>>>HaYdİ EvLiLiGe HaYdİ KuRtUluŞa HaYdİ FeLaHa<<<

• Konbuyu başlatan yalan dünya
  • Başlangıç tarihi
K

koza_kelebegi

Guest
Ynt: >>>HaYdİ EvLiLiGe HaYdİ KuRtUluŞa HaYdİ FeLaHa<<<

elchi_123' Alıntı:
koza_kelebegi' Alıntı:
ben sanırım vazgeçeceğim bu evlilik işinden:):):)
sorma kardeşim:):) ben geçtim ile. Ama şunu farkettin ikisi de sabırlı olursaa?neden olmasın ki:) güllü
senle aynı kaderi paylaşıyoruz dostum:):)

E

elchi_123

Guest

Abi sen bari birini bulabildin mi:D:D:D:D:D:D ben arayışlardayım da kahkahaa kahkahaa heyy heyy Salıncak

Y

yalan dünya

Guest

anlıyorum.elbette anlıyorum.sorunlar olucak her evlilikte oluyor.olmazsa olmaz zaten.
sevgililer arasında bile olmuyormu.birbirlerini okadar severken aşıkken yinede tartışmıyorlarmı?
hatta rasulun evinde bile hanımları birbirleri arasında anlaşmazlıga düşmemişlermi?
rasulun evinde bile böyle şeyler olurken bilerde nasıl olmasınki?
ama bu sorunları büyütmemek üzerinde durmamak gerek.eşlerden biri alttan almalı.anlayışlı olmalı
biri kızgınken digeride kızgın olmamalı.
ikiside taş olursa ikisinden biri kırılır..biri taş biri pamuk olursa o taş pamukda kaybolur demişler.
bazen tartışmalar bile evliligi tazenlendirebiliyor.tartışıyorsun küsüyorsun sonra pişman olup eşine daha sıkı sarılıyorsun.sevgin baglılıgın artıyor.
birde evlilige anlam yüklemek gerek.bizim evlilikteki amacımız nedir diye düşünmemiz gerek
bi amaç hedef koyarsak sorunlar okadar büyümez
hedefe odaklanırsınız.amacınızı düşünürsünüz.
evlilige amaçlar anlamlar yükleyelim lütfen.evlilik nimettir.kıymetini bilelim.
ibni mübarek bazı büyük zatlarla harpteimiş.içlerinden biri:
bizim meşgul oldugumuz bu işten efdal bir iş varmıdır demiş
ibni mubarek buyurmuş:
ben bazı kimseleri bilirimki çoluk çocugunu doğru yolda muhafaza edip
gece uyanınca küçük çocuklarının üstünün açıldıgını görünce üstünü örter.
onların bu işi bu cihaddan üstündür.

düşünsenize yahuu mubarek bir zat bile diyorki o adamın yaptıgı şey cihaddan bile üstün.
böyle güzel birşey olabilirmi?cihaddan daha üstün şey olabilirmi diye düşünüyor insan
ama oluyormuş gördügünüz gibi.durun daha bitmedi rasul buyuruyorki:
günahlardan bazı günahlar vardırki çoluk çocukların sıkıntısını çekmekten başka onun kefareti yoktur.
düşünen insanlar için bunlarda bi ibret yokmudur?işte bir başka hadis daha rasul buyuruyor:
kendi ev halkıyla toplanıp beraber yemek yiyenlere melekler salat getirir.yani Allahtan magfiret isterler
bundan daha güzel birşey olabilirmi?sen ailenle oturup sadece bir yemek yiyeceksin ve melekler durup senin için günahların için magfiret dileyecekler.evimizin içi sevap yuvası.lütfen eksileri degil artıları düşünelim
evde birçoook artı varken iki üç eksiye bakamayız.bu haksızlık.bizlere verilen haklara saygısızlıktır.
eşler birbirlerine bakarlar sevap,eşinin istedigini yaparsın sevap,eşinin elini tutarsın ellerin arasından günahların su gibi akıp gider
böyle güzel nimet olabilirmi

K

koza_kelebegi

Guest

elchi_123' Alıntı:
Abi sen bari birini bulabildin mi:D:D:D:D:D:D ben arayışlardayım da kahkahaa kahkahaa heyy heyy Salıncak
şunu biliyorum farz-ı muhal birisine gönül versem...sevsem..şefkat etsem...saygı duysam...izdivaç hayalleri, umutları kursam...talibi olsam...hakkımda araştırılacak şeylerin maddi şeyler olmasından endişeleniyorum...

sadece ve sadece günahlardan muhafaza olmak ve dinimizi daha düzgün bir şekilde yaşamak için istiyorum izdivacı... Rabbimin izniyle evlilik hayatı sanırım dinimizi kemale erdiriyor...

ama işte dediğim gibi en büyük endişem kapitalist burjuva düzeni:):) oyun olcak...buyun olcak...gümüşlüğün olacak...yatın olacak...katın olacak...araban olacak...

kimse sorgulamayacak...

namazın var mı?

takvalı mı?

ahlaklı mı?

dindar mı...?

yaşama gayreti var mı...

yok yok... sorgulanmayacak bunlar...

Rabbimize dua etmekten ve üzerimize düşeni yaptıktan sonra tevekkül etmekten başka bir çaremiz yok....

Allah bes...baki heves...

Z

zülüf

Guest

bekarlık sultanlıktır

K

koza_kelebegi

Guest

bakın bediüzzaman hazretleri ne diyor...

"Herbir adam eğer hanesinde dört beş çoluk çocuğu bulunsa kendi hanesini bir küçük medrese-i Nuriyeye çevirsin. Eğer yoksa, yalnız ise, çok alâkadar komşularından üç-dört zat birleşsin ve bu heyet bulundukları haneyi küçük bir medrese-i Nuriye ittihaz etsin. Hiç olmazsa işleri ve vazifeleri olmadığı vakitlerde, beş on dakika dahi olsa Risale-i Nur'u okumak veya dinlemek veya yazmak cihetiyle bir miktar meşgul olsalar, hakikî talebe-i ulûmun sevaplarına ve şereflerine mazhar oldukları gibi, İhlâs Risalesinde yazılan beş nevi ibadete de mazhar olurlar. Hakikî ilim talebeleri gibi, onların maişetlerini temin hususundaki âdi muameleleri de bir nevi ibadet hükmüne geçebilir" diye kalbe ihtar edildi. Ben de kardeşlerime beyan ediyorum.

said nursi.

Y

yalan dünya

Guest

zülüf' Alıntı:
bekarlık sultanlıktır
iyi ozaman siz sultan kalmaya devam edin.
ömrünüz boyunca evlenmeyin
sultanlık elinizden alınmasın

K

koza_kelebegi

Guest

lüppen şakin olalıım, kavgaya geyek yok ablalayım, abileyim, kaydeşleyim gülsü gülsü gülsü gülsü anlaşıyıjjj elbette tokalaşmaaaa tokalaşmaaaa gülsü gülsü

K

koza_kelebegi

Guest

"O ki, sizi bir tek nefisten yarattı ve ondan da bir eş yarattı ki, onunla sükunet bulsun." (araf 189)

K

koza_kelebegi

Guest

"Kendileri ile huzura kavuşacağınız kendi nefislerinizden eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet var etmesi de O'nun ayetlerindendir." (rum 21.)

G

garip_kul

Guest

Evlilikle ilgili güzel sözler''

''Bir evin güzelliGi,uyumdur.Bir evin tadi, baGliliktir.Bir evin sevinci
sevgidir.Bir evin zenginliGi çocuklardir.Bir evin huzuru,huzur bulan gönüllerdir'' (Henry Taylor)

''Evlilik hayati, en büyük okul demektir.Toplumdaki tüm kötülükler burada yok edilir.Tüm zararli aliskanliklar burada temizlenir''(Madame Roland)

''Es seçmeye, çok yönlü bir arastirmadan sonra karar verilmelidir.Ani kararlar, ani ayriiliklar getirir''(Yavuz BahadiroGlu)

''Bir erkek terbiyeli olursa,bir kisi terbiyeli olmus olur.Ancak kadin terbiyeli olursa,bir aile terbiyeli olmus olur.'' (Fannie Hursf)

''Iyi bir kadinla evlenmek,firtinali havada sakin bir limana benzer.Kötü bir kadinla evlenmek ise,sakin bir havada firtinali bir liman demektir''(J.Petit Jenney)

''Evinizin belirleyici unsuru inanç olsun.Çünkü Allaha ve dine yakin olan insanlar,hayatlarinda mutlu olurlar''(Serap Mutlu Akbulut)

''Kötü kizdan,iyi hanim olmaz''(Benjamin Fraklin)

''Insan ömrünün en önemli olayi,iyi bir es seçimidir''(Drusus)

G

garip_kul

Guest

Hz. Aişe'den (r.ah.) rivayet edildiğine göre:
O; Hz. Peygamber'e (a.s.) ailesinin evlendireceği genç kızın nikâhı hususunda görüşü sorulup rızasının alınıp alınmayacağını sormuştur. Resulüllah, Aişe'ye: "Evet kendisi ile istişare edilir" buyurmuştur. Aişe, Resulüllah'a: Genç kız utanır dediğinde Allah Resulü cevaben: "Genç kızın susması onun iznidir" buyurmuştur.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 2544

Sehl b. Sa'd Saidî (r.a.) şöyle rivayet etmiştir:
Bir kadın Resulüllah'a (a.s.) gelerek: "Ey Allah'ın Resulü! Kendimi sana hibe etmeye geldim" dedi. Hz. Peygamber (a.s.), kadına bakarak onu tepeden tırnağa süzdü. Sonra başını eğdi. Kadın Peygamber'in kendisi hakkında bir hüküm vermediğini görünce bir yere oturdu. Bu arada ashaptan birisi ayağa kalkarak: "Ey Allah'ın Resulü! Eğer senin bu kadına bir ihtiyacın yoksa onu benimle evlendir" dedi. Resulüllah ona: "Yanında (mehir verecek) bir şey var mı?" diye sordu. O zat: "Yemin olsun hayır!

Ey Allah'ın Resulü!" dedi. Resulüllah: "Evine gidipte bak, bir şey bulabilir misin?" buyurdu. O zat gitti, sonra dönüp geldi ve: "Hayır vallahi Ey Allah'ın Resulü! Hiçbir şey bulamadım" dedi. Resulüllah: "Demirden bir yüzük olsun bak" buyurdu. O zat yine gitti. Sonra dönüp gelince: Hayır Ey Allah'ın Resulü! Demirden bir yüzük dahi bulamadım. Ancak işte kaftanım (Ravi Sehl Bu şahsın bütün malı bundan ibaretti, demiştir.) Bunun yarısı kadının olsun, dedi. Bunun üzerine Resulüllah: "Senin izarını ne yapsın? Onu sen giymiş olsan, kadının üzerinde bir şey kalmayacak; kadın giyse senin üzerinde ondan bir şey kalmayacak!" buyurdu. Adam bulunduğu yere oturdu. Bir hayli oturduktan sonra kalktı. Dönüp giderken Resulüllah onun çağrılmasını emir buyurdu. Adamı çağırdılar, gelince Peygamber ona hitaben: "Kur'an'dan ezberinde ne var?" diye sordu. O sahabe: "Filan ve filan sureler ezberimde," diyerek bildiği sureleri saydı. Resulüllah (a.s.): "Bu sureleri ezberinden okuyabilir misin?" diye sordu. O zat: "Evet" cevabını verdi. Resulüllah: "Haydi git! Ezbere bildiğin surelerle o kadına malik kılındın" buyurmuştur.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 2554

Enes b. Malik (r.a.) şöyle haber vermiştir:
Hz. Peygamber (a.s.) Abdurrahman b. Avf'ın üzerinde sarı renk eseri gördü de ona: "Bu nedir?" diye sordu. Abdurrahman: "Ey Allah'ın Resulü! Ben beş dirhem altın çekirdek miktarı mehir vererek bir kadınla evlendim "dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber (a.s.): "Allah sana mübarek eylesin! Bir koyunla da olsa düğün ziyafeti ver" buyurmuştur.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 2556

Enes (r.a.) şöyle rivayet etmiştir:
Ben Zeynep'in düğün yemeğinde hazır bulundum. Resulüllah (a.s.) halkı ekmek ve etle doyurmuştu. Beni insanları düğüne çağırmak için gönderiyordu. Düğün ziyafeti sona erince Resulüllah kalktı, ben de kendisini takip ettim.

Davetlilerden iki kişi konuşmaya dalmış, dışarı çıkmamışlardı. Resulüllah diğer kadınlarının yanına gidip gelmeğe ve onlardan her birine ayrı ayrı: "Selam size! Nasılsınız ey ehl-i beyt? diyerek hâl ve hatırlarını sormaya başladı. Onlar da: "İyiyiz Ey Allah'ın Resulü! Aileni nasıl buldun? diye karşılık veriyorlardı. Hz. Peygamberde: "İyi buldum" diyordu. Bu işi bitirdikten sonra Resulüllah geri döndü ve bende onunla beraber döndüm. Kapıya varınca, o iki kişinin hâlâ konuşmayı sürdürdüklerini gördü.

Onlar, Peygamber'in geri döndüğünü görünce kalkıp çıktılar. Bilmiyorum, bu adamların çıktığını ben mi haber verdim yoksa kendisine vahiy mi indirildi! Peygamber dönüp geldi, ben de onunla beraber döndüm. Ayağını kapının eşiğine koyunca benimle kendisi arasına perde çekti. Ve Yüce Allah şu ayeti indirdi: Peygamber'in evine girmeyiniz. Ancak davet edilirseniz giriniz".
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 2565

bekarlık sultanlıksa evlilikte sultanlık cünkü eşinin sultanı olursun bekarl kalmak dinimzde yok

ALLAH HERŞEYİN HAYIRLISINI VERSİN

ALLAH EVLİLERİN TADINI BOZMASIN EVLECEKLEREDE ANLAŞA BİLECEKLERİ EŞLER NASİPETSİN DİYEREK NOKTAYI KOYAYIM
SELAMETLE

Y

yalan dünya

Guest

bekarlık sultanlıksa evlilikte sultanlık cünkü eşinin sultanı olursun
heyy heyy heyy heyy heyy heyy
bravoooo bravoooo

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

yahu muhteremler, güzel kardeşlerim...

neyi tartışıyorsunuz? affedersiniz ama, bu bana biraz abes geliyor.

abes geliyor! çünki... evlilik sünnettir, evlilik fıtrattır, evlilik bir yaratılış kanunudur. ve evlilik bir mecburiyettir.

'su içme'yi tartışmak ne kadar abesse, bu ondan daha beter bi abes. su içmek mübah, evlilik ise sünnettir.

hadi mecburiyeti, fıtratı falan bırakın bi tarafa... sünnet olan bir şey tartışılır mı hiç yahu.

bizim baştan yazdıklarımız şakaydı, latifeydi sadece. bir müslüman için evlilik konusunu tartışma mevzuu yapmış olmasını tahayyül bile edemem.

"Evlilik dinin yarısıdır. onu eda eden dinini kemale erdirmiş olur" diyen Peygamber buyruğu varken!

Y

yalan dünya

Guest

MiM' Alıntı:

abes geliyor! çünki... evlilik sünnettir, evlilik fıtrattır, evlilik bir yaratılış kanunudur. ve evlilik bir mecburiyettir.

'su içme'yi tartışmak ne kadar abesse, bu ondan daha beter bi abes. su içmek mübah, evlilik ise sünnettir.

hadi mecburiyeti, fıtratı falan bırakın bi tarafa... sünnet olan bir şey tartışılır mı hiç yahu.

bizim baştan yazdıklarımız şakaydı, latifeydi sadece. bir müslüman için evlilik konusunu tartışma mevzuu yapmış olmasını tahayyül bile edemem.

"Evlilik dinin yarısıdır. onu eda eden dinini kemale erdirmiş olur" diyen Peygamber buyruğu varken!
Eyvallah.Allah razı olsun bravoooo

D

DAMRAM

Guest

MiM' Alıntı:

hay agzına saglık kardesım ne guzel konustun herkes keske sunete uygun davransada evlense kozayada hak verıyorum cünkü öyle bir devırkı hep mal ıstenıyor malı varsa kızı ver ama dını butunmu namazında nıyazındamı bunlar sorulmuyor para para malesef allahım dını butun esler nasıp etsın cümle bekarlara

E

elchi_123

Guest

Çok güzel bi konu oldu bu dikkatinizi çekerim. Hemen herkes katkıda bulundu. Hem de ciddi şekilde araştırıp yazarak. Çok zevk vericiydi. İnş bu şekilde diğer önemli konularda da devam edebiliriz. MEsela bi müslüman lüks yaşayabilir mi? Ben hep hayır demişimdir bu soruyo şahsi kanaatime göre. Ama bakılınca heres müslüman en ii arabaya binmeli en ii evde oturmalı falan diyo. Bilemiyorum kafam karışıyo. Bi müslüman X5'e binebilir mi ya? KOnu değişiyioruz ama bence çok önemli bi mesele

K

koza_kelebegi

Guest

Umumu alakadar eden mevzulardan bir tanesiydi. herkesin iştirak edebileceği mevzular bulmakta yarar var.

R

Resulehasret

Guest

Elhamdülillah müslümanım eşşeğim olsun onada binerim x5 'im olsun onada binerim :D benim için farketmez ayaklarımı yerden kesin yeter :D neyse ciddiyeti bozmayayim bari :D . Toplumumuzun bir kısmanda söyle bakış acısı var gerçek anlamda dinini yasamaya gayret eden bir müminin eğer çok parası var hali vakti yerindeyse '' Hacı macı ama köşeyi dönmüş nasıl dönmüş acaba ne yapmış, bu devirde hacı hocandan korkacaksın'' gibi adice bir iftira var ve ben bu duruma bizzat çok rastgeldim çevremde dinini güzel yaşayan mümin kardeşlerin çoğu zengin hakkatende ama bunun nedeninin tek bir sebebi olabilirki oda Allah korkusudur.Bereket'te Allah dan korkuldugu yerdedir onu kulluk edildiği yerdedir, ben bir müslümanın gücünün yettiği şeyleri alıp kullanması veya yemesi kadar doğal birşey olamaz herhalde bunda sakınca görende bir sakınca aramalı bence :) ama bir mümin, paylaşmayıda bilmeli ve yerine getirmeliki bereket onda baki kalsın.