Hakkında...

  • Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi
S

senarist081

Guest
İnternet okyanusunda kaybolmadan sörf yapabilmek için İngilizce bilme zorunluluğu, Google’ın diller arası çeviri hizmeti Google Translate‘e Türkçe dil desteğini eklemesiyle bir nebze de olsa aşılıyor.


Google’ın çeviri servisi Google Translate, belirttiğiniz bir İnternet sitesi, cümle veya sözcüğü yazıldığı dilden istediğiniz dile çevirmeye yarıyor. Arapça, Bulgarca, İtalyanca, Japonca, İngilizce, Fransızca, Yunanca gibi birçok dilde hizmet veren servis, desteklediği diller arasına Türkçe’yi de katarak 41 farklı dilde çeviri yapma imkanı tanımaya başladı.

Servisin sunulduğu http://translate.google.com adresine girildiğinde karşınıza çıkan kutucuğa çevirisinin yapılmasını istediğiniz cümleyi veya İnternet sitesinin adresini (URL) girdiğinizde servis sahip olduğu algoritma dahilinde çeviri yapmaya olanak tanıyor, dil tespit özelliği (detect language) sayesinde hangi dilde yazıldığı bilinmeyen bir cümle veya siteyi otomatik olarak algılayıp istenen dile çevirebiliyor.

Henüz yeni kullanıma sunulan Türkçe çeviri hizmetinin elbette eksiklikleri var. Diller arasındaki cümle yapılarının farklılıklarından dolayı yapılan çeviriler bazen anlamsız olabiliyor. Kullanıcılar, yaptıkları denemenin sonuçlarından memnun kalmadığında, çevirisi yapılan cümlenin altında bulunan “Suggest a better translation” (Daha iyi bir çeviri önerin) bağlantısına tıklanarak açılan kutucuğa doğru çeviriyi girerek servisin daha iyi çalışmasına yardımcı olabiliyor. Bir İnternet sitesinin çevirisininde bir hata bulunduğunda ilgili düzenleme kutucuğuna hatalı çevirinin yapıldığı cümle üzerinde farenin imlecini bekletilerek ulaşılabiliyor.

Google Translate, İnternet siteleri üzerindeki Adobe Flash, jpg, gif, png gibi biçimlerde oluşturulmuş görüntü dosyaları gibi yazı olmayan içeriği göz ardı ediyor.
 

[TB] Benzer konular

S

senarist081

Guest
Ynt: Hakkında...

Desteklediği diller


Google Translate, 1 Şubat 2009'dan beri şu dilleri desteklemektedir. Bu dillerin hepsi birbirine çevirilebilir.

Almanca
Arapça
Arnavutça
Bulgarca
Çekçe
Çince (Basitleştirilmiş ve Geleneksel)
Danca
Endonezce
Estonca
Felemenkçe
Filipince
Fince
Fransızca
Galiçyaca
Hırvatça
Hintçe
İbranice
İngilizce
İspanyolca
İsveççe
İtalyanca
Japonca
Katalanca
Korece
Lehçe
Letonca
Litvanyaca
Macarca
Maltaca
Norveççe
Portekizce
Rumence
Rusça
Sırpça
Slovakça
Slovence
Tayca
Türkçe
Ukraynaca
Vietnamca
Yunanca
 
Üst