Hz. Muhammed(sav) efendimiz için söylenenler

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

Ey millet, Allah birdir, şanı büyüktür. Allah'ın selameti, sevgisi üzerinize olsun. Peygamberimiz Efendimiz Hazretleri Allah tarafından insanlara dini gerçekleri duyurmaya memur ve elçi seçilmiştir. Bunun temel esası, hepimizce bilinmektedir ki, Yüce Kuran'daki anlamı açık olan ayetlerdir. İnsanlara feyz ruhu vermiş olan dinimiz son dindir. En mükemmel dindir. Çünkü dinimiz akla, mantığa, gerçeğe tamamen uyuyor ve uygun düşüyor.

Mustafa Kemal Atatürk
7 Şubat 1923 - Balıkesir Paşa Camii

[TB] Benzer konular

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: Hz. Muhammed(sav) efendimiz için söylenenler

“Hz. Muhammed'in hakiki mucizesi, bir melek vasıtasıyla gökten indirilmiş bütün âyetlerden oluşmuş olan Kur'ân'dır. Tevrat ile İncil'den sonra vahyolunan son mukaddes kitap ise odur. Şiirden üstün, taklidi imkânsız ve tercümesi mümkün olmayan bu ulvî eserin olgunluk seviyesine ne bundan evvel çıkılabilmiştir, ne de bundan sonra çıkılabilecektir.

Jean-Paul Roux
filozof ve yazar

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

“Şayet gayenin büyüklüğü, vasıtaların küçüklüğü ve neticenin azameti insan dehasının üç ölçüsü ise, modern tarihin en büyük şahsiyetlerini dahi, Hz. Muhammed ile mukayeseye kim cüret edebilir ki?”

Thomas Carlyle
Yazar ve filozof

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

"Büyük İslâm Peygamberi yüce yaratıcının katına çıkıp onunla buluşmuştur. Ben Mirac’a bütün kalbimle inanıyorum."

Dostoyevski

Yazar

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

"Arapların yanına sokulan Aryenler, hakikî İsa dinîni bozarak onlara “Allâh, Allâh’ın oğlu, Rûhu’l-kudüs” gibi, üçlü, kimsenin anlayamayacağı akîdeleri [teslîs akîdesini] yaymaya çalışıyor, şarkın sulh ve huzûrunu tamâmen bozuyorlardı. Muhammed onlara doğru yolu gösterdi. Araplara, yalnız bir tek Allâh olduğunu, O’nun babasının da, oğlunun da bulunmadığını, böyle birkaç Allâh’a tapmanın, puta tapmaktan kalan saçma bir âdet olduğunu anlattı."

Napolyon
Devlet adamı ve komutan

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

"Ben şu kanaate vardım ki, İslâmiyet’in süratle yayılması, kılıç yüzünden olmamıştır. Aksine her şeyden evvel sadeliği, mantıkî olması ve Peygamberinin büyük tevazuu (alçak gönüllülüğü), sözünü daima tutması, yakınlarına ve Müslüman olan herkese karşı sonsuz bağlılığı yüzünden, İslâm dinî birçok insan tarafından seve seve kabul edilmiştir."

Mahatma Gandhi
Hindistan bağımsızlık önderi

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

’O’nun her sözü bir vecizedir.’

Prof.Dr.
H. Mones

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

’Ben şahsen Hz. Muhammed’in hayranıyım.’

V.D.Eratsen
Sosyolog

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

’Ey şanlı arap! Aşk olsun sana....Adaletin ta kendisini bulmuşsun.’

La Fayette
General

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

“Hz. Muhammed 'in muvaffakiyetinde olduğu gibi, hakikat her tarafa nur saçabilmelidir; tek ve eşsiz Allah'ın mevhumunu aşılamakla o bütün dünyayı yenmiştir.''

“Hiç kimse Hz. Muhammed’in kurallarından daha ileri bir adım atamaz. Biz Avrupa Milletleri medeni imkânlarımıza rağmen Hz. Muhammed’in son basamağına varmış olduğu merdivenin daha ilk basamağındayız. Şüphe yok ki bu yarışmada kimse onu geçemeyecektir.”

Goethe
filozof

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

"Bütün zamanların en büyük lideri Muhammed idi."

Prof.
Jules Masserman

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

"Hz. Muhammed’i sevmeyenler onu yeterince tanımayanlardır."

William Gibson
Yazar & Sosyolog

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

"Tahmin ediyorum ki, Avrupa gelecekte Muhammed’in dinini kabul edecektir. O’nun eserleri şimdi dahi görülmektedir. Bu sebeple bizim, Muhammed’i beşeriyetin kurtarıcısı olarak bilmemiz gerekir. Ben inanıyorum ki, Muhammed’in dini; beşer hayatının bütün devirlerine uygun ve her nesli kendine çekebilmeye elverişli yegane dindir. Muhammed, Peygamberlerin en büyüğüdür.

Ortaçağ kilisesi, ya cahilliklerinden ya da bağnazlıklarından Muhammediliği kara renklere boyayarak anlattılar. Onlar, Muhammed'den ve dininden nefret edecek şekilde eğitildiler. Onlara göre İsa karşıtıydı. Ben, o harikulade insanı inceledim. Değil İsa düşmanı olmak, ona insanlığın kurtarıcısı demek gerekir. Günümüz dünyası onun gibi birisinin mutlak hakimiyeti altına girse; sorunları, çok ihtiyaç duyulan barış ve mutluluk getirecek şekilde onun çözeceğine inanıyorum. Avrupa, Muhammed’in akidesinin aşkına girmeye başlamıştır. Gelecek yüzyılda Avrupa, sorunlarının çözümünü bu inanç içinde görmeye kadar gidebilir."

Bernard Shaw

Filozof

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

"Hz. İbrahim'in, Hz Muhammed'in, Kur'an'da adı geçen tüm peygamberlerin diyarı olan kadim kutsal beldede bütün renklere ve bütün ırklara mensup insanlar arasında görülen sarsılmaz gerçek kardeşlik ruhunun bir eşine daha rastlamadım. Her renkten insanın bana gösterdiği cana yakınlık karşısında büyülenmiştim, dilim tutulmuştu sanki. Dünyanın her yerinden yüz binlerce hacı vardı. Her renkten insan vardı; mavi gözlü sarışınlardan tutun da Afrikalı karaderililere değin. Ama hepimiz de birlik ve kardeşlik anlayışına bağlı kalarak, aynı ibadetleri yapmakla bütünleşiyorduk, oysa Amerika'da gördüklerimize bakıp 'beyazlarla' 'ötekiler' arasında hiçbir zaman kardeşlik diye birşeyin var olamayacağına inanırdık. Sarışın, mavi gözlü beyazlar beyazı olan Müslüman kardeşlerimle aynı tabaklardan yemekteyiz, aynı bardaklardan içmekteyiz, aynı halılarda yatmaktayız."

Malcom X
Siyasetçi

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

"O'nun vasıflarının şerhini, eğer ben devamlı, durmadan söylesem, yüzlerce kıyamet geçer de O yine bitmez"

Mevlana

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

"Muhammed her zaman Evangelizmin (Hıristiyanların) üstüne çıkıyor. O insanı Allah saymıyor ve kendini de Allah ile bir tutmuyor. Müslümanların Allah’tan başka ilahı yoktur ve Muhammed O’nun peygamberidir. Burada hiçbir muamma ve sır yoktur. Eğer insan seçme hakkına sahip olsaydı, aklı başında olan her Hıristiyan ve her bir insan şüphe ve tereddüt etmeden Muhammediliği, tek Allah’ı ve O’nun peygamberini kabul ederdi."

Tolstoy
Yazar

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

"Muhtelif devirlerde, beşeriyeti idare etmek için taraf-ı lahutîden geldiği iddia olunan bütün münzel semavî kitapları tam ve etrafıyla tetkik ettimse de, tahrif olundukları için hiçbirisinde aradığım hikmet ve tam isabeti göremedim. Bu kanunlar değil bir cemiyet, bir hane halkının saadetini bile temin edecek mahiyetten pek uzaktır. Lâkin Muhammedîlerin Kur’anı, bu kayıttan azadedir. Ben Kur’anı her cihetten tetkik ettim, her kelimesinde büyük hikmetler gördüm. Muhammedîlerin düşmanları, bu kitap Muhammed’in zade-i tab’ı olduğunu iddia ediyorlarsa da, en mükemmel, hattâ en mütekâmil bir dimağdan böyle hârikanın zuhurunu iddia etmek, hakikatlere göz kapayarak kin ve garaza âlet olmak manasını ifade eder ki; bu da ilim ve hikmetle kabil-i telif değildir. Ben şunu iddia ediyorum ki; Muhammed mümtaz bir kuvvettir. Yaradan’ın böyle ikinci bir vücudu imkân sahasına getirmesi ihtimalden uzaktır.

Sana muasır bir vücud olamadığımdan dolayı müteessirim ey Muhammed!

Muallimi ve nâşiri olduğun bu kitap, senin değildir; o lâhutîdir. Bu kitabın lâhutî olduğunu inkâr etmek, mevzu ilimlerin butlanını ileri sürmek kadar gülünçtür. Bunun için, beşeriyet senin gibi mümtaz bir kudreti bir defa görmüş, bundan sonra göremeyecektir. Ben, huzur-u mehabetinde kemal-i hürmetle eğilirim."

Prens Otto Von Bismarck

Alman Devleti kurucusu

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

"Muhammed tarihte dini ve dünyevi açılardan en üstün başarıya ulaşmış tek kişidir."

Prof.Dr.
Michael Hart

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

"Büyük liderlerin hayat ve karakterleri ile yapılan eleştiriler İslâm Peygamberi için yapılamaz."

Bernard Smith

Yazar

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

"Hz. Muhammed (s.a.v.), ilk peygamberlerden uzanıp gelen yolun ışığını tamamlamış ve olgunluğa erdirmiştir."

Roger Garaudy
Fransız Komünist Partisi eski lideri