İmanın Çiçeği Ramazan Orucu...

M

Mercan

Guest
İmanın Çiçeği Ramazan Orucu

Dil ile Müslüman olduğumuzu iddia edip, o imanın gereği olan ameli yapmazsak, delili olmayan davacının durumuna düşeriz. Gül ağacının özünde sakladığı rengi kokuyu tazeliği ve harika sanatı Rabbimiz bilmektedir. Ancak bütün bu güzelliklerin açılıp saçılmasını ister.

Oruç: Gönlü cevherini Ramazanın açlık ve susuzluk ateşinde pişirerek posasından arındırmadır.

Yaş kamıştan ney olmaz, Olsa da sesi yürekleri etkileyemez. Çiğ, pişmemiş gönülden yükselen ses de etkilemez yürekleri,

Bu gün insanımızı rahatsız eden sesler: Çok yiyen kapitalistlerin geğirtisi ile iradesi dışında aç kalan bir kısım komünistlerin karın gurultusudur.

Mümin insan on bir ay bedenini çeşitli nimetlerle beslerken bir ay onu bakıma alır.

Çok yemediği için geğirti, kendi iradesiyle aç kaldığı için karın gurultusuyla insanları rahatsız etmez

Yaz boyu meyve veren ağacın daha iyi meyve vermesi için bakıma alındığı, dallarından budandığı gibi Müslüman insanda kendi arzu ve isteklerini disiplin altına alır.

Helal olan yiyecek içecek ve ailesiyle olan cinsi temasını şafak vaktinden güneş batımına kadar kendisine yasaklayarak bedeni isteklerini kontrol altında tuttuğu gibi yalan, iftira ve gıybetten uzaklaştırarak nefsinin isteklerini de gemler.

Yaz mevsiminin yakan sıcağında bir bardak su, kışın donduran soğuğunda bir bardak çayı midesine değil, azan azdıran nefsinin kabaran istekleri üzerine dökerek cehennemdeki ateşini söndürür.

Yaz gününde oruç tutmak imanın güzellik ve özelliklerindendir (Buğyet- ül insan fi Ramazan İbnü Recep) diyen peygamber efendimiz orucun mihenk taşı olduğunu haber vermiş oluyor.

Dil ile Müslüman olduğumuzu iddia edip, o imanın gereği olan ameli yapmazsak, delili olmayan davacının durumuna düşeriz. Her ne kadar Allah (c.c.) gizli ve açık her şeyi bilirsede gönüllerde olanın açığa çıkmasını ister. Bu gönüllerde olanın açığa çıkmasının faydası yinede insanlaradır, Rabbimize değil.

Gül ağacının özünde sakladığı rengi kokuyu tazeliği ve harika sanatı Rabbimiz bilmektedir. Ancak bütün bu güzelliklerin açılıp saçılmasını ister. Gül açılınca kokusundan bizler yararlanırız.

Gül güzellik iddiasında bulunmaz. O güzelliğini mahcup bir eda ile sergiler.

Gül tevazu gösterince Rabbim gülün güzelliğini bülbülle aleme ilan eder.

Müminde özünde sakladığı imanını Oruç gibi ibadetlerle sessizce sergilerse Rabbimizde o mümini meleklere överek ilan ettiği gibi, devlet devlet dolaştırıp el açtırmaz.

Dostlar arasındaki hediye gönüldeki muhabbetin şahididir. Oruç da imanın çiçeğidir. Peygamber efendimiz "Oruçlunun ağzının kokusu Allah katında Misk kokusundan daha temiz ve güzeldir." (Buhari K. Siyam Hadis No 1775) buyurur.

Oruç onbir ayın bedenimiz ve ruhumuzu lekeleyen pisliklerden arınma, çiçek açıp onbir ay meyveye durma ayıdır.

Peygamber efendimiz ("Ramazan orucu iki ramazan ayı arasındaki küçük günahları örter." (Müslim, K. Taharat) buyurmuştur.

Haydin, bir ismi de Settar olan Allahımızın bize ikram ettiği örtüsüyle örtünelim.

Mahmut TOPTAŞ
 

[TB] Benzer konular

C

can rüba

Guest
Ynt: İmanın Çiçeği Ramazan Orucu...

ALLAH razı olsun Mercan kardeşim.
 
Üst