IMF’ye Alternatif Müslüman Destek Fonu Kurulsun...

IMF’ye alternatif Müslüman destek fonu kurulsun

Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono, en az gelişmiş 50 ülkenin neredeyse yarısının İslâm ülkelerinden oluştuğunu...

Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono, en az gelişmiş 50 ülkenin neredeyse yarısının İslâm ülkelerinden oluştuğunu, bunların dünyadaki en borçlu ülkeler arasında yer aldığını belirterek, Müslüman destek fonu oluşturulması önerisinde bulundu.

Yudhoyono, Endonezya'nın başkenti Cakarta'da yapılan yıllık Dünya İslâm Ekonomik Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, petrol ihraç eden ülkelerin ekonomik krizi durdurmak için gelişmekte olan ülkelerin tarım sektörlerine daha fazla yatırım yapabileceğini söyledi. Büyük rezervlere sahip Müslüman ülkelerin, imdada yetişecek gerçek bir tarım sektörü olmadığını ifade eden Yudhoyono, bu nedenle gıda ithalatçısı olduklarını; ancak bu ülkelerin kendi gıda arzlarını emniyete alabileceklerini belirtti.

Yudhoyono, ekonomik krizin petrol ihraç eden ülkelerdeki islâmî bankalara yeni kapılar açabileceğine işaret ederek, bu bankaların, toksik varlıklara yatırım yapmadıkları için krizden batılı benzerleri kadar etkilenmediklerini söyledi. Bu yıl beşincisi yapılan Dünya İslâm Ekonomi Forumu'na 36 ülkeden 1600'e yakın kişi katılıyor.
 

[TB] Benzer konular

Üst