Hz. Ömerin Katilinin Türbesinin İranda olduğunu biliyormusunuz !

  • Konbuyu başlatan TakeOne
  • Başlangıç tarihi
T

TakeOne

Guest
İslam tarihinin adeletiyle ünlü halifesi Hz. Ömer'in şehadet yıldönümü yaklaşırken, Hz. Ömer'in katili Ebu Lü'lüe El-Mecusi adına İran'ın Keşan kentinde inşa edilen türbenin yıkılması yönünde yapılan çağrılar çoğalıyor

Hz. Ömer, daima Medine'de ölmek için dua ederdi. Duasında "ALLAH'ım! Beni senin yolunda şehit eyle ve benim ölümümü Rasulünün şehrinde kıl" derdi.

ALLAH Teâlâ onun bu duasını kabul etti ve Peygamber Efendimiz'in Mescidi'nde mihrabda sabah namazı kılarken Mecusi Ebu Lü'lüe'nin hançer darbeleri ile şehit oldu.

Olay Hicri 23. senenin Zilhicce ayının 23. günü meydana geldi. İki tarafı keskin ve zehirli bir hancerle darbelenen Hz. Ömer olduğu yere yıkıldı. Ve vücudundan kanlar akarak evine götürüldü. Zaman zaman ayılıyor daha sonra bayılıyordu.

Namaz vakti geldi denince ayılıyor ve Müslümanların durumunu soruyordu. Namazlarını vaktinde kılıyordu. Kendisini hançerleyenin Mecusi Ebu Lülüe olduğunu öğrenince "Elhamdulillah, ölümüme bir Müslüman sebep olmamış" diye ALLAH'a şükrediyordu.

Hz. Ömer, Ebu Lü'lüe El-Mecusi tarafından hançerlendikten sonra üç gün daha yaşadı ve Zilhicce ayının bitimine 4 gün kala Çarşamba günü ruhunu teslim etti.

Ebu Lü'lüe Türbesi

Hz. Ömer'i hançerledikten sonra kaçarken öldürülen veya bir rivayete göre yakalanacağını anlayınca intihar eden ve Medine'ye gömülen Ebu Lü'lüe Feyruz El-Mecusi adına İran'ın Keşan kentinde büyük bir türbe inşa edilir.

Şiilerin bir kısmı "Baba Şucaeddin" dedikleri Ebu Lü'lüe'nin Medine'den kaçarak kurtulduğuna ve Keşan'da öldüğüne, adına inşa edilen simgesel mezarda gerçekten gömülü olduğuna inanmaktadır.

Mecusi olarak ölmesine rağmen Şiiler tarafından Müslüman olduğu öne sürülen Ebu Lü'lüe El-Mecusi'nin Keşan'daki türbesi yerli ve yabancı Şiilerin akınına uğramaktadır.

ALLAH'ın veli kulu olduğuna inandıkları Ebu Lü'lüe için ALLAH'tan rahmet dileyen Şii ziyaretçilerin, ahirette Hz. Ömer'in katiliyle birlikte haşrolmak için dua ettikleri görülmektedir.

Müeyyid: Ebu Lü'lüe Türbesi yıkılmalı

Hz. Ömer'i şehit eden Mecusi Ebu Lü'lüe'nin İran'daki görkemli türbesinin yıkılması talebi sadece Sünniler tarafından dile getirilmiyor. Şiilerden bazıları da bu konuda Sünnilerin görüşüne katılıyor.

Ocak 2007'de Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen İslami Mezhepler Diyalog Konferansı'nın kapanış oturumunda konuşan Iraklı Şii din adamı Hüseyin El-Müeyyid, Sünni-Şii yakınlaşmasının sağlanabilmesi için somut adımlar atılması gerektiğini ve bunlardan birinin de Hz. Ömer'in katili adına Keşan'da inşa edilen türbenin yıkılması olduğunu dile getirdi.

Müeyyid, "Bu kafirin kabrini korumak, Sünni-Şii yakınlaşmasını engelleyen kışkırtıcı davranışlardan biridir" şeklinde konuştu.

Iraklı Şii din adamı, Doha'da düzenlenen konferans sonrası El-Cezire sitesine verdiği röportajda da aynı talebini yineledi.

Mecusi'yi ziyaret duası

Rebiulevvel ayının 9. gününü "Beklenen Mehdi"nin taç giydiği gün olarak "Ferhatuz-Zehra" (Hz. Fâtıma'nın Sevinci) adıyla kutlayan Şiilerden bazıları Hz. Ömer'in bu günde öldürüldüğüne inanmakta ve Hz. Fâtıma'nın intikamının alındığını öne sürmektedir.

Şiilerin en önemli forumlarından sayılan "Yâ Hüseyin" sitesinde Hz. Ali'nin sahabisi olarak nitelendirdikleri Ebu Lü'lüe El-Mecusi'nin Keşan'daki türbesini ziyaret teşvik edilmekte ve "Yüce Sahabi (!) Ebu Lü'lüe"ye şöyle selam verilmesi tavsiye edilmektedir:

"Ey salih kul! ALLAH'ın rahmeti ve bereketi senin üzerine olsun. Ey lanetlenmiş o kişiye rağmen cennetle müjdelenen! Sana selam olsun! Ey dünya kadınlarının intikamını alan! Sana selam olsun! Ey Mü'minlerin kalbine sevinç girdiren! Sana selam olsun! Ey münafıkların gücünü kıran! Sana selam olsun! Ey putlara tapanı (Hz. Ömer'i kastediyor) öldüren! Sana selam olsun! Ey mucizeyle Keşan'a taşınan! Sana selam olsun!

Seni ziyarete geldim. Yaptığına şükretmeye geldim. ALLAH senin elinle düşmanını ve Rasulü'nün düşmanını helak etti. Fâtımatu'l-Betül'ün duasını kabul etti, Peygamber'in ve ailesinin gözünü aydın eyledi. Şirkin ve sapıklığın binasını yıktı. Böylece Şiilerin övünç kaynağı ve beraatin şahidi oldun. ALLAH mü'minler adına seni ihsan sahiplerinin mükafaatıyla mükafaatlandırsın.

Ey Ebu Lü'lüe! Şehadet ederim ki sen Nasıbilerin (Şiilerin Ehli Sünnet'e verdiği isim) ve münafıkların kalbini kederle doldurdun. Hayatlarını zehir ettin. Seni asılsız ihtamlarla ve sözlerle suçladılar. (Onlar tuzak kurarken ALLAH da tuzak kuruyordu. Hiç kuşkusuz ALLAH en etkili tuzak kurucudur.) (Enfâl Suresi; Ayet:30)

ALLAH'ın laneti dört putun (Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Muaviye'yi kastediyor) ve dört kadının (Hz. Aişe, Hz. Hafsa, Hz. Muaviye'nin kardeşi Ümmü'l-Hakem, Hz. Muaviye'nin annesi Hind'i kastediyor), onlara uyanların ve onların tarafını tutanların, onların yaptıklarına razı olanların üzerine olsun. Ümeyye oğullarının hepsine ALLAH lanet etsin. ALLAH'ın laneti Muhammed'in ve Muhammed ailesinin hakkını vermeyen ilk kişiye (Hz. Ebu Bekir'i kastediyor) ve ona tâbi olana (Hz. Ömer'i kastediyor) olsun.

ALLAH'ın selamı, rahmeti ve bereketi senin üzerine olsun ey Ebu Lü'lüe!
ALLAH'ım! Gurbetinde ona rahmet et, onun yalnızlığını gider ve ona ünsiyet ver. Onu korkudan emin kıl. Ona rahmetinden öyle bir rahmet ver ki, senin rahmetinden başkasına ihtiyacı olmasın. Onu dost edinenleri de ona kavuştur."

Sitede verilen bilgide bu selamlamadan ve duadan sonra yedi kere Kadir Suresi'nin okunarak Ebu Lü'lüe El-Mecusi'nin ruhuna hediye edilmesi gerektiği bildiriliyor.

Sözkonusu sitede Şii din adamlarından Ayetullah El-Vahid El-Horasani'nin "Masum imamlardan sonra bu şahıstan (Mecusi Ebu Lü'lüe'den) daha çok saygıya layık kim olabilir?" dediği nakledilmektedir.


 

[TB] Benzer konular

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: Hz. Ömerin Katilinin Türbesinin İranda olduğunu biliyormusunuz !

sevgili ümit, yüreğine sağlık abim. bu haber bana çok lazımdı. çünkü islami sitelerden birinde ehl-i şia'dan olan bir bayanla uzun süredir tartışmamız vardı. bu haberi oraya alıntıladım ve altına da "ilgilisinin dikkatine" diye yazdım... müthiş oldu... tekraren teşekkür abim, Allah razı olsun.
 
S

sukut

Guest
Ynt: Hz. Ömerin Katilinin Türbesinin İranda olduğunu biliyormusunuz !

karışık bir durum ya biz müslümanız ya da onlar ya da her ikimiz müslümanız aramızı bozan üçüncü etken şahsiyetler var
 
M

Mercan

Guest
Ynt: Hz. Ömerin Katilinin Türbesinin İranda olduğunu biliyormusunuz !

Rabbim Efendimizin izinden ayırmasın...Tşk.ler Ümit
 
T

TakeOne

Guest
Ynt: Hz. Ömerin Katilinin Türbesinin İranda olduğunu biliyormusunuz !

Rica ederim. En güzel örnek efendimizinin güzel ahlakıdır. Rabbim cümlemizi o nurlu yoldan ayırmasın.

Teşekkür Ederim.
 
R

rumeysa

Guest
Ynt: Hz. Ömerin Katilinin Türbesinin İranda olduğunu biliyormusunuz !

ALLAH'ın veli kulu olduğuna inandıkları Ebu Lü'lüe için ALLAH'tan rahmet dileyen Şii ziyaretçilerin, ahirette Hz. Ömer'in katiliyle birlikte haşrolmak için dua ettikleri görülmektedir.

Önce Paylaşım İçin Teşkkürler Bilmiyordum Öğrendim..

inşlh Dualrını Kabul Buyurur mevlam ...
 
T

TakeOne

Guest
Ynt: Hz. Ömerin Katilinin Türbesinin İranda olduğunu biliyormusunuz !

Allahın rahmeti geniş, azabı çok çetindir. Allah adaletini tamamlayacaktır.
 
M

Mehdi_313

Guest
Ynt: Hz. Ömerin Katilinin Türbesinin İranda olduğunu biliyormusunuz !

NEDEN İSLAM ÜMMETİ ARASINDA AYRIMCILIK ÇIKARMA YÖNÜNDE HEMDE HİÇBİR DAYANAĞI VE MANTIĞI OLMAYAN BİR UYDURMA SEBEPTEN BİLMEYEN KARDEŞLERİMİZİN AKLINDA SORU İŞARETİ VE KİN OLUŞTURUYORSUNUZ...
ÇOK BİLEN MÜSLÜMAN KARDEŞLERİM ACABA HZ ÖMER NERDE ŞEHİD EDİLDİ.?
ACABA EBU LULU DENİLEN KİŞİ O DEVİRDE HEMEN ORACIKTA ÖLDÜRÜLMEDİ Mİ.?
ACABA İRANLILAR EBU LULUNUN CENAZESİNİ O DEVİRDE UÇAKLAMI GÖTÜRÜP GÖMDÜLER NE İLE NASIL ALIP GÖTÜRDÜLER.?
ACABA O DEVİRDE KİM BUNA İZİN VERDİ HZ OSMAN HZ ALİ NERDEYDİLER DE EBU LULU TAAA OKADAR UZAK MESAFEYE GÖTÜRÜLDÜ,BİRŞEYİ BİLİP BİLMEDEN İNSANLARA VAR OLMUŞ GİBİ LANSE ETMEYİN BOŞ YERE KİMSENİN GÜNAHINI ALMAYIN,BİLİYORMUYDUNUZ GİBİ KESİN SÖZLERLE İTAM ETMEYİN.....
BENİM BİLDİĞİM İRAN ASLA BÖYLE BİRŞEYE MÜSADE ETMEZ NEDENİ DE ŞU İRAN KADAR DİĞERLERİ DE İSLAM ÜMMETİNİN BİRLİK BERABERLİĞİNE ÖNEM VERSEYDİ ALLAH C.C ŞAHİTTİR Kİ BUGÜN BUKADAR MAZLUMUN KANI HİÇ YERE AKMAZ DI DÜŞÜNÜN ÖYLE HAREKET EDİN AYRIMCI DEĞİL BİRLEŞTİRİCİ OLUN.
ŞAYET ALEMLERİN RABBİNE İNANCINIZ TAM İSE BU YORUMU SİLMEZ OLDUĞU GİBİ BIRAKIRSINIZ SİLERSENİZ DE ARTIK RABBİM İLE SİZİN ARANIZ DA BEN ONA HAVALE ETTMİM GAYRI SÖZÜM YOK....
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: Hz. Ömerin Katilinin Türbesinin İranda olduğunu biliyormusunuz !

yo, yorumun asla silinmez kardeşim, merak etme...
herkes fikrini savunmada hürdür elbet.
ama mesajınızdaki bazı hususlara cevap vermek isterim.
ilk vakit bulduğum anda inşaallah.
 
D

demir83

Guest
Ynt: Hz. Ömerin Katilinin Türbesinin İranda olduğunu biliyormusunuz !

Öncelikle yanlı haber yapmadığınız için teşekkürler.


Röportaj: Mustafa Aşur, Abdullah Tahavi

İran eski İçişleri Bakanı, merhum İmam Humeyni’nin ofisinin eski müdürü ve İran İslam Devrimi’nin önde gelen isimlerinden biri olan Huccetül İslam Ali Ekber Muhteşemi, bu röportajda sorulan sorulara cevap vermeye çalıştı.

SORU:Emirü’l Müminin Hz. Ömer’in katili Ebu Lülüe’nin mezarı İran’da türbe haline getilip ziyaret edilen bir mekana dönüştürülürken mezhepler arası yakınlaşma nasıl olacak?

Muhteşemi: Bu kişi Ebu Lülüe değil Ebu Lülü’dür. Kendisi Sasan bölgesinde yaşayan derviş bir kişiydi, Hz. Ömer’i öldüren kişi değil. Bu bölgede yaşamakta olan bu kişi burada öldü ve iki yüzyıl önce buraya defnedildi. Şairlerin, dervişlerin ve meşhur kişilerin mezarları İran’da oldukça yaygındır. Bazı İngiliz bilim adamları İran’a gelerek –onların böl, parçala ve yönet politikalarını bilirsiniz- "Burada yatan kişi Ebu Lülü değil Ebu Lülüe”dir diyerek bu inancı yaygınlaştırmaya çalışmışlardır. Bu olaylardan ve söylenen sözlerden sonra Rehber, bir talimat çıkararak bu mezarın kapattırmıştır. Kaynak: isra haber
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: Hz. Ömerin Katilinin Türbesinin İranda olduğunu biliyormusunuz !

Allah sizden razı olsun demir kardeş...
öğrenmemiz iyi oldu gerçekten... yanlış bir bilgiyle müslüman insanlara karşı ta'n ve bühtan etme vebalinden kurtardınız bizleri...
ayrıca geçte olsa, mehdi kardeşimize de teşekkür ederiz.
 
R

rukiye76

Guest
Ynt: Hz. Ömerin Katilinin Türbesinin İranda olduğunu biliyormusunuz !

İşte gerçek olup olmadığı araştırılmadan, gördüğümüz her yazıyı paylaşmanın sonuçları.
Bir ziyaretçi gördü bu haberi, Sonraki açıklamaları da okuma fırsatı olmadı.. Ne oldu? Müslüman kardeşine nefretle bakmaya başladı...
Ve vahdet yine parçalandı....

Forumları dolaştığımda hep aynı konuları görüyorum daha doğrusu iftiraları.... Hiç kimse araştırmıyor bile aslı var mı yok mu. Şiayı kötülüyor ya araştırmaya ne hacet... Ama bu ve bunun gibi yüzlerce iftiranın vebalini nasıl ödüyecekler çok merak ediyorum.... Müslüman bir insana yakışmıyor....

Lütfen kardeşlerim, aslını sormadan-soruşturmadan inanmayalım böyle haberlere.....
 
F

FersahFersah

Guest
Ynt: Hz. Ömerin Katilinin Türbesinin İranda olduğunu biliyormusunuz !

Sağol ilginç bi konuya temas etmişsin iyi de yapmışsın kardeş.
 
Üst