HAC VE UMRE DUALARI

• Konbuyu başlatan DAMRAM
  • Başlangıç tarihi
D

DAMRAM

Guest
HAC VE UMRE DUALARI

HAC VE UMRE'YE NİYETLENİRKEN DUA
YAPACAĞIMIZ DUALARI ÖNCEDEN BELİRLEMELİ

Dua, ibadetin özü ve kulun kendini Rabb’ine en iyi ifade etme vesilesidir Bu sebeple orada duasız ve ibadetsiz bir anımız bile olmamalıdır Yapacağımız duaları, okuyacağımız evrad u ezkarı şimdiden belirlemeli, dua mecmuaları, cevşen, tesbihat, Delâilül Hayrat gibi evrad kitaplarını yanımıza almayı ihmal etmemeliyiz Ayrıca ellerimizi her açtığımızda kendimizden önce âlem-i İslâm için dua etmeli, Müslümanların fakirlik, cehalet, zulüm, tefrika ve her türlü mağduriyetten kurtulmaları için yürekleri dağlayan dualar etmeliyiz Ülkemizin birliği ve düzeninin muhafazası, anarşi ve terörün def olması için de avuçlarımızı açmalı ve gözyaşlarımızı ceyhun etmeliyiz
"Rabbiniz (şöyle) buyurdu: Bana dua edin, size icabet edeyim" (Mü'min: 60)
"(Ey Muhammed) Kullarım sana, benden sorarlarsa, ben şüphesiz onlara pek yakınım Bana dua edenin duasını bana dua ettiği anda işitir, ona karşılık veririm" (Bakara: 186)
"Dua ibadetin ta kendisidir" (Ebu Davut, Tirmizi)"İbadetin en üstünü duadır" (Hakim)
HAC VE UMRE'YE NİYETLENİRKEN EDİLMESİ GEREKEN DUA
(SEYYİDÜ'L-İSTİĞFAR)

"Allah'ım! Sen Rabbim'sin Sen'den başka ilah yoktur Beni yarattın ve ben senin kulunum ve gücüm yettiğince Sen'in ahdin üzereyim Yaptıklarımın şerrinden Sana sığınırım Benim üzerimde olan nimetini biliyor ve günahlarımı itiraf ediyorum Beni bağışla, zira Sen'den başka hiç kimse günahları bağışlamaz" (Buhari, Müslim, Şeddad b Evs'ten, Nesai es-Sünen el-Kübra: 4847, 10416)

[TB] Benzer konular

D

DAMRAM

Guest
Ynt: HAC VE UMRE DUALARI

[SIZE=+2]SEFERE DUALARI
[/COLOR] Sefere Çıkarken:[/LEFT]

Abdullah b Sercis'in ALLAH Rasulu 'nden rivayet ettiği dua:
"ALLAH'ım! Seferde dost Sen'sin, ailemde güvendiğim Sen'sin ALLAH'ım, bu seferimizde bizimle beraber ol ve aramızda ehlimizi koruALLAH'ım! Ben yolculuğun zorluklarından, davranış ve dönüşümlerin kötü görünümünden sana sığınırımALLAH'ım! Zorluklardan sonra eksiklerden ve mazlumun duasından ve dönüşümünde ehlimde ve malımda hoşa gitmeyen şeyi görmekten sana sığınırımCOLOR=#c9ffb7] (Tirmizi, Deavat:3435, İbn Mace 3888, Müslim, Hac: 1343, Nesai, İstiaze: 8/272
BSefere Çıkarken Okunacak Bir Başka Dua:

Yine ALLAH Rasulu (sav'nden rivayet edilen bir başka sefere çıkma duası:
"ALLAH'ım! Yolculukta dost Sen Ehlimiz, çocuklarımız ve dostlarımızın korunmasında güvenilen Sen'sin ALLAH'ım! Bu yolculuğumuzda Sen'den iman, takva ve razı olduğun ameli diliyoruz ALLAH'ım! Bize yeri dürmeni ve yolculuğu bize kolaylaştırmanı ve (bu) yolculuğumuzda bize din ve dünya selameti verip, evini haccetmemize bizi ulaştırmanı diliyoruz ALLAH'ım! Yolculuğun zorluklarından, başa gelenlerin üzüntüsünden ehlimizde, malımızda ve çocuklarımızda kötü bir görünümden sana sığınıyoruzCOLOR=#c9ffb7] (el-Heysemi Mecma'z-Zevaid: 10/130; Cabir b Abdillah'dan)

CSefere Çıkanın Geride Kalanlara Duası:

Abdullah b Yezid el-Hutami ( ALLAH Rasulü (srivayet ediyor:
"Dinimizi, emanetlerinizi ve amellerinizin sonunu ALLAH'a ısmarlıyorumCOLOR=#c9ffb7] [COLOR=#000066](Ebu Davud, Cihad: 2601)[/COLOR][/COLOR][/size]