Gemide 100 kişi var, bunların 99`u katil 1`i masum. Siz o gemiyi batırır mısınız

• Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi

MiM

Admin
Yönetici
Membership
Ynt: Gemide 100 kişi var, bunların 99`u katil 1`i masum. Siz o gemiyi batırır mısınız

yeşeren' Alıntı:
Ben 99 katil için bir masumun feda edilmesinden yanayım...Nasıl ki intihar saldrılırında bir dava ugruna bir imasum insan feda edilebliyorsa burdada böyle olması çok normal...Yeni oluşabilecek suclar engellenmiş olur..Ben o gemiyi batırırdım,fikrimde sabitim... .:))
sukut' Alıntı:
sen o gemiyi kurtarana kadar o katiller o masumu çoktan katleder :)
katletmeselerde gemiden çıkınca ilkin seni keserler bizimle niye pazarlığa tutuştun diye
şöyle mantıklı düşünmeye başlayınca bakın ne fikirler çıkmaya başladı...
evet, hukuk diye diye işin sonu düşünülmeden yüzlerce masumun hayatı karartılır...
sevgili yeşeren ve sukut hocamın doğruyu bulduklarına inanıyorum!
sevgili bevadih ablam, inan bana... bazen merhametten büyük marazlar doğuyor...

K

KuTlu

Guest
Ynt: Gemide 100 kişi var, bunların 99`u katil 1`i masum. Siz o gemiyi batırır mısınız

birinci soru: o gemiye o kadar katil nasıl toplanabilmiş ve o bir masumun onların arasında ne işi var?
ikinci soru: 99 kişinin katil olduğu nerden tescilli, yani ne malum?
üçüncü soru: ben o geminin neresindeyim (eğer içindeysem katil miyim yoksa masum mu? yok eğer dışındaysam nasıl batırıcam ben bu gemiyi?)

bu üçünü istiyorum :)

B

Bevadih

Guest

Ah mim abim merhametten marazın doğduğuna şahit ola ola bi hal oldum...

Ama akıllanmaz bu baş..!

Ama artık ben de gerekeni yapacam:)

S

serdengecti

Guest

şimdi sırayla açıklama yamaya çalışalım.
MiM' Alıntı:
peki şöyle bir durum olduğunu düşünün:
siz bir masumu kurtarayım dediniz... eyvALLAH... -ben de o şık için oy kullandım zaten-
iyi ama, bu 99 katile o bir masum yüzünden göz yummak zorunda kaldınız...
iyi de peki, ya bu 99 katil, gider ve yine 99 masumu öldürürse onlara bu şansı tanıyan bizim kabahatimiz olmayacak mı?

böyle düşündüğüm için sormuyorum size, bir fikirdi sadece... ne düşündüğünüzü merak ettiğim için!
daha önceki mesajımda da yazmıştım gemiden hiç inmeyecekler mi inerken hepsini yakalarsınız.eğer o masumu öldürürlerse onlar öldürmüş olur o vebali senin almandan daha iyidir.
ben masumu kurtarırım demedim katil olmam dedim.

yeşeren' Alıntı:
Ben 99 katil için bir masumun feda edilmesinden yanayım...Nasıl ki intihar saldrılırında bir dava ugruna bir imasum insan feda edilebliyorsa burdada böyle olması çok normal...Yeni oluşabilecek suclar engellenmiş olur..Ben o gemiyi batırırdım,fikrimde sabitim... .:))
intihar saldırılarında hedef katil değil katili ortaya çıkaran zihniyet ve katili desteklekleyenlerdir.zira katil tek başına güçlü değildir onu güçlü yapan destek verenlerdir.ve destekçiler korkarsa o da sinmek zorunda kalır.intihar saldırıları biz herşeyi göze aldık ölmektende öldürmektende çekinmiyoruz demektir.böyle bir şeyle intihar saldırılarını karşılaştırmanız çok kamik olmuş.

sukut' Alıntı:
katletmeselerde gemiden çıkınca ilkin seni keserler bizimle niye pazarlığa tutuştun diye

:) çokmu amerikan filimlerini izliyorum ne!:)
bunu yukarıda açıkladım.
MiM' Alıntı:
yeşeren' Alıntı:
sukut' Alıntı:
şöyle mantıklı düşünmeye başlayınca bakın ne fikirler çıkmaya başladı...
evet, hukuk diye diye işin sonu düşünülmeden yüzlerce masumun hayatı karartılır...
sevgili yeşeren ve sukut hocamın doğruyu bulduklarına inanıyorum!
sevgili bevadih ablam, inan bana... bazen merhametten büyük marazlar doğuyor...
bu durum gerçekleşmek zorunda değil islam hukuku çaresizlik hukuku değildir.tedbirlerini alırsın. teslim olmazlarsa hayat kurtarmak için katilleri öldürürsün.yine öldürmüş olursun masumlarada birşey olmaz ama sen görevini yapmış olursun.üzerinde vebal kalmaz.
dediğiniz gibi marazlar doğabiliyor ama bazen hemde maraz doğsa bile bunun sorumlusu sen olmazsın.kendisini taşlayanlara af isteyen "bilselerdi yapmazlardı" diyen bir peygamberin ümmeti olarak bu kadar olsun merhamet (siz merhamet diyorsunuz.ben Allah korkusu diyorum) gösteremez miyiz?
Bevadih' Alıntı:
Ah mim abim merhametten marazın doğduğuna şahit ola ola bi hal oldum...

Ama akıllanmaz bu baş..!

Ama artık ben de gerekeni yapacam:)
yukarda cevapladım

Þ

þeyda

Guest

KuTlu' Alıntı:
birinci soru: o gemiye o kadar katil nasıl toplanabilmiş ve o bir masumun onların arasında ne işi var?
üçüncü soru: ben o geminin neresindeyim (eğer içindeysem katil miyim yoksa masum mu? yok eğer dışındaysam nasıl batırıcam ben bu gemiyi?)

Bu sadece bir bilmece, detayı yok detaya girilmemeli batırırım yada batırmam olmalı soru olduğu gibidir sen baya bi detayına iniyorsun öykümü yazıyoruz burada :) :)

K

KuTlu

Guest

şeyda' Alıntı:
KuTlu' Alıntı:

Bu sadece bir bilmece, detayı yok detaya girilmemeli batırırım yada batırmam olmalı soru olduğu gibidir sen baya bi detayına iniyorsun öykümü yazıyoruz burada :) :)
tamam peki kızma :)
detaya inmeden madem
o bir masumun ben olduğumu farzederek batırırım :)

S

SimurG

Guest

Tarafg.irLik, inat ve haset, kardeşLik bağLarını kesen hasLetLerdir. Bu hasLetLer 'nifak, kin ve düşmanLık' gibi oLumsuz duyguLar doğurur.. DüşmanLık ve kin, İsLamiyyet, hakikat, hikmet, sosyaL ve manevi hayat açısından son derece zararLıdır. ÖzeLLikLe de müsLümanLar arasında aşıLmaz engeLLer koyar. DoLayısıyLa düşmanLık ve kin, insanLığı zehirLediği, zuLme sebebiyet verdiği için İsLamiyetçe reddediLmiştir.

Üstad Bediüzzaman; düşmanLık ve kinin hakikat nazarında zuLüm ve insafsızLık oLduğunu bizzat şu hareketLe örnekLendirmiştir ( ki konunun yegane cevabıda budur bence) :

"Bir gemi veya evde dokuz masum, bir cani ile bulunduğunuzu düşününüz. Caniyi cezalandırmak için gemiyi batırmaya, evi yakmaya çalışan bir adamın ne derece zulmettiğini anlarsınız. Zalimliğini, semâvâta işittirecek derecede bağırırsınız. Hattâ bunun tam tersi, “Birtek mâsum, dokuz câni olsa, yine o gemi hiçbir kanun-u adaletle batırılmaz" (Mektubat, syf. 256 )

İnsan Rabbani bir gemi, iLahi bir evdir. ELbette her mü'min de iman, şefkat, merhamet, vakarLıLık, tevazu gibi oLumLu ve güzeL huy ve duyguLarın oLduğu gibi " can'i " sıfatıda vardır.. ( Ki, hepimizin bir kaç cani sıfatı buLunabiLir! ) Şimdi bir tek cani sıfatını taşıyan kişi yüzünden, kin ve düşmanLık besLeyip , onun gemisini batırırsanız bu büyük bir zuLüm oLur..

B

Bevadih

Guest

EyvAllah üstadım....

E

ey memleket ey

Guest

masumu gelirken karada bırakırım diğerleri ile birlikte batırırım :p :-X 8) ;) :D