iki kanatlı aşk

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Bu aşkın bir kanadı erkek bir kanadı kadındır. Ve bu kanatların en güzel sahipleri Hazreti Muhammed sav. Ve diğer kanadı ise Hz. Hatice ra. dır

Cebrail mesajları getirmeden evvel biliyorsunuz Efendimiz 45 gün o mağarada çok özel bir hal yaşadı. Mana ilimlerinin sırrıyla gönlünün son revizyonları yapılıyordu.

Çünkü Efendimiz Mustafa sırrı ile 40 yaşına kadar arınmış arıtılmış, yalnız ALLAH'ın yansıyabileceği bir gönül haline gelmişti.

İşte bu Mustafa safhasında son revizyonları yapılıyorken Hz. Hatice annemiz o mağaraya yemek taşırdı.

O mağarayı görenleriniz vardır inşaALLAH. Çıkılması zor, durulması zor, yolu çok zordur. Bir kadının eşine yemek taşıması normal bir olay.

Ama bir şey daha yapardı ki, bu kimsenin yapamayacağı çok özel bir şeydi. Eğer benim burada beklediğimi görürse rahatsız olur, huzuru kaçar diye bir taşın arkasına çekilir, 3 gün, 3 gece su içmeden, yemek yemeden, tıkırtı çıkarmadan beklerdi.

İşte aşk budur. Ciddi aşk budur.

Başkalarının uydurma sevdalarına bakıp da aşka leke sürmeyelim. Aşkı öğrenmek isteyen Hz. Hatice'nin sırrından öğrensin.

Bir defasında Hz. Cebrail, Fahr-i Kainat Efendimize "YA RESULALLAH HATİCE'Yİ GÖRÜYORUM SANA YEMEK GETİRİYOR" deyince Efendimiz "EVET" diyor Hz. Cebrail "YA RESULALLAH O HEP BURADA KALIYOR, AYLAR OLDU. KISKANDIM BU SEVDAYI. BU NE BİÇİM BİR SEVDADIR. HEM SANA KENDİNİ GÖSTERMİYOR HEM DE BURADAKİ ZORLUKLARI ÇEKİYOR. SENİN HİMAYEN İÇİN EN ZOR GÖREVİ YAPIYOR" demiştir.

Onun için İslamiyet kadına önem vermiştir.

Yoksa kadın süs olsun diye değildir

Bugün batı kadını süs olsun diye taşıyor,aksesuar olarak taşıyor.

Aslında 14 asır önce esir pazarında satılan kadın ne ise bugün televizyonda çıplak oynatılan kadın odur.

Nerede kadınlar

Niye sahip çıkmıyorlar

Bu sözleri bana Hz. Hatice söyletiyor.

Ama aşk geldi mi sevda geldi mi bütün beşeri sırlarını bir tarafa "itiyor" kadınla erkeği Cenab-ı Hak'kın bir mucizesi halinde birleştiriyor.

Yeni nesiller de aşk-ı İlahiye naklediyor ve kainat böyle var oluyor medeniyet böyle var oluyor

Boşu boşuna İslama düşman oluyorlar.

İslam söndüğü an medeniyet söner

dünyadaki hayat söner

evrenler yıkılır
kıyamet düğmelerine basılır..

Bir gün Hz. Cebrail, ALLAH buyuruyor ki " Hz. HATİCE İÇİN CENNETTE. Hiç KİMSENİN DUYMADIGI İNCİYE BENZER ÇOK ÖZEL BİR MEKAN HAZIRLADIM BU MEKANA SEVGİSİ OLMAYAN BAKAMAYACAK" dedi

Yine bir gün Hz. Cebrail geldi ve Efendimize "ALLAH'IN HATİCE'YE SELAMI VAR, BENİM DE SELAMIMI SÖYLERSİN" dedi

efendimiz bu Emr-i İlahiyi Hatice annemize söylediğinde Hatice annemiz müthiş bir tasavvuf analizi olan şu sözleri söyledi. "BEN DE CEBRAİL’E SELAM GÖNDERİYORUM. SELAMINA MUKABELE EDİYORUM AMA ALLAH'IN SELAMINA MUKABELE EDEMEM ÇÜNKÜ BİZZAT SELAM VE SELAMET O'DUR." Bu sözleri bize naklolsun diye söylüyor. BEN O SELAMI ZATEN GÖNÜLDEN ALDIM diyor.

Çünkü Fahr-i Kainat Efendimizin ALLAH sevdası ile büyüttüğü yüreğinde bir şelale geçtiği zaman,

Hatice annemizin de yüreğinden bir şelale geçiyordu. Bunun müthiş bir örneği de bütün tasavvuf ve mana alemine nakşol*muştur..

Fahr-i Kainat Efendimizin İslamiyeti intişarından 10-12 gün sonra.

İslamiyet iyice güncelleşti. Fahr-i Kainat Efendimiz ne zaman mesajları anlatmak için dışarı çıksa, Hz. Hatice annemiz odasından çıkar avluya gelir otururdu.

Bu sevdanın müthiş bir işaretidir.

hz. Hatice annemizi anlayabilirsek, ondaki sevginin tabirini kazanırsak, müthiş insanlar oluruz. Birbirimizi sever, kardeş oluruz.

İslamiyetin arasına sokulmak istenen nifakların hepsini asit gibi yakarız.z. Hatice odasından çıkar güneşin sıcaklığının 60 dereceyi bulduğu havada avluda otururdu.

.

Hatice annemizin Nefise ve Hale adlı arkadaşları genellikle yanında olurlardı. "YA HATİCE ÇOK SICAK İÇERİ GİRSEN" dediklerinde "RESULÜLLAH DÖNENE KADAR GİREMEM, RESULÜLLAH GÜNEŞİN ALTINDA İKEN BEN GÖLGEDE OTURAMAM. ELİMDE DEGİL, GÖNLÜM BIRAKMAZ BENİ. NE ZAMAN O GÖLGEYE ÇEKİLİR ANCAK O ZAMAN İÇERİ GİREBİLİRİM" diye cevap verirdi. .

Hz. Hatice annemizin bir diğer özelliği de şudur.

İslamiyetin çıkış anı bomba gibi bir hadisedir.

hz. Cebrail'in bütün İlahi ceryanları Fahr-i Kainat Efendimizin etrafında toplaması, bir insan bedeninin tahammül edemeyeceği kadar bomba gibi bir hadisedir.

Bu olay dahil, ondan sonra Müslümanlara yapılan işkenceler dahil, Efendimize yapılan hakaretler dahil bütün bunların karşısında bir insanın 12 yıl bir davayı sabırla yürütmesi mümkün değildir.

Batılı düşünürlerin ortak bir ifadesi vardır. Hiç bir insan 12 yıl 100 kişinin inan*dığı bir davayı ateşler içerisinde yürütmeye tahammül edemez, diyorlar.

Bir gün Hz. Aişe validemiz, Fahr-i Kainat Efendimize "SEN HATİCE'YE NEDEN BU KADAR SEVDALISIN, NEDEN ONU HALA UNUT AMIYORSUN" diye sorduğunda: "ONUN GÖNLÜNDE HİÇ KİMSEDE BULUNMAyAN BİR ÖZELLİK VARDI. İNSANIN GÖNLÜNDEKİ HÜZNÜ ÇEKER ALIRDI" diye cevap verdi

Çünkü Efendimiz kendisinden ziyade, Müslümanların hırpalanmalarından, dayak yemesinden, şehit olmasından müteessir olurdu.

Resulüllah uğruna evladını terk etmiş bir insan "DAR-ÜL ERKAM'A GİDİP RESuLÜLLAHI DİNLEYEYİM" diyen insanı bir de işitiyorsunuz ki yarım saat sonra ya dövmüşler, ya parçalamışlar, ya öldürmüşler.

Bu tür olaylar Efendimize fevkalade elem ve hüzün veriyordu.

Bu hüznün geri alınması da mümkün değildi. Çünkü Efendimiz bu hüznü kendi iç dünyasında teselli etmek imkanında zaten değildi.

Takdir derdi, şehadet derdi, cennete gidiyorlar derdi ama hüznü kaldıramazdı. İşte bu hüznü yalnız Hz. Hatice annemiz kaldırıyordu. Bu hassa ondan başka kimsede yoktu.

Bu sevginin başka bir tarzıdır.

Sevgi gönülden gönüle akan bir ceryandır.

Gönülün içine aktıktan sonra ne var ne yok alıp tekrar kendi gönlüne getiriyor bütün hüzünleri kendine naklediyor.

Hz. Hatice'nin hüzün alıcı hassası o gönüldeki bütün hüzünleri alıp kendi gönlünün devresine bağlıyor. "O hüzün beni yaksın, beni kavursun ama Resulüllahı rahatsız etmesin" diyor.

İşte Hatice annemiz bu akıl almaz gönül desteği ile Efendimizin hüzünlerini dağıt*mıştır .

Gönlü tahammül hududuna geldiği an bir ramazanda cuma günü dünyasını değişmiştir. Gerçekten Efendimizi çok müteessir etmiştir ve eğer tabiri caiz ise Cenab-ı Hak ve Hz. Cebrail Efendimize taziyette bulundular.

ALLAH, Hatice annemizin bize özel olarak verdiği Fahr-i Kainat sevgisinden ve onun rahle-i tedrisinden yetişmekten İslam hanımlarını mahrum etmesin.

Hz. Hatice'nin yüzü suyu hürmetine İslam kadınlarının gönlünde İslam sevdasını doğursun ve İslam sevdasını Hz. Hatice'nin damgasıyla damgalasın inşaALLAH.Başımı örttüm şöyle dediler, ben bunu yaptım böyle dediler yok.İnsanın utanacağı bir tek Rabbi var.

ALLAH'ın zevkle seyrettiği İslam kadrosundan kaçarak ondan utanmaya kalkmak büyük bir cehalet ve densizliktir.

Hz. Hatice annemiz koyduğu aşk formülleriyle KİM NE DERSE DESİN yasasını getirmiştir. O YANARKEN, TERLERKEN BEN GÖLGEDE OTURAMAM, FAHR-İ KAİNAT SEVDASINA DÜŞTÜKTEN SONRA BENİM İÇİN DÜNYA BİTMİŞTİR. DÜNYA ARTIK SADECE HİZMET İÇİN VARDIR yasasını Hz. Hatice koymuştu

Haluk nurbaki
 

[TB] Benzer konular

...Tefekkür...

Hüznüm yüreðime dokunan dûamýn sûkûtudur...
Ynt: iki kanatlı aşk

Gönülün içine aktıktan sonra ne var ne yok alıp tekrar kendi gönlüne getiriyor bütün hüzünleri kendine naklediyor.

Hz. Hatice'nin hüzün alıcı hassası o gönüldeki bütün hüzünleri alıp kendi gönlünün devresine bağlıyor. "O hüzün beni yaksın, beni kavursun ama Resulüllahı rahatsız etmesin" diyor.


Fedekarlığın ve sadakatin timsali...Teslimiyetin ilk adresi...Mü'minlerin annesi Hz.Hatice....

RABBİM onlardan ebeden razı olsun....Onların taşıdığı imanın zerresine sahip olmayı RAHMAN bizlerede nasip buyursun...

İslam sevdasını HZ.Hatice'nin damgasıyla damgalıyanlardan ve yaşayıp yaşatanlardan olmak duasıyla....

MiM hocam RABBİM sizden razı olsun...Çok güzel bir sunumdu...

Emeğinize ,yüreğinize sağlık...
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: iki kanatlı aşk

eyvallah sevgili tefekkür ablam, sizin de yüreğinize sağlık. gerçekten çok beğendiğim, etkilendiğim bir yazıydı.
 
V

vuslat_ebedi82

Guest
Ynt: iki kanatlı aşk

"YA HATİCE ÇOK SICAK İÇERİ GİRSEN" dediklerinde "RESULÜLLAH DÖNENE KADAR GİREMEM, RESULÜLLAH GÜNEŞİN ALTINDA İKEN BEN GÖLGEDE OTURAMAM. ELİMDE DEGİL, GÖNLÜM BIRAKMAZ BENİ. NE ZAMAN O GÖLGEYE ÇEKİLİR ANCAK O ZAMAN İÇERİ GİREBİLİRİM" diye cevap verirdi. .
Bu nasıl bir muhabbet ? Karşılık olarak verilen cevaplar daha bir yürege dokunuyor....
Bir gün Hz. Aişe validemiz, Fahr-i Kainat Efendimize "SEN HATİCE'YE NEDEN BU KADAR SEVDALISIN, NEDEN ONU HALA UNUT AMIYORSUN" diye sorduğunda: "ONUN GÖNLÜNDE HİÇ KİMSEDE BULUNMAyAN BİR ÖZELLİK VARDI. İNSANIN GÖNLÜNDEKİ HÜZNÜ ÇEKER ALIRDI" diye cevap verdi
Rabbim herkese bu muhabbet ile aşk versin inş.....
Hz. Hatice annemiz koyduğu aşk formülleriyle KİM NE DERSE DESİN yasasını getirmiştir. O YANARKEN, TERLERKEN BEN GÖLGEDE OTURAMAM, FAHR-İ KAİNAT SEVDASINA DÜŞTÜKTEN SONRA BENİM İÇİN DÜNYA BİTMİŞTİR. DÜNYA ARTIK SADECE HİZMET İÇİN VARDIR yasasını Hz. Hatice koymuştu
Bu nasıl bir aşk tabiri......Allah razı olsun MİM hocam. Çok önce okumuştum da müsait bir zamanda daha uzun bir şeyler yazayım demiştim ya.... herşeyi anlatıyor yazılar......ne yoruma ne de başka bir şeye ihtiyacı var yazının ......her şeyi anlatıyor zaten aşk adına ,edeb adına ,muhabbet adına.....daha ne denilebilir ki yazılanlara. Rabbim bizleri Hz. Hatice'nin aşkıyla aşklandırsın.....Onların muhabbetiyle muhabbetlendirsin.....inş......Ellerinize sağlık.......
 
Ynt: iki kanatlı aşk

Can hocam o güzel gönlünüze sağlık. Şu gurbet ellerin internet cafesinde'de ağlattınız ya beni. Allah sizi cennetine koysun emi. :) Ellerinizden öpüyorum hocam.. Saygılarımla.
 
B

Bevadih

Guest
Ynt: iki kanatlı aşk

Haluk Nurbaki'nin bazı kitaplarını okudum...özellikle namaz ve abdest ile ilgili kitabı hala aklımda yerini korur...

Bu yazısında da gene vurucu cümleler ile muhteşem bir tahlil ve tesbit yapmış....Harikaydı....Ne yazılır kı bu yazıdan sonra...Dönüp "kendine bak Bevadih"....alacaklarını al..! demekten başka...

Teşekkür ederim abi....emeğinize,yüreğinize sağlık...
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: iki kanatlı aşk

sevgili ablalarım ve kıymetli hasanım, çok teşekkür ediyorum. okuyan ve anlayan yüreğinize sağlık.
teşekkürler ediyorum...
 
E

Edeb

Guest
Ynt: iki kanatlı aşk

tek kelime ile harikaydı...

böylesine güzel bir anlatıma söylenecek söz Allah razı olsun

yazandan da paylaşandan da..
 
Y

Yara ßenim

Guest
Ynt: iki kanatlı aşk

amin Allah(cc) razı olsun :'(
 
K

kumsaati

Guest
Ynt: iki kanatlı aşk

Ne kadar muhteşem bir hayat. Ne güzel bir teslimiyet ne güzel bir merhamet, muhabbet... Sevgi..
Hz. Hatice annemizin bir özelliği varki hiç aklımdan çıkmaz küçüklüğümdendir çokda şaşırtır beni bu özelliği. Efendimizin yürüyüşünden ne yapacağını ne istiyeceğini anlarmış :( :(
ve şimdi okuduklarım.. böyle bir bilgiye ihtiyacım vardı
Allah razı olsun MİM hocam.. Emeğinize sağlık..
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: iki kanatlı aşk

eyvALLAH sevgili kumsaati, asıl ben teşekkür ederim ablacım. sanal alemde bugüne kadar görebildiğim en duygusal ve içten yazılardan biriydi bu. bir kez daha okuyup gözyaşı dökmeme vesile oldun, Rabbim razı olsun.
 
E

Edeb

Guest
Ynt: iki kanatlı aşk

sayın MİM bir teşekkür bekler gönüller...

bilmeden kırdık mı?????
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: iki kanatlı aşk

Edeb' Alıntı:
sayın MİM bir teşekkür bekler gönüller...

bilmeden kırdık mı?????
yok ablacım, kırmak, kırılmak insana mahsus elbet ama benim için herşey orada biter... hatırlamam bi daha.... lakin, bu seferliğine kusuruma bakmayın. yoğunluktan, yorgunluktan o kadar dalgın bir haldeyim ki, halimi görseniz acırsınız... o yüzden kusuruma bakmayın... hakkınızı helal edin. açılmış bir konuya yorum yazmak, teşekkür etmek elbette o kişiyi onurlandırmaktır... siz bunu yaptınız; lakin, zuhulen de olsa biz atlamışız. inanın bunun özel hiçbir nedeni yok. yorgunluktan mütevellit dalgınlık sadece.... kaldı ki, farketmemişim, asıl siz konuyu arşivden çıkararak gün yüzüne kavuşturmuşsunuz, ama bunu yeni farkedebildim, mesajınızı okuyunca....

geçte olsa, çok teşekkür ediyorum ablacım.
 
E

Edeb

Guest
Ynt: iki kanatlı aşk

estağfirullah değerli kardeşim..

birazcık latife maksadıyla takıldım..

asıl biz teşkkür ederiz Hatice annemizi tekrar hatırlattığınız için..

dua ile kalın
 
Üst