Haşhaşlı Çörek

Haşhaşlı çörekHaşhaş ezmesi ile yapılan çörek veya ekmekleri çok severim aynen tahinlilere bayıldığım gibi.Yapılış aşamasında Naime’nin yayımlamış olduğu bükme tarifindeki şekillerden yararlandım.

Malzemeler:

1 su bardağı süt
1/2 su bardağı sıvıyağ
1 yemek kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı tuz
3 su bardağı un
2 tatlı kaşığı instant maya

İç kısmına sürmek için;

1/2 su bardağı haşhaş ezmesi
1/2 su bardağı sıvıyağ

Üstüne sürmek için;

1 yemek kaşığı haşhaş ezmesi
1 yemek kaşığı sıvıyağ
2 yemek kaşığı yoğurt

Yapılışı:Yukarıdaki malzemeleri sırasıyla ekmek makinenizin haznesine yerleştirin. Hamur programında çalıştırın. Bu ölçüler benim hamurum için ideal oldu. Siz hamura bakıp eğer yapışıyorsa biraz un veya katı ise sıvı malzeme ekleyebilirsiniz. Tabii az az mesela birer kaşık şeklinde. Süre sonunda elde ettiğiniz hamuru 4 bezeye ayırın. Her bir bezeyi ince olacak şekilde açın. Yarım bardak haşhaş ezmesini yarım bardak sıvıyağ ile akıcı kıvama gelinceye kadar inceltin. Eğer koyu olursa sıvıyağ ekleyebilirsiniz. Açtığınız hamurun üzerine bu karışımdan sürün. Hamuru üçe katlayın. Katladığınız kısma da karışımdan biraz sürün.

Tekrar üçe katlayıp hamuru kare haline getirin ve kenara koyun. Diğer bezeler için de aynı işlemleri tekrarlayın. Bundan sonra kare halindeki hamurları tekrar açmaya başlayın. Hamurları açmaya çalıştıkça iç taşmaya başladı, ben de elimle devam ettim. Sizler de benim gibi elinizle hamurları büyütebilirsiniz.

Büyüttüğünüz hamuru rulo yapıp, ruloyu üç parçaya ayırın. Bundan sonra elde ettiğiniz küçük ruloları diklemesine olarak, yağladığınız kalıbınıza yerleştirin. Ne kadar büyütüp rulo yaparsanız o kadar kat kat haşhaşlı çörekleriniz oluyor. Son olarak, ruloların üzerine sıvıyağ, haşhaş ezmesi ve yoğurttan oluşan karışımı sürüp, üzerini kapatıp mayalanmaya bırakın. Eğer iç malzemeniz artarsa üstüne sürdüğünüz karışıma ekleyebilirsiniz. Başta küçük ve yamuk duran o rulolar mayalandıktan sonra gayet güzel kabarıyorlar. Son olarak 375 F (190 C) ısınmış fırında üzeri güzelce kızarıncaya kadar pişirin ve afiyetle yiyin.

Esra Özekçi

Sevgiler.
 

[TB] Benzer konular

Üst