Huzur İslamda...

• Konbuyu başlatan melllekk
  • Başlangıç tarihi
M

melllekk

Guest
Sevdik yaşamayı.Ama nedense,iyi ve kötü diye gruplandırdık başımıza gelenleri.Zenginlik, mal-mülk,sağlık, iktidar, şan, şöhret iyi; fakirlik, hastalık, açlık,üşümek, yalnızlık kötü oldu ölçülerimize göre.İyileri arzuladık,kötülerden nefret ettik.

Oysa ki, bir mikroba yenilen, bir hayal kırıklığıyla dünyası başına yıkılan insan, dünyada ve ahirette karşılayamamaktan korktuğu sayısız ihtiyaçlar ve savamadığı sonsuz korku ve endişeler karşısında vurdumduymaz kalabilir mi? işte bütün çarelerin başı,her şeyin dizgini elinde, her ihtiyacımızı karşılamaya,korktuklarımızı defetmeye kadir Allah'ı bulmaktır. O'na sığınmak,birer hayat iksiri olan buyruklarına teslim olmaktır çare.

Dünya dengesini arıyor.Hiç şüphesiz, bu ancak denge üzerine kurulmuş bir hayatla mümkün olabilecektir. Dengeli hayat ise, bu dünyaya geliş gayemizin sadece Allah'ın emir ve yasaklarına uygun bir hayat yaşamak ve yaşatmaktır

Mesleği ve konumu ne olursa olsun her insanın yaşadığı güne ait bir borcu vardır. Sorumluyuz ve ancak sorumluluğumuzu idrak ettiğimiz oranda insan sayılırız...

[TB] Benzer konular

S

simuzer47

Guest
Ynt: Huzur İslamda...

Sevgili melek kardeşim, bizleri düşünmeye sevkeden bu güzel, kısa ve öz yazı için teşekkür ediyorum. Rabbim sizi razı olacağı hal üzere bir hayat ve vefat nasip etsin. Amin.

Bir ayet hep dikkatimi çekerdi, mü'minlerden bahseden ayetin bir cümlesinde "Onlar Allah'tan razı, Allah da onlardan razıdır." diye geçiyordu. Düşünürdüm sonra, "insan nasıl Rabbin'den razı olmaz ki?" diye. Sonrasında hayatta başımıza gelen, karşılaştığımız, sahip olduğumuz veya olamadığımız şeyler için şikayet vari söz ve hareketlerimizin farkına vardım. Bir musibet karşısında Allah'tan razı olanların "Biz Allah'tan geldik ve Allah'a dönücüyüz" dediklerine, razı olmayanların ise "neden ben" dediklerine şahit oldu(m)k. Yazıda da geçtiği gibi "İyileri arzuladık, kötülerden nefret ettik".

İslamı hayatımızın bir kısmına hapsettik. "Bunun İslamla ne alakası var" gibi cümleler çalındı kulaklarımıza. Oysa İslam'la alakası olmayan hiçbir şey olmamalıydı hayatımızda. İslam hayatımıza hakim, hayatımız İslamla özdeş olmalıydı. Bizim bu dünyadaki görevimiz Allah'a ibadet etmek değil, YALNIZCA Allah'a ibadet etmekti aslında... Huzur yalnızca islamdaydı, amenna kabul ediyorduk bunu ama huzuru islam dışında heryerde arar olmuştuk... Unuttuk Rabbimizin büyüklüğünü ve çok güvendiğimiz eli-kolu uzun insanların acziyetini... (Bu cümleler konuyla ne kadar alakalı bilmiyorum ama içimden geldiği için yazdım)

Aslında yazılacak daha çok şey var ama ben üç nokta koyup yazdıklarımı noktalıyım en iyisi...