Gelecekte işe almada tek ölçü olacak: IQ kriteri

  • Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi
S

senarist081

Guest
Gelecekte işe almada tek ölçü olacak: IQ kriteri
İçinde nano, IQ, organik, servis, turizm gibi kelimelerin geçtiği meslekler geleceğin meslekleri olacak. Geleceği tasarlama ve bugünün geliş-melerini o geleceğe göre yönlendirme amacıyla yola çıkan Fütüristler Derneği'nin düzenlediği "Geleceğin Meslekleri&İş Modelleri" konulu Futu-re Talks'un (Gelecek sohbetleri) ilk çarşamba akşamı Bahçeşehir Üniversitesi'nde düzenlendi.

Sektörlerin gelecek öngörüleri ve kriz sonrasında oluşması beklenen yeni düzenin tartışıldığı toplantıda konuşan Brightwell Holdings BV Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas, gelecekte Türkiye'de güvenlik eğitim ve sağlık alanlarında büyük gelişmeler olacağını söyledi.

İşe almada IQ kriteri

Geleceğin bu alanlarda şekillendiğini belirten Manas, "Coğrafi ve gelişmişlik anlamında meslekler çok değişiklik arz ediyor. Belki şu anda değil ama yaşlanan Türkiye'de evde bakım hemşireliği hizmetleri Türkiye içinde çok önem kazanacak. Sağlık alanında estetik cerrahiye ilgi giderek artacak, fiyatlan ucuzlayacak. Alışveriş merkezleri yerine sağlıklı yaşam merkezleri kurulabilecek" dedi.

İşe alımlarda ve işgücü piyasasında da büyük değişimlerin olacağını belirten Manas, "İleride IQ'ye göre işe alımlar başlayacak. Girişimcilerin ulaşabileceği IQ'nün sınırı 150 civandır. 150'nün üzerindekiler ise Ar-Ge mühendisidir. Bu insanlar söz dinlemezler. Karşı gelme bozukluğu çok yüksektir. Gelecekte akıllı insanları yönetmek öne çıkacak. Bu insanlar IQ'lerine göre sınıflandırılacaklar" dedi. Servis sektörünün kişiselleşeceğini ve kişisel markalaşmanın ön plana çıkacağını belirten Manas, servis sektörünün büyük ölçüde gelişeceğini belirtti. Organik gıda konusu önem kazanacağını da belirten Manas, gıda mühendisliği, organik tarlalarının yönetimi, Nano teknoloji ile yakından ilgili mesleklerin ön plana çıkacağını söyledi. Unilever Türkiye Başkan Yardımcısı Cem Tank Yüksel de "Oynadığımız oyunun adı değişim. Değişimi şekillendirmek zorundasınız. Çünkü adapte olmaya çalışırsanız sizi ezip geçer. Bunun için de kendinizi gelişime odaklamalısınız" dedi.

(REFERANS)

zaman
 

[TB] Benzer konular

Üst