Halı seçiminde nelere dikkat edilmeli?

  • Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi
S

senarist081

Guest
Halılar, yaşadığımızın mekânları daha rahat ve ferah hale getirmede birinci önceliğe sahiptir. Zeminde kullanılacak bir halı ile mekânın tüm görünümünü değiştirebileceğiniz gibi birçok dekorasyon seçeneğiniz de oluşacaktır. Mekânda en iyi sonuçları alabilmek için halının fiyatından dayanıklığına, deseninden rengine kadar bazı detayların bilinmesi gerekir.

Evlerimizin önemli detaylarından olan zemin kaplamaları içinde, belki de seçimi yapılırken bizi düşünceye en çok sevk eden konu, “halılar” olsa gerek... Zira açık renk seçsen, “Nasıl temizlenir bu halı?” şüpheleri içinde; koyu renk seçsen, bu kez de evin içini bir kâbusa dönüştürme durumu ile karşı karşıya hissedebilirsiniz kendinizi. Ancak her durumda seçimi yapılıp alınan halı, rahatımız için önemli sayılabilecek detaylara sahiptir ve bu rahatlığın devamı, hatta giderek artması için de yeni tasarımlar ve üretim teknikleri geliştirilmektedir.

Evlerimizi süsleyen halılar, mekâna rahatlık katan ve son yıllarda tüketiciler tarafından oldukça talep gören zemin kaplamalarının başında geliyor. Kullanımı her geçen gün artan halıların uzun ömürlülüğünü ve dayanıklılığını doğrudan etkileyen birçok sebep saymak mümkün, ancak tüm bunların başında, halı üretiminde kullanılan elyafın cinsi ve kalitesinin geldiğini söylemek yanlış olmaz.

Yapılan pek çok araştırma ile halıların rahatımıza katkılarının sert yüzeyli zemin kaplamalarına oranla daha fazla olduğu bilinmektedir. Özellikle ses ve ısı yalıtımı bakımından halıların diğer malzemelere kesin bir üstünlüğü bulunmakta. Ayrıca düzenli aralıklar ile yapılan doğru temizlik uygulamaları ile -bilinenin aksine- halıların toz tutma oranları ve bunların insan sağlığına olumsuz etkileri yine diğer sert zemin kaplamalarından daha düşüktür.

Halı seçiminde temel unsurlar
Halı seçiminde temel soru şu olsa gerek: “Neleri dikkate alalım ki yanılgıya düşmeyelim?” Aslında bu sorunun cevabı çok basit. Þöyle ki: Eğer evinizin dekorasyonunu yaparken hoşunuza giden tüm renkleri, desenleri, dergilerde görüp beğendiğiniz koltuk takımını, sandalyeleri, perdeleri alıp hepsini tek mekân içinde kullanmaya çalışırsanız işin sonunda ortaya çıkan tablo, zannediyorum ki sizi rahatsız edecektir. O çok beğenerek aldığınız perdeleriniz bunlar mıydı? Ya koltuklar? Halının üzerinde neredeyse fark edilmiyorlar bile…

Aslında burada karşı karşıya kalınan “şey” tam anlamıyla tek başlarına “güzel ve fiyakalı” duran ürünlerin yan yana gelince adeta kâbusa dönüşmesi durumundan başka bir şey değildir. Zira bu durumun ortaya çıkmasına, seçimi yapılan unsurların bir bütün olarak değerlendirilmemesi ve onların tek tek seçilmiş olması sebep olmuştur. Yani bu sonuç diğer bir tabir ile çerçevenin bütününe bakmama durumunun sonucudur.
Evinizin genel dekorasyon uygulamasının beğeni toplayabiliyor olması, seçimini yaptığınız eşyaların ne olduğundan çok, bunların renkleri ve bu renklerin birbiriyle olan ilişkisine bağlıdır. Temel olarak uygulamanız gereken kural, mekânın büyüklüğüne bağlı olarak üç ya da dört renk ile tüm dekorasyonu tamamlamak olmalıdır. Bu sizi gereksiz renk karmaşasından ve uyumsuzluğundan kurtaracaktır.

Halı seçiminizde size yön verecek olan temel husus, kullandığınız mobilyaların, perdelerin ve duvar boyasının renkleri olmalıdır. Böylelikle, halınızı isterseniz mekânın odak noktası durumuna getirebilir veya tersi bir durumda kullanma esnekliğine sahip olabilirsiniz. Kullandığınız mobilyalarınızın çok renkli veya büyük desenli olması durumunda halı seçimindeki tercihiniz kesinlikle açık ve tek renkli bir halıdan yana olmalıdır. Aslında genel olarak mekânlarda renk ve desen karmaşası oluşturmamak için bu zıt durumu daima dikkate almak gerekir.
“Minimalist” tarzda döşenmiş mekânlarda farklı desen ve renklerdeki halıları kullanmak, mekânın daha dikkat çekici olmasını sağlayacaktır. Bu anlamda, genel olarak tasarım uygulamalarında zıt renklerin mekâna kattığı estetizmi halı seçimi yaparken de dikkate alabiliriz.

Açık renk halılar, ferahlık verir
Açık renk halıların, kullanıldıkları mekâna büyüklük hissi ve ferah bir görünüm kattıkları bilinen bir gerçektir. Koyu tonların da mekânları daha küçük gösterdiği bilinir. Ancak açık ve koyu renk halı seçiminde kullanıcıları düşündüren temel neden koyu renk halıların kir ve lekeleri çok daha iyi saklaması; sadelik ve temizlik hissi uyandıran açık renk halıların da leke ve toz gibi istenmeyen görüntüleri gizleyememesidir. Ama yine de açık renk halı kullanmak isteyen hanımlar, bu halıların kirlenmesi durumunda tamamen çaresiz değiller; zira yeni teknoloji ile üretilen halılarda leke tutma sorunu büyük ölçüde çözülmüş durumdadır.
Halı seçiminde renk kararının ardından üzerinde durmanız gereken ikinci konu, halıda desen seçeneğidir. Çok yoğun deseni olmayan (sade tasarımlı) halılar kullanım açısından her zaman daha az risklidirler. Her türlü mekâna ve dekorasyon anlayışına uygun olarak kullanılabilme imkânları vardır. Bu tarz halılar mekânda yer alan diğer dekorasyon öğelerinin de tasarım ve renkleri ile uyumlu bir birliktelik oluşturabilirler.

Huzurlu ortam için pastel renkler
Çağdaş tasarımlı halılarda renklerin pastel tonlarını tercih ederek bunları parlak duvar kâğıtları ile uyumlaştırmanız etkili bir eşleşme sağlayacaktır. Eğer yaşadığınız alanlarda sakin ve huzurlu bir ortam oluşturmak istiyorsanız, halı renklerinizin kesinlikle öne çıkan değil, özellikle yumuşak geçişleri olan renk ikilemeleri veya sadece yeşil tonları olmasında yarar var. Özellikle, seçeceğiniz mavi ve tonları, yatıştırıcı etkisi ile size yardımcı olacaktır. Toprak renkleri ve tonlarından yapılacak olan tercihler de evinizin içinde daha da sıcak bir görünüm oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Unutmamamız gereken ise şudur: Satın alacağınız halıdaki estetik görünümün gerçek belirleyicisi ilmek sayısı ve kullanılan elyaf türüdür. Halı seçiminizde bu iki konu ile birlikte fiyat aralıkları ilk önce değerlendirmeniz gereken önemli kıstaslardır. Bu elemelerden geçen halıların artık renk ve desenleri ile ilgilenebilirsiniz.
Evinizin güneş ışığını direk alması durumunda tercih edeceğiniz halıların bu durumdan, yani ışığa karşı renk duyarlılığı olup olmadığı konusunda önceden bilgilendirilmeniz önemlidir.

Halıların düşmanı: Lekeler
Halıyı yıpratan ve ilk günkü görünümünden uzaklaştıran en büyük etken temizlik değil, leke birikmelerinin halı lifleri üzerinde kalıcı hâle gelmesi, diğer bir tabirle halı liflerini aşındırarak kendilerine yer edinmeleridir. Çok ağır bir şekilde yıpranan ve deforme olan halı liflerinin daha sonra, çok daha kolay bir şekilde kirlenebileceği unutulmamalıdır. Genellikle tüm halıların temizlikleri (makine halısı ya da el dokuması) hemen hemen birbirine yakın yöntemlerle yapılır. Bu konuda bir dizi önemli uyarı ile karsılaşmanız çok normaldir.

Örneğin, halılarınızın düzenli olarak vakumlu temizliği ihmal edilmemelidir. Yün ve pamuk gibi doğal malzemeler kullanılarak imal edilmiş halılarınızdan ilk kullanım ve temizlikleri sırasında yoğun elyaf çıkması normaldir. Elektrik süpürgesi ile yapılan bir-iki temizlik sonrasında bu durum normale dönecektir ve halınız gün geçtikçe canlı bir parlaklığa kavuşacaktır. Halınızdaki lekelerin kalıcı olmaması için anında ve doğru müdahale şarttır. Lekenin türüne göre müdahale yöntemi elbette değişir ama genelde lekelenen bölgeleri çok sıcak olmayan, deterjan ve sabun içermeyen temiz bir su kullanarak bez veya sünger yardımı ile ovmaksızın (lekeyi yaymamak için) tampon yaparak temizlemeniz önemlidir. Çamaşır suyu veya diğer ağartıcılardan özellikle kaçınılmalıdır. Halınızı kullanmayacağınız dönemlerde rulo haline getirip, rutubetsiz bir ortamda (uygun olan pamuklu bir kumaş ile örterek) saklamanız önemlidir.Halı kaymalarına dikkat
Seramik ve parke gibi kaygan yüzeylerde kullanılan halılarda yaşanan ve sakatlanmalara sebep olabilecek kayma tehlikesini ortadan kaldıran, kaymaz tabanlı halılar kullanıcılar için önemli bir tehlikeyi engellemektedir. Kaymaz tabanlı halılar, banyo gibi ıslak yüzeylerde de kullanıma uygun olmaktadır. Özellikle banyo halılarında kaymaz taban özelliği ciddi kazaları önlemekte çok etkin bir seçenektir. Bu halıların önemli bir diğer özelliği de çamaşır makinesinde yıkanabiliyor olmasıdır. Evinizde bulunan ve bu sorunla sürekli karşılaştığınız halılarınızın altına koyabileceğiniz halı tutucu olarak bilinen plastik esaslı malzeme ile de bu sorunu ortadan kaldırmanız mümkün olacaktır.

Duvardan duvara değil karo
Gelişen teknoloji ve yeni tasarım uygulamaları sayesinde halıcılık sektöründe yaşanan gelişmeler tüketicilerin de yaşam konforunu olumlu manada geliştirmektedir. Bunlardan birisi de “karo halı”dır. Geleneksel “duvardan duvara halı” uygulamasına bir alternatif olarak geliştirilen karo halının duvardan duvara halıya göre pek çok avantajı bulunmaktadır. Modüler zemin kaplaması olarak da bilinen karo halılar, yaşam alanlarımız için ideal çözümleri ile uzun zamandır yaşamımızda yer almakta. Bu tip halıların, kolay taşınabilme, kolay montaj edilebilme ve ölçü bozukluğu olan mekânlarda fire kaybını en aza indirmesi ile birlikte en önemli avantajı, leke veya benzer bir sebeple hasar gören parçayı yerinden çıkarıp yenisi ile değiştirmek suretiyle halınızdaki lekelerden sorunsuzca kurtulabilmenizdir. Karo halı bu özelliği ile hem maddi kaybı önlemekte hem de zamandan tasarruf edilmesine imkân sağlamaktadır. Tüm bunlar dışında, karo halı bulunduğu yerden rahatlıkla kaldırılıp başkaca alanlara döşenebilme özelliği bakımından da büyük faydaları bulunan bir malzemedir.
Halıların yaşamımıza kattığı rengârenk bir dünya vardır. Zannediyorum ki, bizim için ayrıca bir kültür mirası olan halıların yaşamımızdaki varlıkları bu sebeple önemli bir yere sahiptir.


Halılardaki lekeleri nasıl temizlemeli?

- Dökülen her türlü sıvıyı öncelikle bir havlu yardımı ile ovmaksızın, katı-sıvı karışımı olan kirleri ise bir kaşık yardımı ile halının üzerinden mümkün olduğu ölçüde temizleyin.
- Dökülen sıvıları ovmamanız şu açıdan önemli; ovalayarak silmek kiri halının içine doğru iter ve ayrıca halı yüzeyinin bozulmasına sebep olur. Dolayısıyla tampon yaparak sıvıyı almanız çok önemlidir.
- Çok sıcak olmayan, deterjan ve sabun içermeyen temiz bir su, bez veya sünger kullanarak lekenin artık gelmediğine emin oluncaya kadar o bölgeye tampon yapın.
- Leke hâlâ çıkmadı ise bir çay kaşığının yarısından daha az bir oranda sıvı bulaşık deterjanını bir bardak ılık suya katın ve bu yeni karışım ile halınıza yeniden tampon uygulayın. Eğer deterjan oranı fazla olur ise lekenin halıdan çıkması zorlaşır. Dikkatli olmanızda yarar var.
- Bu uygulamanın ardından bir müddet bekleyin (5-10 dakika) ve sonra temiz bir ılık su ile durulama yapın ve halının deterjandan tamamen arındığına emin olun. Aksi halde, kalan deterjan artığı sonraki günlerde toz toplar ve leke oluşturur.
- Islak olan bu bölgeye birkaç kat kâğıt havlu koyun ve üzerine de hafif bir ağırlık koyun ki kalan nemi kolay emebilsin. Bu şekilde bir iki gün o bölgenin kurumasını sağlayın. Arada bir kâğıt havluyu değiştirmek gerekeceğinden, ıslaklık kontrolü yapmayı unutmayın.
- Halının kuruduğundan emin olunca, yatışan tüylerini eskisi gibi canlı hâle getirebilmek için elektrik süpürgesi ile vakum yapabilirsiniz.
- Lekenin hâlâ görünüyor olması durumunda işlemleri tekrar edebilirsiniz. Ancak leke daha sonraki bir dönemde de yeniden görünebilir. Zira halıya derinlemesine işleyen lekeler zamanla yukarı doğru çıkabilirler. Bu durumda profesyonel bir yardım almanız gerekebilir.


Çocuk odasının halısına dikkat
Halı seçiminde, alacağınız halının genel dekorasyon içerisinde nasıl duracağı ile ilgili karar vermeniz gerekirken, canımızdan çok sevdiğimiz çocuklarımızın odalarına seçeceğimiz halılar konusunda daha dikkatli olmakta fayda var. Zira bu halıların “anti-bakteriyel” ve “anti-alerjik” halı olma zorunluluğu artık kabullenilmiş bir gerçektir. Bununla birlikte, alev almayan, kolay temizlenme ve leke tutmama özelliklerinin de olması gerektiği dikkate alınmalıdır.

Tamer Kızılağaç

Moral Dünyası
 

[TB] Benzer konular

Üst