önerileri elde ediyor.


2009 : Internet Explorer 8

Daha güvenli sörf yapmak isteyenler en yeni sürümdeki "InPrivate Göz Atma" özelliğini etkinleştirebilir. Böylece form bilgileri, çerezler ve tarayıcı geçmişi gibi kullanıcıya has veriler hiçbir şekilde kaydedilmiyor.
 

[TB] Benzer konular

D

denge

Guest
Ynt: Internet Explorer'ın 14 yıllık hikayesi !

teşekkürler ne evreler geçirmiş zavallı :)
 
T

TakeOne

Guest
Ynt: Internet Explorer'ın 14 yıllık hikayesi !

Eee hiç bir şey kolay olmuyor abla.
Benim 1999 da kullandığım bilgisayarım IBM 486 DX266 idi. 2000 yılını görmüyordu. Birde şimdibakalım.
Hemen hemen hepimizde vista var.
Çok yol aşıldı, çookkk.
 
Üst