Hakk Yolunda Çok İmtihanlar Var

  • Konbuyu başlatan Edeb
  • Başlangıç tarihi
E

Edeb

Guest
HAK YOLUNDA ÇOK İMTİHANLAR VE MİHENK TAŞLARI VARDIR.

**Eğer sen,doğruluktan bir kar elde etti isen,küçük de olsa,manevi bir kazancın varsa sakın ağzını açma,kendinden bahsetme,kendini üstün görme.Çünkü Hakk yolunda çok ,imtihanlar,çok imtihan mihenk taşları vardır.


**Bu,çok hususta seni deneyen,imtihan mihenk taşlarına bile imtihanlar vardır.Yani seni imtihan eden kişilerin,senin manevi değerini anlamak için seni mihenk taşına vuran mürşidlerinde imtihanları vardır.Onlar da her insan gibi Hakk'ın ,imtihanından geçerler.

**Cenab-ı Hakk buyurdu:"İnsan,doğuşundan ölümüne kadar,her sene iki defa imtihan olur."


(Hz.Mevlana Tevbe suresi 126.ayetinden ilham alarak:insan doğuşundan ölümüne kadar her sene iki defa hastalık,sıkıntı,yoksulluk,sevdiklerinden birisinin kaybolması gibi,çeşitli musibetlerle imtihan edilmektedir"diye buyurur.Peygamber sav. de bir hadislerinde şöyle buyurur:"serveti kaybolmayan,bedeni hastalanmayan kulda bir hayır yoktur.Allah bir kulunu severse onu ibtila eder.Yani bir derde mübtela kılar.Sonra ona sabretmesini öğretir.")


**Babacığım,bu dünyada imtihan içinde imtihan vardır.Aklını başına alda,küçük bir imtihanla kendini satın alma.Yani ufak bir imtihan geçirmekle kemale erdiğini sanma.

mesnevi
 

[TB] Benzer konular

Üst