Hristiyan ve Yahudiler Peygamberlerini Seviyorlar Diye Onlarlamı Haşrolunacak?

  • Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi
S

senarist081

Guest
Bir keresinde Hasan-i Basrî bir adamın: «Kişi sevdikleriyle beraberdir»Tirmizî, İmam Ahmed. mealindeki hadisi okuduğunu duyunca kendisine:

-Kardeşim bu sözler seni aldatmasın, iyiler arasına ancak onların amelleri gibi amel işlediğinde katılabilirsin. Yahudi ve Hıristiyanlar, peygamberlerini çok sevmelerine rağmen amelleri onlardan farklı olup onlara muhalefet ettikleri için cennette onlarla birlikte olmayacaklar.

Azıklarını hazırlayıp yola koyulmaları emrini aldıkları halde hâlâ oturup gülüşmekteki grubun aklına şaşarım! Öyle ya biniti gece ile gündüz olan, kendisi farkında olmasa da hep yol almaktadır, der.

Şekîk el-Belhî arkadaşlarına her an için ölüme karşı hazırlık yapmalarını emrediyor; şöyle diyordu: «Belki de içimizden biri elli senedir ölüme hazırlanıyor ama bunu başaramıyor, çünkü ölüme hazırlık dünyaya metelik vermeyenler için söz konusudur.

Bunun en güzel örneği Ömer b. el-Hattâb -radiyAllahü anh'tır. Zira hergün sabah akşam ölüme şöyle meydan okuyordu: «Ey ölüm meleği! İstediğin anda canımı al.»

Tasavvufçuların bu ahlâkla ilgili delillerinden biri Peygamberin -sallAllahü aleyhi ve sellem- şu sözleridir: «Beş şeyden önce beş şeyin değerini bil: İhtiyarlamadan önce gençliğinin, hastalanmadan sağlığının, meşgul edilmeden boş vaktinin, fakir düşmeden zenginliğinin, ölümünden önce hayatının.»Feyzul-Kadîr, II, 16.

Kardeşim bu hususu da bil, nefsin için tetikte bulun. Âlemlerin Rabbi Allah'a hamdolsun.Tenbihü'l-Muğterrin.

www.sadakat.net
 

[TB] Benzer konular

Üst