Hırka-i Şerif/Tavan Arası

MiM

Admin
Yönetici
Membership
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) vefatlarına yakın Hz. Ömer ile Hz. Ali’ye, hırkasını Veysel Karani’ye vermelerini vasiyet etmişti. Veysel Karani Hazretleri, evlenmediği ve evladı da olmadığı için bu hırka-i şerif kardeşi Şihabeddin el-Üveysiye intikal etti. Üveys ailesi, Irak ve Güneydoğu Anadolu’da ikamet ettikten sonra Kuşadası’na yerleşmiş ve uzun müddet burada aşiret halinde yaşamıştır. Peygamberimizin (s.a.v.) hırka-i şerifleri kendilerinde bulunduğu için bu aileye daima saygı gösterilmiştir.

Daha sonra Sultan I. Ahmed’in isteği üzerine aile İstanbul’a gelmiş ve reisleri olan Şükrullah el-Üveysi’nin Fatih civarında Yavuz Selim’de kiraladığı evde İstanbul halkının hırka-i şerifi ziyaret etmesi sağlanmıştır. Sultan I. Abdülhamid Han, Fatih semtinde bir hırka-i şerif odası yaptırmış, ardından Sultan Abdülmecid Hırka-i Şerif Camii’ni inşa ettirmiş (1851) ve hırka-i şerif burada muhafaza edilmeye başlanmıştır. O zamanlar, hırka-i şerif, Ramazan ayında Valide Sultan tarafından ziyarete açılırdı.

Osmanlı devlet erkanı Topkapı sarayındaki ‘hırka-i saadeti’ ziyaret ettikten sonra bu camiye gelerek hırka-i şerifi de ziyaret etmeleri, burasını her sene Ramazan ayında bir ziyaretgah haline getirmişti. Günümüzde de hırka-i şerif, Ramazan ayının ilk Cumasından Kadir Gecesine kadar ziyarete açıktır.Selçuk Yıldırım
 
[TB] Benzer konular Forum Tarih
S Dini Slayt & Flashlar... 0 2K
S Arşiv 0 671
S Arşiv 0 320

[TB] Benzer konular

F

FersahFersah

Guest
Ynt: Hırka-i Şerif/Tavan Arası

İnşAllah ziyaret etmek bize de nasip olur.
 
Üst