Hayatı Bunaltan Sorular

• Konbuyu başlatan Hüzn-ü Lâl
  • Başlangıç tarihi
H

Hüzn-ü Lâl

Guest

“Unutmamak ve unutturmamak adına..
Başını öne eğmiş,hayatına ket vurulmuş tüm yarım kalmışların anısına…”

Hayata rehin bırakılmış umutlar taşıyordu huysuz bir güne.

Sorulardan geliyordu;karanlık akşamların yorgun bedeninde açtığı derin yanık izlerinde bir içli şairi besleyerek.Kimsenin kendi sesini dinlemediği ağıda benzeyen zor bir hikayede figüranlık yaptığına içerleyen yüreğine,yurdunun gülzarında direnen soluk benizli çocukların inadını öğretiyordu bozgun sonraları.Direnmek oluyordu gece;inadına ayakta durmak bir soysuz fırtınada.

Ama ne zamana kadardı, bu kirli eşikte çizilmiş belirsizliğin öfkesinde hayat,ne kadardı yalnızlık?

Sorulardan geliyordu; bir avuç yaşanmışlığın uçurum kıyısında dağıttığı gülümser saatlerden.Anlamak cinneti çağrıştırıyordu her yeni saatinde gecenin. Anlamak,buza kesmiş yüreğinde bir ağır leke. Sesine düşen karanlığı gökyüzüne bölüştüren martılara bir çığlık gibi yükseliyordu ağıtlar.

Umutları arsızca kirleten karanlık köşelerin haklı sahiplerine bir şiirin bileylediği yüreğini sunuyordu gülünç kapı önlerinde.Bu bile ne kadar ağırdı hayata,ne kadar da ağır.Utanılası bir düş olmalıydı bu;belleklerden silineceği güne dek,tüm köprülerin yeniden onarılacağı sıkıntı sonrası.

“Bir kızın kocaman gözlerinde gördüm
kırılan sevinci
ve kalbimi puslu yamaçlara saldım
çobanlar çoktan inmişlerdi ovaya
Bense
Yapayalnız bir ağaçtım doruklarda”

Oysa yalnızlık türkülerine inat,soylu bir serüvenin adımları çoğalıyordu durmadan karşılığında tiranlığın.

Sorulardan geliyordu,yıldırımların kanattığı şirin bir tarih şehrinde.Ahşap mahzunluğunda şehrin,maziden koparılmış cevapları ararken serazat bir salınışa sığınıyordu geceleri.Yüzleri duaya durmuş çocukların aydınlığında gece paramparça,gece şaşkın.

Sesler duyuyordu,kimi haşin,kimi üzgün,kimi ağlamaklı… “ Bir kez daha kaybetmişizdir” nidalarına asılı kalıyordu demir kapılara yaslanan geçmişi hüznün.Cevaplara giyotin tadında kelimeler eşlik ederken anlıyordu,yarım bırakılmış hayallerin kekremsi tadının neye benzediğini.

En çok gecelerde hüznün asaletinde yeniden serpilip güne kendini hazırlayan pırıl pırıl bir bahar yeşerirdi gözlerinde.İşte o zaman çölleri vahaya dönüştüren tek bir kapıya çıkardı bütün yollar.Terkisinde sonsuzluğu taşıyan yolcuların konakladığı bir nefeslik sıkıntı oluverirdi herşey,bir adımlık kabus sadece.

Artık karşılıksız kalmalıydı tüm sorular. Bütün sır o kapının ardında bekleyen muştudaydı.Ne kadar da yakındı aydınlık, ne kadar da yakın..

Nur Zelal

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: Hayatı Bunaltan Sorular

güzel ve hoş bi yazıydı. çok teşekkür ediyorum sevgili Hüzn-ü Lal...
Nur Zelal siz misiniz diye sorsam, kabalık etmiş olur muyum diye tereddüt ettim...
:D

R

Rusen

Guest

Teşekkürler ...paylaştığınız için... acaba bu yazı size mi ait..?

Bir yanım sağır, loş,karanlık…
Cevaplar atımın terkisinde yürüyorum
Yaralı bir serçe çağırdı dün akşam
Konduğum topraklarda acı ne de güzel taşınıyordu derken
Kaygılı bir yürekle
Utanarak
Korkuya yenik
Kanımı kemiren dost bir kahkaha gibi
Sırıtkan bir hüzünle
Yürüyorum.

nur zelal

R

Rusen

Guest

Ve bu resim ...kızın üzerindeki dilfigar yazısı ...tüm bunların bir anlamı olmalı...yoksa siz??????

Gördüğüm senin cennetindi;
Sanki karanlıktı,kararlılıktı
Sondu,sonsuzdu
Bir yudum suydu
Kör kuyudan
Bildim denizin yandığını,yanıldığımı
Kandım
Araftayım.

Susuşunla ağırlandım,
Dönüşün sırdı,sıradandı
Acının bağrı yandı
Gölgene sığdım,sığındım
Gidişin benimdi,yokluğun benim
İçtiğim zehrin,zemherim
Yandım
Daraldayım.

Say ki öncesiz bir çocuktum
Evvel zaman içinde
Derindeydim,derinliksizdim
Kınanmış bir hikayede
Süstüm,esriktim
Yar’dan azade sızılarım
Sınandım
Karardayım.

….
Boynuma geçirdiğin urgan
Alnıma sürdüğün kutsal kan
Diz çöktüğüm toprak
Şahit
Kaygılardayım,kaygılardayım…

nur zelal

Y

yasminn

Guest

Sen,rüzgar olup saçlarıma değen…
Sen,keskin dillerim,
Sen,etle tırnak kadar gerçek,
Ve,gözlerin kadar oynak bir geçmişsin

Nur Zelal

bu dötlükte mi size ait yoksa??

Y

Yara ßenim

Guest

Artık karşılıksız kalmalıydı tüm sorular. Bütün sır o kapının ardında bekleyen muştudaydı.Ne kadar da yakındı aydınlık, ne kadar da yakın..
ALlah cc razı olsun çok güzeldi

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

evet...
ne diyeceğimi bilemiyorum...
sevgili liprade bu konunun linkini gönderdi bana...
baktım...
daha evvel yazdığım mesajda yanlış bilgi verdiğimi farkettim. yani nur zelal benim diye cevaplamış sevgili hüzn-ü lal...

kani olmadım, değerli kardeşimizin yazı yazdığı siteye gittim. orada nur zelal ismini aradım, buldum ve okudum yazılarını... tek tek...
sonra da bu yazısına denk geldim.

evet, ne acı ki, bu yazı gerçekten bir intihal...
üzüntümü belirtecek kelime bulamıyorum...
sitemizin böyle bir emek hırsızlığına alet edilmesi üzdü beni...
özür diliyorum, nur zelal kardeşim...
bir daha böyle bir hata olmayacaktır bi iznillah...
konu anlaşılmış, vüzuha kavuşmuştur...
hakkınızı helal eder misiniz bilmem, lakin...
hüzn-ü lal kardeşimiz ayıp etmiştir...

N

nur zelal

Guest

Sayın Mim,
ilk verdiğiniz tepkileri doğrusu çok yabancılamıştım.Hatta anlam verememiştim bu kadar keskin bir dille kabullenemeyişinize.fakat sonra,uzun uzun inceledim ,-tıpkı sizin gibi-bu üyenizin yorumlarını ve tepkilerini. Hayretler içerisinde kaldım.İlk izlenimim sıradan bir intihal vakası olduğuydu ama öyle değil.
Bu sanal bir korku filmi adeta.o kadar traji-komik ki.Her neyse...

Hala kardeşim dediğiniz insanın çıkıp bir açıklama yapmasını bekliyorum.bir yandan da merak ediyorum acaba ne kadar daha kalacak bu intihal vakası sayfalarınızda.Arama motorunda "Tanışamadık henüz affınıza sığınarak ismim Nur Zelal, efendim. "cümlesine rastladıkça ne hissettiğimi sanırım anlarsınız.
Hadi durun espriyle karışık sorayım:
Yoksa tam "9999"gün beklemem mi gerekiyor efendim?

fussilet

Üye
Yönetici

nur zelal...

sizin adınızı kullanan kişiyi forumdan siliyorum... bilginiz olsun...

ama şunuda söylemeden geçemeyeceğim, yara aldınız diye herkesi yaralamaya hakkınız yok...
gerek Mim hocamıza ve gerekse liprade kardeşimize verdiğiniz cevaplarda sizin hancerlerinizi kelimerle bilediğinizi farkettim, hançerlerinizi bilerken kişilerin masumiyetlerini gözardı etmemenizi rica ediyorum...

saygılarımla...

N

nur zelal

Guest

Sayın Fussilet,

Birincisi Sayın Mim'e yazdıklarımda kesinlikle yaralama amacı gütmedim,yönetici vasfına yönelik bir soru sordum ve amacım sadece aydınlanmaktı ve daha önce Sayın Librade'ye de üzgün olduğumu belirtmiştim.

İkincisi,sizden üyenizi silmenizi değil,yanlışlığı düzeltmenizi rica etmiştim.yönetim politikanız elbette beni ilgilendirmez,tasarruf sizin.Sonuçta ben geçerken uğrayan-sizin değiminizle yara almış-bir kalemim.
Espri diye vurguladığım şeyde bile saldırgan bir uslüp görmenizden anlıyorum ki,her şart ve durumda konunun kapanmasını istiyorsunuz.

Peki Sayın Fussilet ve özel uyarı aldığım Sayın Librade,

konu benim için kapanmıştır.Arkadaşınız cevap vermek istediğinde ben hep aynı adresteyim efendim.
Saygılar...Hoşça kalın...

İnsanoğlunun pek aceleci olduğu İsra/11 ile sabitken üstüne bir şey söylenir mi..? Kaç kere beklemeniz gerektiğini ifade ettik..? Şu şartlarda hiçbir şey sizi tatmin etmiyor... El insaf diyorum...