Hızlı okuma

  • Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi
S

senarist081

Guest
Yirminci yüz yilda ilim ve teknolojide büyük gelismeler oldu. Yirminci yüzyilin ikinci yarisindan sonra da bilgisayar hayatin her safhasinda devreye girdi. Bilgi çagi ve bilgi toplumu kavrami ortaya çikti. Bilgi toplumu olusturmanin yolu da, okumaktan geçiyordu. Yapilan arastirmalarda bilginin en az yüzde sekseninin okuyarak elde ettigi tespit ediliyordu. Çok okumak için buna bir çare bulmak lazimdi. Bu da hizli okuma tekniklerini gelistirmekte bulundu.

Amerika ve Ingilterede üniversiteye kadar, ögrenimin her safhasinda kurslar açildi. Ögrenciler, is adamlari, yöneticiler, politikacilar bu kurslara devam etmeye basladilar. Böylece batida hizli okuma yaygin hale geldi. Türkiyede hizli okuma olayi çok yenidir.

NE KADAR OKURUZ?

Çogumuz dakikada 150-200 kelime okuruz. 200-300 kelime okuyanlar hizli okuyor sayilir. Dakikada 120 kelime okuyan üniversite mezunu insanlar gördüm. Simdi hizli okuma teknikleri sayesinde dakikada 500-600 kelime okunabilmektedir. Bunu 1000 kelimenin üzerine çikaranlar vardir. Amerika Cumhurbaskanlarindan Kenedinin dakikada 2000 kelime okudugu söylenir.

NEDEN YAVAS OKUNUR?

Yavas okumamizin nedeni birtakim kötü aliskanliklarimiz yüzündendir. Nedir bu kötü aliskanliklarimiz?
1-Gözümüz idmansizdir.
2-Kelimeleri tek tek okuruz.
3-Okudugumuzu anlayamadigimiz endisesiyle gereksiz tekrarlara basvururuz.
4-Okudugumuz seylerde ayrintilara dalariz.
5-Okudugumuz esere kendimizi veremeyisimiz yani konsantre olamayisimiz.
6-Konuyu daha iyi anlamamiz için yavas okumak gerektigi inancinda olusumuz.
Bu ve buna benzer nedenler, kötü okuma aliskanliklarimizdan bazilaridir. Patolojik bir kusur da yavas okuma nedenidir. Bu takdirde bir göz doktoruna gitmek gerekir.

KENDIMIZI KONTROL EDELIM:

Eger dakikada
200ün altinda okuyorsak zayif,
250 civarinda okuyorsak orta,
300-500 arasinda okuyorsak iyice,
700-800 arasinda okuyorsak çok iyi
1000 in üzerinde okuyorsak fevkalade okuyoruz demektir.
Tahminen çogumuz 200 kelime civarinda okuyor. 300ün üzerinde okuyanlarimiz da olmustur. Çok az okuyorum diye panige kapilmaya gerek yoktur. 10-15 günlük bir çalisma dakikada 150-200 kelime daha fazla okumamiza yetecektir. Bunda hiç süpheniz olmasin.....
 

[TB] Benzer konular

Üst